Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь і навичок
Форма проведення: урок-казка
Тема. Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні
Мета:
Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь і навичок
Форма проведення: урок-казка
Методи, прийоми: слово вчителя, «Місткий кошик» «Малюнкове прощання», гра, «Словограй», «Сенкан», робота в парах, робота в групах.
Обладнання: підручник, словники, презентація, намальовані фігурки кошиків і дерева, авторська казка вчителя, смайлики на партах
План уроку
Перевірка домашнього завдання
1. Первинне застосування набутих знань
2. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах для вироблення навичок
3. Творче перенесення знань і навичок у нові чи змінені умови для формування вмінь
V. Повідомлення домашнього завдання
VІ. Підбиття підсумків уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань учнів
1.1. Прийом «Словограй». Вибір учнями правильного/неправильного тлумачення фразеологізму (робота по варіантах: 1 – вибирає правильні порядкові номери; 2 – неправильні порядкові номери). Слайд 2
Ключ. І варіант: 2, 5, 7, 8, 11, 13, 14
ІІ варіант: 1, 3, 4, 6, 9,10, 12. Слайд 3
1.2. Технологія «Місткий кошик» (теоретична розминка) На дошці 2 кошика, двом учням пропонується написати ознаки фразеологізмів над кошиками з вивченої теми. Головне, щоб «кошик» був заповнений доверху. Через певний час (1.5хв) учитель зупиняє гру і просить одного з учнів зачитати слова. Учні викреслюють назви, які повторюються в їх записах. Переможцем виявиться учень, у якого більше за інших записано термінів, тобто в якого найбільш місткий кошик для знань.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчання
- Діти, я знаю, що ви любите казки. Пригадаймо будову казки (зачин, основна частина, кінцівка). А що найчастіше відбувається в основній частині (герої проходять випробування; відбувається двобій між добром і злом). Читаючи казки, ви на стороні добра чи зла, правди чи кривди? (відповіді учнів). Отже, сьогодні ви будете на стороні добра, допомагаючи героям казки. Слухайте уважно.
У казковій стороні, у чарівній далені,
Там, де ріки золоті, а зірки ростуть з землі,
Там живуть два королі.
Королі ті непрості, два дядьки то чарівні.
Старший брат то дід Відун,
Він король країни Дум.
Він словами заправляє,
Все про них він добре знає:
Що з них кожне означає,
Скільки значень слово має,
Як дібрати фразеологізм –
Той яскравий афоризм.
Розтлумачить, розповість,
Як і з чим, що можна їсть.
Другий дядько Балакун,
Він словам всім добрий кум,
Він веселий дивачок,
Майстер вдалих балачок.
Нашу мову прикрашає,
Влучно всі слова вживає,
Де, який фразеологізм –
Зарубай собі на ніс.
Так брати собі живуть
І слова всі бережуть.
Але є в країні тій
Темний ліс лихих подій.
В лісі тім живе одна
Відьма чорна і страшна,
Зла, пихата нечупара,
Звуть її всі Забувара.
Так одного разу
Злюща ця зараза
Всіх замислила образить
І в беззоряній ночі,
Тишком-нишком крадучись,
В стражів викрала ключі.
А ключі ті непрості,
Вони, звісно, чарівні:
Замок просто відчиняють,
Де знання брати тримають.
Ця пихата нечупара,
Страшна відьма Забувара
Всі знання оті схопила, замісила,
Закрутила і змішала, все, звичайно, розгубила
І така собі була.
Тож тепер в країні тій
Хаос повний і застій.
2. Запис теми у зошити
- Запишіть, будь ласка, у зошитах тему уроку. Слайд 5
- Що очікуєте від уроку? (оголошення очікуваних результатів учнями)
ІV. Основний зміст роботи
Діточки, не зволікайте
І до замку вирушайте,
Поверніть знання назад,
Щоб в країні знов був лад.
Завдання: виписати у першу колонку фразеологічні звороти, у другу — сполучення слів. Два учні працюють біля дошки.
Пекти раків, ловити раків; задніх пасе, пасе корів; дути губи, червоні губи; вони розбили глек, розбити вазу; надувся, як сич, індик надувся; один як палець, порізати палець; витирати носа, вішати носа.
1.2. Гра «А де ж моя пара?» (робота в парах). Пам’ятаєте, в нашій казці Забувара все змішала. Наші фразеологізми розсипалися, нам потрібно зібрати їх якомога швидше. Слайд 6
Крапля |
в річці, в морі |
Тягти |
за язик, віз |
Викинути |
на смітник, з голови |
Ламати |
гілля, голову |
Віддавати |
книжку, кінці |
Умиватися |
вранці, сльозами |
«Перевір себе». Слайд 7
Ми слова всі вправно склали,
Перешкоду подолали.
Ключ від замку ми знайшли,
Тож хутчіш гайда назад
У знаннях наводить лад.
Розіб’ємось ми на пари,
Дослідим все і розглянем,
В словничок скоріш підглянем,
Докопаймося тепер до фразеології джерел.
2.1. Робота з підручником
Прошел огонь и воду; делать из мухи слона; делать глазки; бить баклуши; мастер на все руки. (заздалегідь на дошці чи на аркушах)
Довідка: пройшов Крим і Рим; бісики пускати; бити байдики; і швець, і жнець, і на дуді грець; робити з мухи слона. Слайд 8, 9
Коментар вчителя до виконання вправи (елемент пояснення нового матеріалу)
Слайд 12
1-й ряд: Ахіллесова п’ята, нитка Аріадни;
2-й ряд: сізіфова праця, авгієві стайні;
3-й ряд: танталові муки, гордіїв вузол.
Розв'яжіть кросворд, визначивши, серед представників яких професій з'явилися ці фразеологізми:
По горизонталі: 1. Пасти задніх. 2. Закручувати гайки. 3. Чекати біля моря погоди. 4. Згущувати фарби. 5. Зелена вулиця. 6. Заварити кашу. 7. Закидати вудку.
По вертикалі: 1. Стригти всіх під одну гребінку.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
Відповіді. По горизонталі 1 - пастух, 2 - механік, 3 - моряк, 4 - художник, 5 - залізничник, 6 - кухар, 7 – рибалка. По вертикалі: 1- перукар.
Робота зі словником. «Хто кмітливіший та швидший?». Пропоную вам змагання між групами. Слайд 14
1 група знайти значення фразеологізмів: пасти задніх, закручувати гайки;
2 група – чекати біля моря погоди, згущувати фарби;
3 група – заварити кашу, закидати вудку.
Словничок нам допоміг
Подолати сто доріг.
Але щоб Забувару подолати,
Треба творчість виявляти.
Різнорівневі завдання. Слайд 15
І рівень. Перепишіть речення, вставляючи потрібні за змістом фразеологізми
1. Другий робить усе тишком-нишком, що й комар ... не підточить.
2. Метелиця сам розумів, що не так сам ускочив у ..., як людей підвів. (За
Є. Гуцалом.) 3. У нас аж ... розбіглися. Он віз чумацький справжній. 4. Ява враз почервонів, наче я його спіймав на ... . (За В. Нестайком.) 5. Ходім додому, там мати ... собі не знайде. (За М. Вінграновським.)
Довідка для вчителя. Місце. Ніс. Очі. Халепа. Гаряче.
ІІ рівень. Розтлумачити подані фразеологічні звороти, увести їх у зв’язне висловлювання з теми «На уроці української мови».
Язиката Хвеська, як Сидорову козу, куряча пам’ять, ведмежа послуга, олімпійській спокій, голова мудра, довгі руки.
ІІІ рівень. Складіть діалог на тему «Гостинність українців», використовуючи подані фразеологізми:
Добридень у хату, будьте як удома, аж спина котиться, жарт кинути, ні думано ні гадано, аж за вухами лящить, з відкритим серцем, од пуза, баляндраси точити, господар на всю губу, напав сміх.
Шлях нелегкий ми пройшли,
Вірні рішення знайшли.
Всі лексеми розібрали,
Розтлумачили й розклали.
І тепер в країні тій
Сонце, спів і повно мрій.
Знов панує слово там,
Допомагаючи братам.
А тепер поперед батька в пекло не летіть,
Домашню вправу запишіть.
1) рубрика «Запитання і завдання для самоперевірки», стор. 159
2) знайти і записати фразеологізми зі словами: голова, язик, зуб, палець.
VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Слайд 17 – 19
Фразеологізм
Влучний, сталий, яскравий
Надає, увиразнює
Краса
Прийом «Малюнкове прощання». Учні смайликом показують свої враження від уроку та прикріплюють на «дерево», що на дошці.
Тож за те, що ви, діти, відьму подолали,
Два брати дарують бали.
Учні здають зошити на перевірку.