Урок географії у 8 класі
Тема: Українські Карпати.
Мета: розширити знання про географічне розташування, клімат, рельєф гір, аналізувати рослинний і тваринний світ Карпат; удосконалювати вміння роботи з картою; розвивати екологічне і естетичне виховання.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.
Форма проведення: урок – мандрівка.
Обладнання: атлас, фізична карта України.
Хід уроку
І - Організаційний момент.
ІІ - Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок.
1. Географічний диктант. Три варіанти.
Вчитель зачитує назви рослин, тварин, грунтів трьох природних зон України, а учні кожного варіанту вибирають відповідь.
ІІІ - Мотивація навчальної діяльності.
1. Розповідь вчителя.
Німецький поет Гете писав: «Природа – єдина книга, кожна із сторінок якої наповнена глибокого змісту». Сьогодні ми торкнемося сторінок книги, заглянемо у край чарівності і краси.
2. Зачитує вірш.
Карпатських гір торкнулася душа,
яке це диво Божої природи:
смереки ніжно ріжуть небеса,
так величаво сонце з гір виходить.
А трави пахнуть, кращих всіх парфум.
Мов килими квітують полонини,
трембіти голос розганяє сум,
купаються у хмарах верховини.
3. Відео – звучить мелодія трембіти, видно фон Карпат.
4. Прийом «Асоціація».
Які асоціації викликала музика, вірш, фільм?
Яку тему ми будемо сьогодні вивчати?
IV - Новий матеріал уроку.
1. Бесіда. Географічне положення, загальні відомості, межа, умовна лінія гір, площа.
2. Робота в групах: геологи, кліматологи, гідрологи.
Підготувати повідомлення про рельєф, тектоніку, клімат і води гір, користуючись підручником і атласом.
3. Відео «Рослинний і тваринний світ Карпат». Завдання учням. Переглядаючи ролик виписати назви рослин і тварин Карпат.
4. Випереджувальне завдання. Презентація учнів групи - екологи «Природоохоронні території Карпат».
5. Бесіда вчителя і учнів «Проблеми екології Карпат».
V - Закріплення.
1. Прийом «Незакінчене речення»
- Українські Карпати – це ………;
- за висотою вони - ……….. ;
- пересічні висоти - ………;
- найвища точка Карпат - …….;
- Карпати простягаються кількома паралельними - ……., що розмежовані міжгірними……..;
- північно-східне пасмо називають - …..;
- найвищий хребет називають - …….;
- з боку Закарпаття підноситься хребет - …….
2. Проблемне запитання.
Як ви думаєте, як місцеві жителі переходять з однієї гірської долини в іншу?
3. Прийом «Словничок»
Які нові поняття, терміни Ви сьогодні почули на уроці?
VI - Підсумок.
1. Прийом «Сенкан» із словом «Карпати»
VII – Домашнє завдання.
1. Вивчити тему «Українські Карпати».
2. Скласти кросворд.