Тема: Гомер «Іліада» . Гуманістичний зміст поеми. Образи Ахілла і Гектора
Мета: Навчальна :продовжити роботу над вивченням творчості Гомера та змістом поеми «Іліада». Показати гуманістичний пафос поеми, розкрити образи Ахілла та Гектора.
Розвивальна: розвивати мовні, читацькі компетентності, вчити аналізувати прочитане, характеризувати героїв, знаходити спільне та відмінне в їх якостях, висловлювати власну думку щодо вчинків героїв, вчити працювати в парах, кола Венна та сенкани.
Виховна: виховувати почуття патріотизму, справедливості,мужності та гуманності.
Тип уроку: засвоєння умінь та навичок
Обладнання :портрет Гомера, ілюстрації до «Іліади», вірш Миколи Негоди «Гомер»,
кола Венна, «Заморочки з бочки», схема «Сенкан», «Займи позицію».
Хід уроку
1.Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Можливі питання :
-Шановний Гомере , що означає Ваше ім’я?
-Сліпий.
-А Ви дійсно нагадували поета-провидця?
-Так, бо греки любили поєднання божественного та земного.
-Ви були смертним чи богом?
-Сином одного з богів.
-Який спосіб життя був близький?
-Мандри. Війна.
-Ви першими стали складати героїчні поеми? Які?
-Так. «Іліада», «Одіссея»
-А скільки міст сперечалися за честь називатися вашою батьківщиною?
-7-Смірна, Родос. Колофон. Саламін. Хіос. Аргос. Афіни.
-Дякуємо за інтерв’ю. –Будь ласка.)
- Яких давньогрецьких богів знаєте?
- Яку функцію вони виконували ?
-Як втручалися в життя героїв поеми?
- Вони навіть зараз втручаються в наш навчальний процес. Ось прислали
заморочки з бочки.
Завдання :
Пригадати зміст поеми Гомера за ключовими словами
(Священне місто Пріама, ясноока Афіна, золоті терези, мідний спис богосвітлого Ахілла, колісниця)
3. Мотивація діяльності. Оголошення теми, мети.
Кому належать цитати:
Тричі оббіг я Пріамове місто священне, не смівши
Стріти твій напад. А зараз дух мій мене спонукає
Стати грудьми проти тебе — здолаючи смертю загину. (Гекторові)
«Не говори мені, …клятий, про жодні угоди!
Як не бува між людьми і між левами клятв непорушних,
Як між вовками й ягнятами згоди не буде ніколи,
А без кінця споконвік одне з одним вони ворогують (Ахіллові)
Саме сьогодні ми будемо говорити про таких героїв. Дамо відповіді на запитання : Хто вони, які ці давньогрецькі воїни, що у них спільного та відмінного?
Хто з них заслуговує на більшу повагу?
4. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Гектор шоломосяйний 4р Ахілл богосвітлий 7р
ніжний співчутливий
рішучий могутні гордівливий
захисник витривалі впевнений
патріот загартовані жорстокий
благородний дужі мстивий
турботливий сміливі
справжні воїни (герої)
Гомер зобразив не тільки силу,а й слабкість. Вони герої. Але все ж таки люди.
Поеми Гомера вічні. Минуло 3 тисячі років, але люди не припинили воювати,
Вини також закохуються, страждають та співчувають.
(Розгляд ілюстрацій до поеми (на дошці, у підручнику с 58, с61, с62 ,с67, с 69)
Рекомендації переглянути фільм режисера В. Петерсена США 2004р. )
5. Закріплення матеріалу.
Творча робота «Сенкан»
1-іменник Гектор Ахілл
2-2 прикметника благородний рішучий жорстокий гордівливий
3-3 дієслова бореться захищає вмирає мститься нападає перемагає
4- 1 речення Троя - це його Батьківщина Він найсильніший воїн ахейців
5-синонім патріот герой
6. Підсумок.
Метод «Займи позицію»
Ахілл заслуговує на осуд чи співчуття? Чому?(Діти висловлюють свої думки)
7. Інструктаж до домашнього завдання.
Дочитати поему Гомера. Скласти літературний портрет героя (на вибір)
Написати листа Гекторові або поради Ахіллові.