Тема: Додавання і віднімання раціональних чисел
Мета: узагальнення і сисетматизація знань з теми „Додавання і віднімання раціональних чисел”: повторити поняття раціональних чисел, протилежних чисел, додавання і віднімання раціональних чисел, розкриття дужок; узагальнити уміння і навички учнів розв’язувати задачі на додавання і віднімання раціональних чисел; розвивати працьовитість, логічне мислення, спритність; виховувати зацікавленість предметом, почуття колективізму.
Тип уроку: урок - подорож
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація розумової діяльності учнів, тема, завдання уроку
Тема: Додавання і віднімання раціональних чисел
Мета: узагальнення і сисетматизація знань з теми „Додавання і віднімання раціональних чисел”: повторити поняття раціональних чисел, протилежних чисел, додавання і віднімання раціональних чисел, розкриття дужок; узагальнити уміння і навички учнів розв’язувати задачі на додавання і віднімання раціональних чисел, розкриття дужок
Мотивація: тема „Додавання і віднімання раціональних чисел” актуальна і входить у математичний апарат вивчення географії, фізики, хімії та інших предметів шкільного рівня, є підготовчим етапом до вивчення алгебри.
школа№9
Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати містом раціональних чисел. І не просто подоражувати, а на кожному етапі подорожі будемо виконувати різні завдання. Як ви бачите місто досить велике, має достатньо цікавих місць. Відправним пунктом є школа №9, і відразу ми потрапляємо на зупинку Домашнє завдання.
III. Перевірка домашнього завдання (зупинка ДЗ)
Розв’язання домашнього завдання записано на дошці, учні обмінюються зошитами і перевіряють правильність виконання один у одного (робота в парах)
№1102
а) -32-(53-72)=-32-53+72=-13; б) 40-(-17+32)=40+17-35=22; в)-12+(-32-17)=-12-32-17=-51;
г) -38-(-81+39)=-38+81-39=4; д) 75+(-84+7)=75-84+7=-2; е)
№1105
а) ; б) ;
в) ; г) .
№1107
якщо , то
№1113
а)
б)
IV. Актуалізація опорних знань учнів (вулиця Повторення)
1.Завдання (робота в командах – 7 команд-конверти, знайти в означеннях пропущені слова і скласти мозаїку)
- Додатні числа (цілі і дробові), від’ємні числа (цілі і дробові) й число 0 називають раціональними числами
- Два числа, що відрізняються одне від одного лише знаком, називають протилежними числами
- Щоб додати два від’ємних числа, потрібно додати їхні модулі й поставити перед одержаним числом знак «-»
- Щоб додати два числа з різними знаками, потрібно від більшого модуля відняти менший і поставити перед одержаним числом знак того доданка, модуль якого більший
- Щоб від одного числа відняти інше, досить до зменшуваного додати число, протилежне від’ємнику.
- Щоб розкрити дужки, перед якими стоїть знак «+», потрібно опустити дужки і знак «+», що стоїть перед ними, та записати всі доданки, які були в дужках, зі своїми знаками.
- Щоб розкрити дужки, перед якими стоїть знак «-», потрібно опустити дужки і знак «-», що стоїть перед ними, і записати всі доданки, які були в дужках, із протилежними знаками.
V. Розвязування задач (площа Прикладів)
№1122
До суми чисел і додайте число, протилежне числу .
№1040 (б)
Додайте число -1,2 до суми чисел -5 і 17
(-5+17)+(-1,2)=12+(-1,2)=10,8
№1045 (б)
8,25+(-5,72)+(-4,1)+(+3,65)+(-0,88)=8,25+3,65+(-5,72)+(-4,1)+(-0,88)=11,9+(-10,7)=1,2
№1075 (б)
Обчисліть різницю і , якщо
№1088 (б)
№1108(а,д)
Розкрийте дужки і знайдіть значення виразу
а) (-3,5+7,6)-(10,8-8,3)=-3,5+7,6-10,8+8,3=1,6
б)
Додаткові завдання
КАРТКА№1
Розвязати рівняння (9б)
а); б) .
КАРТКА№2
Обчислити (10б)
а)
б)
КАРТКА№3 (11б)
Знайти значення виразу , якщо , , ,
VІ. Концентрація уваги дітей (провулов Відпочинку) – ватман з рівнянням і відповідями, знайти шлях до правильної відповіді
, х=-39, х=7,розв’язків немає
VІI. Тести (вул. Тестова)
Прізвищє_____________________ Клас______
1В
1.Укажіть пару протилежних чисел (1б):
а) ; б) 3 і -3; в) 5 і 0,5; г) 17 і -71.
2. Додатні числа – це числа (1,5б):
а) ; б) ; в) ; г)
3. Якщо точки А(-3) і В(8) є кінцями відрізка, то довжина цього відрізка дорівнює значенню виразу (1,5 б):
а) ; б) ; в)
4. Коренем рівняння є (1,5б):
а) ; б) ; в) ; г) .
5. Розкривши у виразі дужки, отримаємо (1,5б):
а) ; б) ; в)
6. Виконати додавання (1б):
а) 15; б) -15; в) -9; г) 9.
7. Виконати додавання 14+(-19) (1б):
а) -5; б) -33; в) 33; г) 5.
8. Виконати віднімання -14 - (-6) (1б):
а) -20; б) 20; в) -8; г) 8.
9. Розкрити дужки і знайти значення виразу (2б):
а) ; б) ; в) ; г) 0
Прізвищє_____________________ Клас______
2В
1. Укажіть пару протилежних чисел (1б):
а) ; б) 7 і -7; в) 9 і 0,9; г) 13 і -31.
2. Від’ємні числа – це числа (1,5б):
а) ; б) ; в) ; г)
3. Якщо точки А(-4) і В(5) є кінцями відрізка, то довжина цього відрізка дорівнює значенню виразу (1,5б):
а) ; б) ; в)
4. Коренем рівняння є (1,5б):
а) ; б) ; в) ; г) .
5. Розкривши у виразі дужки, отримаємо (1,5б):
а) ; б) ; в)
6. Виконати додавання (1б):
а) -7; б) 7; в) -19; г) 19.
7. Виконати додавання 6+(-19) (1б):
а) 13; б) -13; в) -25; г) 25.
8. Виконати віднімання -12 - (-8) (1б):
а) -20; б) 20; в) -4; г) 4.
9. Розкрити дужки і знайти значення виразу (2б):
а) ; б) ; в) ; г) 0
VIII. Домашнє завдання
Повторити п.34 – п.37
IX. Підведення підсумків уроку