Дата_________ Клас________________
Урок №______
Тема: Григір Тютюнник «Дивак». Характеристика хлопчика Олеся.
Мета:
виховна: виховувати повагу до людської гідності та прав людини; відкритість до інших культур,переконань та світогляду інших людей.
Обладнання: портрет Г. Тютюнника, підручник, ілюстрації до твору, картки, тлумачні словники, словник фразеологізмів, малюнки учнів,конституція України, дидактичне забезпечення.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Гра «Криголам»
Учні тримають у руках серветки. Учитель дає інструкції: 1. Складіть серветку вдвоє, відірвіть правий нижній кут. 2. Знову складіть серветку вдвоє, відірвіть лівий нижній кут (і так доти, доки можна рвати папір). 3. Розгорніть папір. — Чому серветки різні? — Чи є у когось правильна чи неправильна серветка? Отже, кожна серветка індивідуальна, неповторна, особлива. А її створили такі ж кожен по- своєму талановиті, здібні, творчі діти , які мають рівні права для самореалізації.
2.Напишіть на серветці побажання на урок сусідові по парті.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
Гра „Пароль”
(Кожен учень сідає на своє місце лише після того, як одним словом („паролем”) дасть відповідь на запитання або закінчить речення.)
· Основне питання, висвітлене в художньому творі. (Тема)
· Найбільш напружений момент у творі. (Кульмінація)
· Художній опис природи у творі. (Пейзаж)
· Словесний опис зовнішності людини у творі. (Портрет)
· Розмова двох осіб. (Діалог)
· Художнє означення. (Епітет)
· Ім'я головного героя оповідання „Дивак”. (Олесь)
· Дроворубом Олесь називає... (дятла).
· „...червоніє крізь біле плетиво запорошених дерев цегляна. (школа)”.
· „Під ногами лагідно, мов хмизок у лісі, потріскував. (лід)”.
· Чорною блискавицею в оповіданні названо... (щуку).
· На уроці малювання Олесь намалював... (дятла).
· У лузі Олесь їм мерзлу... (калину).
· Олесевого діда звати... (Прокіп).
· Ім'я Олесевої матері. (Наталка)
· Яка казка снилася Олесеві? (Про Івасика-Телесика)
ІІІ. Мотивація навчання. Оголошення теми та мети уроку
Учитель оголошує тему та навчальну мету уроку, налаштовує учнів на роботу.
Опитування «Закінчіть речення».
« Я очікую від уроку…»
( Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
ІV. Формування нових знань
1. Хто з персонажів твору привернув вашу увагу найбільше? Чим саме? (Звичайно, учні вкажуть на образ Олеся, який дійсно поводиться не так, як усі. Словом, дивак.)
Учитель. Особливістю оповідання «Дивак» є й те, що в центрі його подій — один персонаж, аналіз якого збігається з осягненням всього тексту. Образ Олеся умовно складається з двох частин: відомостей про його зовнішність та характеристики його вдачі.
2.Індивідуальна робота з картками «Порушена інформація»
Завдання: відновити правильну послідовність.
І варіант
1. – А якщо коням важко буде? – своєї Олесь.
2. Олесь грядками вибрався на вигін і став чекати, доки відпустять школярів.
3. На першому уроці було малювання.
3-2-1
ІІ варіант
1. Олесь підвівся, запхав книжки в пазуху і поплентався до школи.
2. – Гайда з нами подушки гнуть!
3. І ввижається Олесеві маленька хата під кущем водяної папороті, а в тій
хатці – він.
2-3-1
ІІІ варіант
1. Він ще малий, головою ледь до киямки дістає.
2. – Не бий, - благає Олесь. – Бачиш: важко.
3. А Олесь сидів посеред річки поруч зеленої, з ряскою, калюжі і плакав.
1-3-2
ІV варіант
1. Олесь старанно крипів олівцем і натхненно прицмакував.
2. А внизу під підошвами у Олеся ворушилось коріння – помирає сосна…
3. – Діду, чого про мене кажуть – дивак?
2-1-3
3.Вправа «Інсценування»,
час: 20 хв.
• аналізує ситуацію з погляду
толерантного ставлення
до людей;
• усвідомлює особливе при-
значення на землі кожного;
• висловлює власні судження
щодо формування і збере-
ження індивідуальних осо-
бливостей людини як важли-
вих чинників її майбутньої
максимальної самореалізації.
• повага до людської гідності
та прав людини;
• відкритість до інших культур,
переконань та світогляду
людей;
• емпатія;
• гнучкість та уміння
адаптуватися.
Інструкція
Підготуйте два постери – на одному напишіть «Я
згоден/згодна», на другому – «Я не згоден/згодна» і
розкладіть їх на підлозі в протилежних кінцях кімнати
таким чином, щоб можна було намалювати пряму
лінію між ними (за допомогою мотузки, крейди або
скотчу).
1. Поясніть, що зараз зачитаєте твердження, з
якими кожен із учасників може погодитися
більшою або меншою мірою.
2. Визначте два крайніх положення – це постери
з написами: «Я згоден/згодна» і «Я не згоден/
згодна». Поясність, що учасники можуть займати
будь-яку точку вздовж лінії, але вони повинні самі
обирати положення. Як варіант, якщо дає змогу
час, можна заохочувати коротку дискусію під час
вибору місця.
3. По черзі прочитайте твердження.
4. Попросіть учасників на крайніх точках пояснити,
чому вони вибрали такі позиції. Попросіть тих,
хто стоїть у центрі, пояснити, що означає їхнє
положення.
5. Дозвольте учасникам змінювати позицію, коли
вони слухають коментарі одне одного. Робити це
необхідно мовчки.
6. Спільне обговорення.
Твердження:
• Усі діти, навіть наймолодші, мають право
висловлювати свою думку з тих питань, що їх
стосуються.
• Батьки краще знають, що добре для дітей.
• Висловлювати власні думки щодо шкільних
питань може бути небезпечно для дітей.
• Треба пробачати моральні та фізичні образи
своїм одноліткам.
• Учителі мають надавати право вибору виду
діяльності на уроці.
• Бути популярним у школі означає бути таким, як
всі.
Обговорення
• Наскільки складно вам було займати позицію? Які твердження були складнішими, а які – простішими?
• Чи змінювали ви точку зору? Що змусило вас це зробити?
• Які питання ви хотіли б обговорити більш детально?
• Наскільки вільно ви можете висловлювати власну думку в родині, у класі, у школі?
• Підкресліть, що висловлювання власних думок та поглядів, участь є важливими правами
кожної дитини; зверніться до Конвенції про права дитини («Компас»), а саме:
1. Стаття 12
Дитина має право вільно висловлювати власні погляди з усіх питань, що торкаються
дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага.
2. Стаття 13
Дитина має право вільно висловлювати свої думки; це право включає свободу
шукати, одержувати і передавати інформацію та ідеї будь-якого роду.
3. Стаття 14
Повинно поважатися право дитини на свободу думки, совісті та релігії (можна
прикріпити ці статті, роздруковані на аркушах паперу, на дошку).
V. Підсумок уроку
Вікторина «Де мій хвіст?»
Учитель читає речення з тексту, учні мають знайти в тексті його «хвіст» (кінець речення):
1. «Дивись, хата виходить, з бовдура дим валує, а на тину... (півень горланить, розчепіривши дзьоба ножицями)»
2. «Десь неподалік чути: цюк-цюк-цюк ... (дятел порається)»
3. «Олесь хотів дістати її і покуштувать, та ... (передумав — і притулився вухом до стовбура)»
4. «І ввижається Олесеві маленька хата під кущем водяної папороті, а в тій хатці... (він біля віконця сидить, рибку стереже)»
5. «Діти почали малювати, виводячи кожен своє ... (той жлуктичко, інший ринку або макітерку)»
6. «Відмінники дивилися на свого вчорашнього побратима співчутливо, а ті, хто вчився через пень-колоду... (з радістю чекали на те, що їхнього полку прибуде)»
7. «Олесь біжить підтюпцем і раптом помічає, що дерева ... (теж біжать, кружляють, ховаються одне за одного, немов у жмурки грають)»
8. «Потім шукав осикові трухляки, ховав за пазуху і, нап’явши пальтечко на голову, дивився ... (світять чи не світять?)»
9. «Олесеві не хотілось пирога, але він зрадів примиренню і, щоб віддарувати товариша ... (хутенько занишпорив по кишенях, дістаючи звідти духмяні верчики хмелю, сухе листя різного карбування, плетене з
прядива та волов’ячої шерсті ремезяче гніздо, схоже на башличок)»
10. «Коли набирали солому, дід... (часто сповзав із скирти, нанизував солому на ріжняки і гуцав так, що аж ліса скрипіла)»
11. «Закортіло швидше туди, в село, де сніг ... (плете навколо електричних ліхтарів густі рожеві сіті, й привітно світяться вікна в хатках)»
12. «А вночі крізь сон благав матір розповісти казку про ... (Івасика-Телесика, злякано зойкав, коли відьма гризла дуба, і радо сміявся, коли гусиня взяла Івасика на свої крилята)»
Учитель. Молодці, я вірю в те, що вам допоміг цей урок в духовному очищенні. А отже, світ завдяки вам стане добрішим. Душа духовно досконалої людини чиста, світла. Недобрий вчинок нікуди не дівається, а лишається на нашій душі, справляє на неї негативний вплив. Як каже прислів’я: «Стоїть, як гріх над душею». А можна ж уникнути цього. Давня мудрість вчить: «Не роби того іншому, чого не хочеш, щоб тобі робили». Тоді й на душі буде легко і світло.
Не ждіть від цього слави,
Не ждіть багатства, знань та похвали — робіть добро.
Непоказно, буденно.
Це принесе найвищу з нагород —
Ні з чим непорівнянне почуття,
Що ти живеш не марно на цім світі.
(В. Крищенко)
VІ. Домашнє завдання
1.Складання анкети головного героя
2.Написати есе «Чи потрібні на світі диваки?»
Використані матеріали
1.Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас»
(http://www.coe.int/uk/web/compass/where-do-you-stand-)
Посібник з освіти дітей правам людини «Компасіто» («Яка твоя позиція? / Голосуй ногами»;
http://www.eycb.coe.int/compasito/ru/chapter_4/4_37.asp).
•