КЗО “Спеціальна школа «Мрія»
Дніпропетровської обласної ради”
План-конспект
уроку формування елементарних математичних уявлень
в 4-Б класі
Підготувала
вчитель-дефектолог
Вікторія ОРЛОВА
м.Кам’янське
2025 р.
Тема: Визначення форми предметів за сенсорними еталонами (коло, квадрат, трикутник, прямокутник).
Мета: продовжувати формувати уявлення про круглу, квадратну, трикутну та прямокутну форму предметів, вміння дітей розрізняти предмети за формою, називати їх та порівнювати з еталонами.
Розвивати зорове та слухове сприймання, мислення, пам’ять, дрібну моторику пальців, стимулювати мовленнєву активність.
Виховувати самостійність, посидючість.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Обладнання: демонстраційний матеріал, роздатковий матеріал, дощечки Сегена, застібки з фетру, клей, ножиці.
Хід уроку
І. Загально корекційний етап уроку
1.1. Організаційна підготовка учнів до уроку
Продзвенів дзвінок, починається урок.
Ми з вами часу не гаймо, працювати починаємо.
1.2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.
Наші очі на уроці дивляться і усе бачать.
Вуха уважно слухають і все чують.
Голова думає добре і швидко.
Руки старанно працюють (вправа «Кулак, ребро, долоня»).
Ротик розмовляє:
ма-ма-ма – холодна зима,
мо-мо-мо – до школи йдемо,
та-та-та – сніг наміта,
ди-ди-ди – настали холоди.
ІІ. Основний етап уроку
2.1. Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, роздивіться малюнок. Яка пора року зображена на малюнку? (зима)
- Які розваги для дітей є взимку? (катання на ковзанах, санках, прикрашання ялинки, ліпити сніговика)
- Ми зараз також зробимо сніговика. (Діти з’єднують круги з білого фетру ґудзиками). З яких деталей ми зробили сніговика (з кругів). Круг – це геометрична фігура. Які ще геометричні фігури ви знаєте? (Вчитель показує фігури круга, квадрата, трикутника, прямокутника.) Отже, сьогодні на уроці ми будемо розрізняти геометричні форми та визначати форми предметів.
2.2. Підготовча (пропедевтична) частина (підготовка учнів до сприймання нового матеріалу, актуалізація наявних знань)
- Діти, мені потрібна ваша допомога. Треба «заселити» фігури у свої будинки (дощечки Сегена).
2.3. Формувальна частина.
2.3.1. Всі предмети, що нас оточують мають свою форму. Перегляд відео «Форма предметів».
2.3.2. Вправа «Розклади предмети».
На столі лежать геометричні фігури (круг, квадрат, трикутник, прямокутник, діти дістають предмети з коробки та кладуть їх на відповідну геометричну фігуру: книга, тарілка, м’яч, штучна ялинка, кубик, коробка квадратна, кришка, картина, колесо з іграшки, деталь конструктора трикутної форми.)
2.3.3. Дидактична гра «На яку фігуру схожий предмет?»
Діти розкладають предмети до відповідної геометричної фігури.
Фізхвилинка «Голова, плечі, коліна, пальці»
(діти під музику повторюють рухи)
2.3.4. Вправа «З’єднай фігуру з предметом»
2.3.5. Вправа «Добери серединку до сніжинки» (вирізати геометричні фігури і наклеїти у відповідну серединку сніжинки (за формою).
Фізхвилинка «Килимки» (діти під музику проходять по килимку з заданим напрямом ніжок та ортопедичній доріжці ( 2 кола).
2.3.6. Вправа «Склади предмет з фігур».
2.3.7.Вправа «Прикрась ялинку». Діти наклеюють фігури на ялинку.
ІІІ. Заключний етап
3.1. Підведення підсумків і оцінювання.
- Ви всі, дітки, молодці, добре працювали. Я вам дарую ось такі смайлики - наліпки.
3.2. Приведення у порядок робочих місць.
3.3. Створення установки на відпочинок.