План-конспект уроку англійської мови у 7 класі
Тема уроку: «Food and drink»
Цілі уроку:
Практична: 1) Ознайомити учнів з новими ЛО із теми «Food and drink».
2) Автоматизувати дії учнів з новими ЛО із теми «Food and drink».
3) Навчити учнів слухати та читати короткий текст-розповідь «Power Food».
4) Навчити учнів складати міні-монологи описи їжі.
5) Навчити учнів складати міні-діалоги розпитування за темою «Ice Cream flavours ».
6) Навчити учнів складати міні-діалоги описи за темою «My favorite food».
Освітня: 1) Ознайомити учнів з особливостями прийомів їжі у Великій Британії.
2) Поглибити знання учнів про культуру їжі.
3)Розширення філологічного кругозору учнів.
Розвиваюча: 1)Розвивати зорову, слухову, довільну увагу та пам’ять учнів при слуханні та читанні тексту.
2)Розвивати логічне мислення.
3) Розвивати навички антиципації учнів.
4) Розвивати мотивацію учнів до навчання.
Виховна: 1) Виховувати в учнів культуру харчування.
2) Виховувати в учнів повагу до співрозмовника.
Обладнання: аудіозапис тексту «Power Food»; аудіозапис нових ЛО; ілюстрації їжі; тестове завдання закритого типу перехресного вибору на семантизацію нових ЛО з даної теми; вербальна опора у вигляді підстановчої таблиці закритого типу; стікери з назвами їжі («Гра Крокодил»), Презентація Power Point.
Схематичний план уроку:
Хід уроку:
Етап. Прийом. |
Зміст роботи |
||||||||||
Етап 1 Початок уроку. Організація класу. Прийом 1: Бесіда з учнями.
Прийом 2: Виконання вправи «Ice breaker»
Етап 2 Ознайомлення з новими ЛО. Прийом 1 Бесіда з вчителем
Прийом 2 Читання та повторення нових ЛО за аудіо. Прийом 2 Виконання тестового завдання закритого типу перехресного вибору на семантизацію нових ЛО.
Етап 3. Автоматизація дій учнів з новими ЛО.
Прийом 1: Виконання тестового завдання закритого типу на підстановку ЛО.
Прийом 2 : Складання Mind Map «Food»
Етап 4 Складання міні-діалогів розпитувань за темою «Ice Cream Flavours»
Прийом 1: Бесіда з учителем
Прийом 2: Читання ЛО на позначення смаків морозива Прийом 3: складання міні-діалогів розпитувань за темою «Ice Cream Flavours» за зразком з використанням запропонованих ЛО.
Етап 5 Пауза для релаксації Прийом 1: Гра «Noughts and Crosses» з використанням нових ЛО
Етап 6 Слухання та читання тексту «Power Food». Прийом 1: Бесіда з учителем.
Прийом 2: Читання та виконання вправи закритого типу на заповнення пропусків.
Етап 7 Складання міні діалогів-описів за темою «My favorite food». Прийом 1: складання міні-діалогів описів за допомогою підстановчої таблиці відкритого типу.
Етап 8 Пояснення домашнього завдання.
Етап 9 Підсумки уроку.
|
T: Good morning, dear students! How is cooking, good looking? Firstly, let`s do 2 things:
S1: Hello! S2: (on duty) Everybody is present. T: Ok! That is great!
So, let`s start our lesson!
T: Today, we are going to talk about food and drink. And now, let`s imagine, that we are travelling together to a deserted island. Aaaaand, you are allowed to take with you only those things, that start with letters that your name contains. L – Latte I – Ice Cream L - Lollipop I – Italian Pizza A - Apple So, the task is to write the name of things which you`ll take with you. Try to think about food. However, you also may write other things. You have 2 min. to think. T- Now, let`s check It. Who would like to be the first?
T: Now, please, let`s open the page 67. While you are opening, think about this question: How many meals do you know? S1- 3 meals – breakfast, lunch and dinner. S2 – Moreover, supper, snack … T: What is your favourite meal of the day? Why?
T: Now, let`s find out some new words for you about food. Listen and repeat!
T: Now, look at the screen. Your task is to match words with pictures they correspond to.
T: Well done!!! Now, look at the picture and say what you can see there. S: People buying food in the shop. S: …
T: Super! Now, let`s do this ex. Your task is to read the description of the person and guess who it is and fill in the gaps with some food they buy. S: doing T: Now! Let`s listen and check.
T: Well done! Now let us do Mind Map «Food». Find this task 4. Fill in the gaps with appropriate words. You have 2 minutes. Now! Let`s check It! FRUIT. Example: I have got: peach, pear, pineapple …
T: Good job! Now, let`s do the next task in your worksheets. Tell me please. What can you see there? On the picture? S: Ice Cream!!! T: Yeee! You are right. There is Ice Cream. Actually, there are many flavours of It. Who knows what is the Ukrainian for «flavor?» S: Аромат, присмак, смак.
T: Right you are! Well done! Now, let`s read these flavours.
T: Good job! Now, your task is to discuss the Ice Cream flavour. Follow the Example under the table.
T: Good job, guys! Now, let`s relax a bit! Let`s play the game «cross and noughts». You`ve got some worksheets. Decide, who is cross and who is nought. Play the game!
T: Now, we are going to read the text «Power Food ». Tell me please, what does It mean? S: T: Well done! Now, you are going to read the text about It and find out more info. Let`s read and fill in the gaps. Do not read all the text, just skim and try to find the answer. You have 2 minutes. Now! Let`s listen and check! Let`s read the text!
T: Brilliant! Now, our last challenge is to play the game! You`ve got the paper with а word. Do not show It to your classmates. You should try to explain the word without naming It. And your classmates should guess It. Let us try!
Use this scheme to sound well!
T: So, our time is up! I thank you for being so active today! You are great! Let`s write down your HOMEWORK:
2)Ex. In WB
T: Today, you`ve worked very well! (виставлення оцінок) Have you got any question? I will be happy to answer them. Ok! So, let`s say Goodbye to each other! Have a nice day! |