Тема. Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на –но, -то (загальне ознайомлення) .
Мета:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник з української мови, презентація, мультимедійна дошка
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Світає…
Світає, горить розвидняється, дніє,
Захоплює, світить, палить і ясніє,
Зжимає, турбується, б’ється, тріпоче
І рветься, і плаче, говорить, шепоче…
І кличе, і вабить, світає, горить…
Добрий день, учні. Сьогодні мені захотілося привітатися з вами словами саме цієї незвичайної поезії української авторки Британ Галини.
Краса мови – в устах людини-носія.
В. Русанівський
Погляньте - на цій же сторінці ви познайомитеся з вимогами до ваших знань і умінь з теми .
IІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
(учні заповнюють пустографки, доповнюючи відповідні правила)
Дієслово ___________________ частина мови.
Дієслово означає __________ або ________________ предмета.
Дієслово відповідає на питання _________________________________________________
Дієслово має такі граматичні категорії: __________, число, особу, ____________, вид, спосіб.
У реченні дієслово найчастіше виконує роль __________
( Виписати тільки дієслова. Доповнити вислів.
Потроїти, третій, розповідний, розповів, возять, слухач, слухання, слухаємо, замовлення, замовити, говірка, говорили, говоріння, перемога, переможуть
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
( орієнтовні відповіді учнів)
ІV. Сприйняття та засвоєння нових знань
(пояснення за таблицею з усними питаннями до кожної форми)
V. Формування умінь та навичок
- Спробуймо з вами утворити форми дієслова за зразком і ви побачите, що це просто.
Неозначена форма |
Особова форма |
Дієприкметник |
Дієприслівник |
Безособові форми на -но, -то |
намалювати |
намалюю |
намальований |
намалювавши |
намальовано |
навчити |
|
|
|
|
відбити |
|
|
|
|
розказати |
|
|
|
|
збудувати |
|
|
|
|
Допомаг…ючи, відт…рати, ро…пл…тений, заст…лено, зб…раючи, грают…ся, прол…тіти.
Докласти рук
Підставляючи плече
Як намальований
Стріляна птиця
VІ. Підсумок уроку. Домашня робота
Чи можна назвати дієслово “найсильнішою” частиною мови?
-Прошу пригадати все, про що йшла мова на уроці та , за допомогою таблички на с. 17, назвати питання усіх форм дієслова.
-Які ж з цих форм є незмінні?
- Чи всю табличку ми опрацювали в класі?
Так, там, залишилися «білі плями», а саме синтаксична роль, тож наступний проєкт для науковців – захистити кожну із форм дієслова, повністю завершивши проєкт.
Інтерактивна вправа (сайт)
VIІ. Оцінювання навчальної діяльності
1. Спробуймо підбити підсумок нашої роботи, склавши пазл. Кожна частинка – важливий компонент для усвідомлення вашої роботи на уроці. Уважно прочитайте, проаналізуйте власні результати та на полях оцініть себе.