Урок з української мови в 6 класі на тему:"Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення".
Тема: Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення.
Мета: пояснити предмет вивчення фразеології, дати основні відомості про фразеологізми, формувати вміння визначати їх у тексті, розкривати їхнє лексичне значення; пояснити роль фразеологізмів у мовленні; розвивати логічне й образне мислення школярів; сприяти збагаченню та уточненню їхнього словника; виховувати пошану до скарбниці усної народної творчості.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: підручник з української мови для 6 класу (Єрмоленко С. Я., Сичова В.Т., Жук М.Г.), роздатковий матеріал, презентація.
Епіграф: Фразеологізми - це перли, самородки і самоцвіти рідної
мови.
О.В. Єфимов
Перебіг уроку
( Учень читає напам’ять вірш Д. Білоуса «По саму зав’язку»)
ПО САМУ ЗАВ'ЯЗКУ
Цікаві вирази народні
Ось каже чоловік один:
«В провулок напхано сьогодні
по саму зав'язку машин».
А другий каже, що у нього
по саму зав'язку турбот.
Звідкіль тут зав'язка? У кого
Дізнатись учням про зворот?
— Так, певно, говорити стали, —
сказав Олесеві дружок, —
тому що зерно насипали
по саму зав'язку в мішок.
Та ось питають на уроці —
що скаже вчитель про слівце?
— Е, народилося в сорочці, —
всміхнувся він, — словечко це.
У давнину, коли в людини
ще ґудзики не повелись,
була в сорочці чи кофтині
на шиї зав'язка колись.
Коли ж по горло хтось наївся —
«по саму зав'язку», — казав.
Отак цей вираз і прижився:
народ сказав, як зав'язав.
Бесіда:
-Якими особливими словосполученнями насичений текст поезії?
-Як ви вважаєте, яка їх роль у мовленні?
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
Слово вчителя.
А тепер зверніть увагу на епіграф (учень зачитує)
Фразеологізми - це перли, самородки і самоцвіти рідної мови.
А. В. Єфімов
Запишіть його і поясніть , як ви розумієте значення.
З давніх-давен народ з покоління в покоління передавав ці чудові перлини народної мудрості. І сьогодні наше завдання – з’ясувати , що таке фразеологізм та яка його роль у мовленні.
Звернімося до підручника. Сторінка 55.
Прочитайте матеріал під рубрикою «Запам’ятаймо».
А тепер ще раз самостійно прочитайте і запам’ятайте визначення фразеологізму.
Теоретичний матеріал, необхідний для роботи, ми опрацювали, а зараз закріпимо здобуті знання практично.
Кожен із вас матиме можливість продемонструвати вміння творчо мислити, аналізувати мовні поняття та явища, висловлювати й аргументувати власні думки.
(Виписати фразеологізми , пояснити їх значення)
Тимко бив байдики. Цілими днями тинявся по дворах, шукав розваг, а зустрівши знайомих хлопців, починав точити баляндраси. У розповідях часто фігурував він сам. При цьому, як правило,був сміливим, гострим на язик, завжди виходив переможцем, поклавши супротивників на лопатки. Усім було ясно, що Тимко робить з мухи слона, історії його прикрашені. А то й взагалі висосані з пальця. Та хлопці, іронічно посміхаючись, до часу мовчали…
Золота душа - чесна, відверта, щедра, доброзичлива людина.
Кам’яне серце – жорстока,бездушна людина.
Мухи не скривдить - хто-небудь дуже добрий, сумирний, лагідний.
Фізкультхвилинка
Молоти язиком. - Взяти ноги на плечі.
Накивати п’ятами. -Ніде яблуку впасти.
Як оселедців у бочці. –Точити ляси.
Стріляний горобець. – Паленіти від сорому.
Ні пари з уст. – Битий вовк.
Пекти раків. - Язика проковтнути.
Байдики бити – Обвести навколо пальця.
Лишити з носом. – Крапля в морі.
Кіт наплакав. – Ґав ловити.
Ні пари з уст. – Аж кишить.
Як кіт наплакав. – Лежати лежнем.
Гнути спину. – Подати голос.
Набрати води в рот. – Пускати сльозу.
Під самим носом. - Точити ляси.
Шкірити зуби. –У чорта на куличках.
З усіх ніг. – Тримати язик за зубами.
Молоти язиком. – Сидіти склавши руки.
Не покладати рук. – Повзе, як черепаха.
Поєднайте фразеологізм та відповідне слово-пояснення:
Накивати п’ятами мовчати
Байдики бити червоніти
Дрижаків упіймати забути
Пекти раків втекти
Тримати язика за зубами ледарювати
Робити з мухи слона тремтіти.
Вилетіло з голови перебільшувати 8. Складання сенкану зі словом «фразеологізми».