« 05» лютого 2019р. клас 6 учитель Ганна Іванівна Семенець
Тема уроку: «Групи прикметників за значенням» ( узагальнення вивченого).
Мета уроку: повторити , узагальнити і систематизувати вивчене про групи прикметників за значенням;
формувати навички грамотного письма; на мовному матеріалі виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: підручник, картки – схеми, мультимедійна презентація, кросворд.
ХІД УРОКУ
“Мова – коштовний скарб народу.”
Іван Франко
II. Актуалізація знань.
Перед вами прислів'я та приказки. (Слайд3) Але в кожній з них пропущені прикметники. Запишіть їх, вставляючи відповідні прикметники. Як ви розумієте зміст даних виразів?
Все (таємне) з часом стає явним.
У (тихому) болоті чорти водяться.
(поганий ) приклад заразливий.
У (рідному) будинку і стіни допомагають.
Перевірка (Слайд 4)
Визначте групу прикметників за значенням і впишіть в одну з трьох колонок (Я, В, П). (Підказка: для пояснення своєї точки зору використовуйте алгоритм.) (Слайд 6).
Зимовий вечір, малинове варення, теплий хліб, олов'яний солдатик, при сталеве колечко, веселий настрій, солов'їні трелі, добра людина, кришталева ваза, батьківське благословення, солом'яний капелюшок, вороняче гніздо, лисячий комір, глибоке почуття, лисяча нора, сестрине рукоділля , волохатий джміль.
Перевірка. (Слайд7)
Я роздаю вам листочки, писати можна на них. Там є помилки і ви маєте їх побачити.
Зелений, чорний, дужий, червоний
Старенький, молодий, великий, давній
Добрий, злий, твердий, щедрий
Солодкий, великий, малий, величезний
Далекий, сумний, близький, найближчий
Солоний, гіркий, дужий, солодкий
Дерев’яний, металевий, розумний, паперовий
Добрий, вчорашній, завтрашній, минулорічний
Державний, сьогоднішній, міський, класний
Для засвоєння пропоную вам ще гру. Я диктую слова, а ви записуєте лише прикметники, у стовпчик. підкреслюємо другу букву кожного слова та читаємо, що в нас вийшло. Має вийти слово РОЗУМНИК
Прозорий, ім`я, дерево, сидіти, добрий, азартний, стіл, обід, густий, комп’ютер, недоук, смішний, гнучкий, немовля, ситий, гаманець, скляний, ліки.
Усно розгадати кросворд і вписати відповіді на загадки з підказкою
ІІІ. Підведення підсумків уроку. (Слайд 13)
1. Позначте рядок з правильним твердженням.
а) Прикметник – це частина мови.
б) Прикметник – це частина слова.
в) Прикметник змінюється тільки за числами.
г) Прикметник не буває членом речення.
2. Визначте рядок, в якому всі слова – прикметники.
а) Зелень, зеленіє, зелененький.
б) Прозорий, пухнастий, складне.
в) Гострий, глибокий, гілля.
г) Снігова, засніжений, сніжинка.
3. Позначте рядок із НЕПРАВИЛЬНИМ судженням.
а) Прикметники роблять наше мовлення багатим, яскравим, точним, образним.
б) Антоніми – це слова, протилежні за значенням.
в) Синоніми – це слова, близькі за значенням.
г) Прикметники не можуть бути означеннями.
4. Позначте рядок, в якому перелічені синоніми.
а) Сміливий, дорослий, безстрашний.
б) Безмежний, безхмарний, молодий.
в) Грубий, скромний, некультурний.
г) Чистий, ясний, сонячний
5. Позначте рядок, в якому прикметники – антоніми.
а) Розумні – мудрі.
б) Привітні – хитрі.
в) Уважні – добрі.
г) Суворі – задумливі.
6. Позначте рядок з правильним судженням.
а) Прикметники в реченні підкреслюють двома лініями.
б) Прикметник у реченні зв’язаний з числівником.
в) Прикметник означає предмет.
г) Прикметник завжди стоїть у тому ж числі, роді й відмінку, що й іменник, з яким він зв’язаний.
7. Визначте рядок, в якому перелічені прикметники жіночого роду.
а) Блискучий, білосніжний, іскристий (сніг).
б) Ясне, безхмарне, чисте (небо).
в) Розумні, сяючі, карі (очі). г) Лагідна, рідна, ніжна (матуся).
8. Позначте рядок, в якому прикметник вживається в прямому значенні.
а) Золоті прикраси.
б) Золоте серце.
в) Золоте колосся. г) Золоті руки.
9. Позначте рядок, в якому в усіх прикметниках слід писати букву е
а) Ч…рвоний, б…резовий, в…селий.
б) Бл…скучий, в…ликий, ш…рокий.
в) Шв…дкий, л…генький, т…хенький,
г) В…ресневий, в…сняний, ч…рствий
10. В якому рядку всі прикметники відносні
а) дубовий, скляний, гарний.
б) залізний, український, глиняний.
в) сніговий, зимовий,Франків
г) вечірній, міський, рясний.
11. В якому рядку всі прикметники якісні
а)Червоний, березовий, веселий.
б) Блискучий, великий, широкий.
в) Швидкий, легенький, осінній,
г) Вересневий, зимовий, весняний.
12. В якому рядку всі прикметники присвійні
а) материн, Зоїн, Софіїн.
б) командирів, Олесин, лисий.
в) свекрушин, пташиний, вірний.
г) кобзарів, лимонний, сильний.
Відповіді до тестових завдань: 1-а,2-б,3-г,4-г,5-б,6-г,7-г,8-а,9-а,10-б, 11-б,12-а
ІУ. Оцінювання.
У. Домашнє завдання: Повторити § 44 – 45; зверніться до твору В. Винниченка «Федько-халамидник» і випишіть 5 якісних і 5 відносних прикметників разом з іменниками. (Слайд 15).