Навчання грамоти
1 клас
(Урок-гра «День народження букви»)
Тема. Звуки (д),(д). Позначення їх буквою «де».Практичне засвоєння дзвінкої вимови цих звуків у кінці слів і складів.
Мета. Ознайомити учнів зі звуками (д),(д), сприяти практичному засвоєнню дзвінкої вимови цих звуків у кінці слів та складів; розвивати фонематичний слух, уміння читати склади, слова та речення з новою буквою; виховувати старанність.
Обладнання: каса букв, таблиця з буквою «де», корони для дітей з буквами, фішки для побудови звукових моделей, ілюстрації тварин.
Форми і прийоми роботи: розвивальні ігри, фронтальна і індивідуальна робота, робота в парах.
План уроку
Хід уроку
1.Організація класу до уроку.
Продзвенів і стих дзвінок.
Починається урок.
Сядьте, діти, всі рівненько.
Руки покладіть гарненько.
Голову вище підніміть.
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
2. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, звірята лісової школи, вчителькою яких є мудра Сова, підготували для вас різні завдання. Вони хочуть дізнатися, чого вже ви навчилися в школі.
3. Повторення вивченого.
- Але спочатку ви ви повинні відгадати від кого ці завдання.
Біла латка, чорна латка
По березі скаче.
(Сорока)
Завдання від Сороки.
Буркотливий, вайлуватий
Ходить лісом дід лахматий,
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою в лігві спати,
А зачує він весну,
Прокидається від сну.
(Ведмідь)
Завдання від Ведмедя.
Сірий, зубастий по полю блукає
Ягнят шукає.
(Вовк)
Завдання від Вовка.
ТА ТИ
ЛИ СИ
МИ КА
ЛІ ТО
ЛИС МОН
РО НА
ВОРО СА
ТЕП ЛО
СЛОЕ КТІ МОАВ СНЛО
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає,
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто оченята.
Хто це? Спробуй відгадати.
(Білка)
Завдання від Білки.
СЛОН ВЕСНА СОРОКА
Котиться клубочок
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок
Триста голочок.
(Їжак)
Завдання від Їжака.
4. Оголошення теми уроку.
- Сьогодні у нас день народження нової букви. Що це за буква ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Що на зиму роздягається ,
А на літо одягається?
(Дерево)
Цілий день працюю в гаї.
Діловито дзьобом б’ю.
Я не цвяхи забиваю –
Я комашок дістаю.
(Дятел)
5. Робота над новим матеріалом.
1) Артикуляція звука.
- Промовте перший звук. За допомогою яких мовних органів ми вимовляємо цей звук? (Язичок стукає у верхні зуби).
- Повітря вільно проходить чи зустрічає перешкоди?
- Чи можна проспівати цей звук?
- Отже, який цей звук голосний чи приголосний?
2) Чистомовка.
Ди-ди-ди – дибали діди.
Де-де-де – Дениско іде.
Да-да-да – весела хода.
Ді-ді-ді – човен на воді.
ДУ-ду-ду – на річку піду.
3) Визначення позиції звука у словах.
СМОРОДИНА, РІД, ДЕРЕВО, ПОДУШКА, САД, БІДОН, БУДИНОК, ВЕСНА, ОЗЕРО, ДІМ, РІЧКА.
4) Самостійний добір слів зі звуком (д).
5. Ознайомлення з буквою.
- На письмі звуки (д), (д) позначаються буквою (де). Повторіть ім’я цієї букви.
- Розгляньте уважно велику і маленьку букву.
- На що схожа буква (де)?
Буква Д - немовби дах,
Що зіп’явсь на двох ногах.
7. Фізкультхвилинка.
Дятел дзьобом дуб лікує
І дупло своє майструє.
«Раз, два, три, чотири, п’ять» -
Час прийшов відпочивать.
Встаньте, діти, усміхніться,
Землі нашій поклоніться,
І до сонця дотягніться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
Ми лісочком йшли
Грибочка знайшли.
Нагнулися, підняли
І далі пішли.
Ми лісочком йшли
Малинку знайшли.
Дотягнулися, зірвали
І далі пішли.
8. Закріплення вивченого.
1) Друкування букви.
2) Утворення та читання складів з літерою Д (де).
(Дівчатка одягають корони з голосними буквами. Хлопчику одягається корона з буквою Д (де))
(Хлопчик запрошує дівчинку на танець, діти співають відповідний склад)
3) Читання і порівняння складів з буквами Д (де), Т (те).
4) Робота з букварем.
- читання колонок слів;
- порівняння слів «дим», «дім»;
- звуковий аналіз слів;
- читання речення;
- побудова речень зі словами.
9. Підсумок уроку.
- День народження якої букви ми сьогодні святкували?
- Давайте повторимо вірш про цю букву.
- Чи є в нашому класі імена дітей, які починаються з цієї букви?
- Що цікавого ви дізналися про дятла?
- Його називають санітаром лісу, тому що він поїдає комах, які ховаються в корі дерев і завдають дереву велику шкоду.