Урок-гра "Магнітне поле"

Про матеріал
Урок-гра для 9 класу дозволяє провести узагальнення та систематизації знань по темі "Магнітне поле"
Перегляд файлу

 

 

Урок – гра  „ Магнітне поле “

                                            Мудрість – сукупність корисних для життя істин,

                                               здобутих розумом, спостереженням і досвідом,

                                                                             це гармонія ідеї з життям .

                                                                                                      І. Гончаров.  

Мета:

  •      навчальна:  узагальнити та систематизувати знання учнів з теми „Магнітне поле“; вдосконалювати практичні вміння застосовувати здобуті знання в нестандартних ситуаціях;
  •      розвивальна: розвивати логічне мислення, кмітливість, вміння аналізувати, порівнювати та робити висновки; уміння виділяти основне, суттєве, найважливіше в даний момент часу; орієнтуватися в незвичайній ситуації; розвивати активне й творче мислення, спостережливість, швидкість розумової реакції;
  •      виховна: формувати інтерес до вивчення фізики  історіями та завданнями; виховувати уважність, допитливість, увагу, стимулювати розвиток творчості й винахідливості; виховувати відчуття часу та швидкість реакції; повагу до інших учнів.

Обладнання:  підручники, роздатковий матеріал, картки-завдання.

Тип уроку:     узагальнення і систематизації знань

 

ХІД УРОКУ

      І.   Організаційний момент.                                                                                                         

        Вчитель. Ми з вами вивчили тему  „Магнітне поле“. Сьогодні узагальнимо все вивчене і розглянемо практичне значення вивченого матеріалу. Урок проведемо у формі гри. Ви об’єднаєтесь у дві команди і продемонструєте свої знання та вміння логічно мислити, уміння робити висновки та знаходити вихід із будь-яких ситуацій. За ходом гри буде слідкувати журі, до складу якого входять наші гості, присутні на уроці: …

1. Об’єднання в групи. Вправа „Молекули“.  Для початку пограємо в гру „Веселі молекули“. Учні рухаються по класу. За командою 3, об’єднуються в групи по три. По команді „рух“ учні рухаються далі. За командою 5 об’єднуються в групи по п’ять чоловік.

2. Підготовка до гри.


Продзвенів уже дзвінок,

Всі прийшли ми на урок.

Наш урок незвичний

I не гумористичний.

 

Участь у конкурсах візьмемо,

Подолаємо бар’єри.

Ще розв’яжемо задачу

І пограємо в удачу.

 


Тому сіли всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

Вас же гра до себе кличе

Треба вдало вам зіграти.

Розум, спритність показати,

Дружбу й вірність довести


ІІ. Конкурс Розминка“

      1. Для того, щоб визначити яка команда починатиме гру, команди розгадують ребус. Хто перший розшифрує, той першим отримує завдання.

 

                                                               ( Електромагніт)

2. Завдання – казка. Правильна відповідь 5 балів. На обдумування дається 1хв.

    І. У казці «Тисяча i одна ніч» розповідається про велетенську скелю посеред моря, яка має таємничу силу. Жоден корабель не може пропливти повз неї. Незалежно від положення керма i вітрил усі кораблі мчать до неї. Розмотані ланцюги якоря летять, натягнуті невідомою, але могутньою силою, попереду корабля, тягнучи його за собою. З лафетів зриваються гармати, від корпуса відриваються листи залізної обшивки, з дерев’яного кістяка судна вилазять цвяхи, болти и заклепки... Позбавлений металевих частин, корабель, мов тонка скляна посудина, розбивається об скелю, а моряки гинуть. Лише деякі з них,

учепившись за металеві предмети, досягають таємничої скелі. Жодна бадилина не росте на залізній вершині. Без води й без їжі вмирають тут „ щасливчики“, які уникли смерті...  Як ви вважаєте, в чому ж таємниця такої скелі? Чи є така гора насправді?  (Гора складається з феромагнітних речовин. Наприклад, залізної руди. На щастя, це лише казка. Такої скелі на Землі немає, та й не може бути— надто сильний магніт мав  би бути її  основою. У лабораторних умовах також поки що не вдалося створити такий магніт).

 

      ІІ. «Три дні i три ночі не вщухала буря. Іспанський вітрильник, як пір’їну, жбурляло в різні сторони на морських могутніх хвилях. Небо затягнуте чорною пеленою, i жодної зірочки для орієнтування не видно.

      – Де ж берег? Куди нас занесло? В який бік пливти? Така думка постійно турбувала капітана вітрильника. З цією важкою думкою він пішов на камбуз до китайця Сяо, що служив на кораблі коком.

      – Сяо, приготуй змученим хлопцям із залишків продуктів святковий обід, можливо, він буде останнім у нашому житті, адже ми втратили усі орієнтири i не можемо повернутися додому.

Сяо хитро посміхнувся.

       – Не журися, капітане.

      Обидва підійшли до бочки з водою, у якій вільно плавав кошик із поплавком, виготовленим із магнітного залізняку.

      – Ось північ, а там південь, — показав Сяо“.

      Як спостережливий Сяо довідався про це?    ( Кошик із магнітного залізняку, що вільно плаває, орієнтується так само, як i магнітна стрілка компаса, в напрямку північ південь. Це є прообразом усім знайомого компаса.).

ІІІ. Конкурс Коло знань чомучок“.

      Команди обмінюються запитаннями, якщо відповіді немає, то відповідає той, хто давав запитання. Правильна відповідь 1 бал.

 

                    Запитання І команди.

1. Чому залізні ошурки, притягнуті до полюсів магніту, стирчать у різні боки?  (Тому що ошурки намагнічуються і стають схожими на магнітні стрілки. На їхніх кінцях виникають однойменні магнітні полюси. А однойменні полюси відштовхуються).

2. Чому два провідники зі струмом взаємодіють:  притягуються чи відштовхуються?   (Тому що навколо провідників зі струмом виникають магнітні поля, магнітні сили притягають чи відштовхують провідники).

3. Чому можна стверджувати, що лінії магнітного поля прямого струму — концентричні кола, центри яких лежать на провіднику зі струмом?

(Тому що таку «картину» магнітного поля дадуть залiзнi ошурки; у магнітному полі кожен  шматочок заліза, насипаний  на лист картону, намагнічується i поводиться як маленька магнітна стрілка).

4. Чому магнітне поле вихрове?   (Тому що лінії  магнітної індукції завжди замкнутi –  такі поля отримали  назву «вихрові»).

5. Чому магнітні властивості речовин зменшуються i можуть зовсім зникнути під час нагрівання?    (Тому що нагрівання підсилює хаотичний рух молекул i атомів, спричиняючи руйнування орієнтації елементарних магнітних полів речовини, послабляючи власне магнітне поле).

6. Чому струмінь розплавленого металу, якщо в ньому проходить струм, звужується?     (Тому що паралельні провідники, в яких струми йдуть в одному напрямі, зближаються, притягаються)

7. Чому на Місяці неможливо орієнтуватися за допомогою компаса?

(Тому що навколо Місяця немає магнітного поля).

8. Чому магнітна стрілка компаса показує на північ?  ( Тому що біля північного географічного полюса Землі розташований південний магнітний полюс). 

9. Чому виникають магнітні бурі?    ( Внаслідок різких змін магнітного поля Землі у періоди збільшення сонячної активності).

10. Чому електромагніти набули широкого застосування в техніці?  ( Тому що магнітну дію електромагніту легко регулювати, змінюючи силу струму в обмотці, а також  тим, що електромагніти можна виготовити будь-яких форм і розмірів).

 

                    Запитання ІІ команди.

1. Чому під час навантаження металолому електромагнітом, коли вимикають струм, частина вантажу продовжує висіти? Що слід зробити, щоб залишки металолому відпали?  (Металолом намагнічується і тому не відпадає. Щоб залишки металолому відпали слід на короткий час змінити напрям струму).

2. Чому, не маючи спеціальних органів чуттів здатних відчувати магнітне поле, ми можемо «бачити» його?  (Тому що магнітне поле виявляє себе за дією на провідник зі струмом чи на заряд, який рухається, або на магнітну стрілку).

3. Чому за допомогою правила свердлика можна визначити два напрями: струму в провіднику i ліній магнітної індукції?   (Тому що в свердлика два рухи: поступальний та обертальний.. У випадку прямого струму його напрям збігається з поступальним рухом свердлика, а у випадку колового чи струму в соленоїді з напрямом струму збігається його обертальний рух, а другий рух покаже напрям ліній магнітної  індукції).

4. Чому речовини, вмiщенi в магнітне поле, намагнічуються?   (Згідно з гіпотезою Ампера, всередині молекул i атомів будь речовини циркулюють елементарні електричні струми, які й створюють намагніченість речовини).

5. Чому у звичайному стані намагніченість речовин не виявляється?  (Тому що в звичайному стані елементарні струми i створювані ними елементарні магнітні поля — домени, орієнтовані хаотично i компенсують один одного)

6. Чому магнітні властивості постійних магнітів зменшуються або зникають зовсім, якщо вони зазнають ударів?    (Тому що удари спричиняють дезорієнтацію елементарних магнітних полів усередині речовини)

7. Чому гнучкий, замкнутий у вигляді петлі рухомий провід, у якому йде струм, набуває форми кільця?     (Тому що в такому провіднику є ділянки, в яких струми течуть у протилежних напрямах, а такі ділянки відштовхуються, петля розширюється i набуває форми кільця).

8. Чому залізний цвях притягується одним кінцем до одного полюса дугоподібного магніту, а іншим до кінцем – до іншого?  ( У  магнітному полі цвях намагнічується. На різних кінцях утворюються різнойменні полюси, які і притягуються до різнойменних полюсів дугоподібного магніту).

9. Чому рамка зі струмом повертається в магнітному полі?  ( Рамка зі струмом повертається в магнітному полі в результаті дії сили Ампера).

10. Чому приєднання амперметра до кола майже не змінює силу струму в колі?

( Бо амперметр має дуже малий опір). 

                                     

ІV. Конкурс Розшифруй термін“.

       Команди отримуються картки на яких написані перші і останні літери, решту слова потрібно відгадати. За кожен розшифрований термін і його пояснення команда отримує 2 бали. Якщо термін вгадали, а пояснити не можуть, то команда отримує лише 1 бал. Час на роздуми - 4 хвилини.

                             1.      П ...... і   м ...... и

                             2.      П ...... и  м ...... у

                             3.      М ...... е  п ....... е

                             4.      Т ....... а  К ....... і

                             5.      М ...... і   л ....... ї

                             6.      М ...... а   с ....... а

                             7.      П ...... о   с ....... а

                             8.      М ...... і   а ....... ї

                             9.      М ...... і   б ....... і

                            10.     С ...... а   А ...... а

                            11.     В ...... е   п ....... е

                            12.     Е ...... а    і ....... я   

1.   Постійні магніти – тіла, які тривалий час зберігають магнітні властивості.

2. Полюси магніту – ті ділянки магніту, де магнітна дія виявляється найсильніше.

3.  Магнітне поле – особлива форма матерії, яка існує навколо заряджених частинок або тіл, що рухаються, і діє з деякою силою на інші заряджені частинки або тіла, що рухаються у цьому полі.

4.  Точка Кюрі – температура, при досягненні якої постійні магніти втрачають магнітні властивості.

5.  Магнітні лінії – умовні лінії, уздовж яких у магнітному полі встановлюються осі маленьких магнітних стрілок.

6.   Магнітна стрілка – постійні магніти, що зазвичай мають форму витягнутого ромба.

7. Правило свердлика – якщо вкручувати свердлик за напрямком струму в провіднику, то напрямок обертання ручки свердлика вкаже напрямок ліній магнітного поля струму.   

8. Магнітні аномалії – це ділянки поверхні Землі, де магнітне поле завжди відхилене від норми.

9.  Магнітні бурі – різкі зміни магнітного поля Землі у періоди збільшення сонячної активності.

10.  Сила Ампера – це сила, з якою магнітне поле діє на провідник із струмом.

11. Вихрове поле – електричне поле, яке породжується змінним магнітним полем має замкнуті силові лінії.

12. Електромагнітна індукція – явище виникнення електричного струму в замкненому провідному контурі внаслідок зміни магнітного поля, що пронизує контур.

 

     V. Конкурс Експериментальний“.  

      Один учень із команди показує дослід і пояснює його. Оцінюється правильність схеми і пояснення. Максимальна кількість балів – 5.

     І   команда    Дослід Ерстеда.

      При проходженні електричного струму по провіднику  магнітна стрілка, розташована поблизу провідника, відхиляється від напрямку «північ — південь». У разі  відсутності струму стрілка знов вздовж ліній магнітного поля Землі. Так учений з’ясував, що електричний струм чинить певну дію на магнітну стрілку. Навколо провідника зі струмом виникає магнітне поле, яке впливає на магнітну стрілку.

 

                     ІІ  команда – Дослід явище електромагнітної індукції.

                 

      В замкненій котушці виникає індукційний струм. Змінне магнітне поле завжди супроводжується появою у навколишньому просторі електричного поля. Саме електричне поле, а не магнітне, діє на вiльнi заряджені частинки в котушці й надає їм напрямленого руху, створюючи таким чином індукційний струм.

 

 

VІ.  Конкурс  „ Фізичне доміно“.  

      Картки хаотично розкидані по парті. Команди складають «доміно», перемагає та команда, ланцюжок якої виявиться довшим і правильним. Після завершення роботи один учень з команди аналізує ланцюжок. Максимальна кількість балів – 5.

                                   Картки для «Фізичного доміно»

 

Успіхів у грі

На чому ґрунтується дія  електровимірювальних приладів магнітоелектричної системи?

 

 На повертанні  рамки із струмом у магнітному полі постійного магніту.

Яке явище покладено в основу будови приладів електродинамічної системи?

 

Явище коливання котушки зі струмом у магнітному полі постійного магніту.

Яке явище покладено в основу будови двигуна постійного струму?

 

Обертання рамки зі струмом у магнітному полі.

В основу будови електровимірювальних приладів електромагнітної системи покладено ...

 

Явище втягування рухомого осердя в зазор нерухомої котушки зі струмом.

Що оточує постійний магніт?

 

Магнітне поле.

Що утворюється навколо рухомих електричних зарядів?

 

Магнітне і електричне поля.

  

Як називають котушку з уведеним усередину осердям iз магнітного матеріалу?

 

Електромагнітом.

Як називають породження в просторі електричного поля змінним магнітним полем ?

 

Електромагнітною індукцією.

Правило свердлика формулюється так:

 

Якщо вкручувати свердлик за напрям-ком струму в провіднику, то напрямок обертання ручки свердлика вкаже напрямок ліній магнітного поля струму.

Що називається лініями магнітного поля?

 

Умовні лінії, уздовж яких у магнітному полі встановлюються осі маленьких магнітних стрілок.

Що таке полюси магніту і яку назву має кожний із них?

 

Ділянки поверхні магніту, де магнітна дія виявляється найсильніше.

Північний – N, південний – S.

 

    Молодці!  Ви справились.

 

 

 

 

 

VІІ.  Конкурс  „ Практичний“.  

      Команди отримують картки із завданнями та завдання – малюнки. Кожен член команди за малюнком формулює запитання і пояснює відповідь. За одне завдання можна отримати 2 бали.

                     Завдання команди І

      1. Два жадібних хлопчики намагалися заволодіти привабливим у всіх відношеннях магнітом. Відчай оволодів ними, коли вони побачили, що замість одного магніту у них виявилося два уламки. Чи варто впадати у відчай забіякам?    (Приводу для бійки більше не повинно бути, оскільки кожному, окрім порції стусанів, дістався хоча i шматок-уламок, але все ж магніт).

      2. Гуляючи лісовою посадкою вздовж узбережжя ставка хлопчик знайшов невеликий сталевий стержень. Як йому визначити, чи намагнічений стержень, якщо ні компаса, ні інших приладів в учня нема?   (Покласти стержень на шматок дерева або кори та опустити на воду. Якщо стрижень намагнічений, то він буде повертатися та орієнтуватися в магнітному полі Землі).


3

    

 

5.

 

 

 

 

 

7.

9.

      

 

4.

 

6.

 

8.

 

10.

 


                                 Завдання команди ІІ

     1. Попелюшці зла мачуха дала завдання: перебрати i посортувати змішані разом мідні болти і залiзнi шурупи. Кого повинна покликати на допомогу Попелюшка, щоб зробити все швидко i встигнути на бал? (Пташенята i звірята Попелюшці не допоможуть, а от сповнений сили магніт і знання з фізики забезпечать їй вчасне прибуття на бал.)

      2. Як визначити, який із двох , на перший погляд однакових залізних стержнів намагнічений, а який – ні? Ніяких допоміжних засобів більше не має.   (Потрібно провести кінцем одного стержня вздовж іншого: намагнічений стержень своїм кінцем буде однаково притягувати інший стержень і на кінцях, і всередині;  ненамагнічений буде помітно притягуватися до кінців намагніченого стрижня і не буде притягувати до його середини).


 

 

 

 

 

3.                                                                                                                                                

5.

7.

 

 

 

4.

 

 

6.

 

 

 

 

 

8.


9.                                                                      10

 VІІІ.  Конкурс  „Відгадай мене“.    

      Вам потрібно відгадати пристрій за підказками. Потім розповісти історію створення цього пристрою. За цей конкурс ви можете отримати 5 балів, якщо відгадаєте після першої підказки і розповісте історію пристрою. Після другої підказки 1 бал знімається, тобто отримуєте 4 бали, після 3 підказки –  3 бали, а після 4 – 2 бали. Якщо відповіді не має, відповісти може інша команда і отримати 2 бали.

 І команда

                          Підказка 1

      Перші згадки про нього датуються 1100 р. до н .е.

                         Підказка 2

       Китайський імператор Хуанг Тi здобув перемогу над ворогом під час битви в тумані за допомогою цього пристрою.

                          Підказка 3

      Цей пристрій зіграв велику роль у відкритті Америки.

                          Підказка 4

     Якби він міг говорити, то сказав би:

     Я хоч маленький, та цікавенький,

     I варто глянути на мене i відразу

     Знатимеш свій шлях.                        

                         Вiдповiдь: компас.

ІІ команда

                          Підказка 1

      Олександр Грем Белл вперше запатентував його в 1876 р. як складову частину телефону.

                          Підказка 2

      Його конструкція була вдосконалена в 1878 р. Вернером фон Сіменсом. А 1881 р Нiкола Тесла також заявив про винахід подібного пристрою, але не запатентував його.

                          Підказка 3

      Без нього не можна уявити жодну акустичну систему.

                          Підказка 4

      У ньому завдяки електричному струму створюються механічні коливання. Механічні коливання, що створюються в ньому, спричиняють появу звуку.

                            Вiдповiдь: гучномовець.      

 

                                                  Історична довідка

1.      Перші згадки про компас датуються 1100 р. до н.е. Так, китайський імператор Хуанг Тi одержав перемогу над ворогом під час битви в тумані тільки завдяки компасу — встановленій на візку дерев’яній фігурці людини з витягнутою рукою. У фігурку був уміщений магніт, який завжди вказував на південь.

       Компас зіграв важливу роль у  відкритті Америки?

       Колумб у листі до королеви Іспанії писав: « Коли я поплив сто ліг (одиниця довжини у Великобританії та США, 1 ліга = 3 милі = 5,556 км)  на захід від Азорських островів..., стрілка компаса, що вказувала на північний схід, повернула на північний захід i вже не змінювала свого напряму. Така дивна поведінка стрілки викликала паніку матросів: вони вважали, що компас завжди повинен указувати на Полярну зірку».

      Колумбу вдалося заспокоїти команду тим, що це неправильно поводиться не компас, а Полярна зірка. Це побороло бажання повернутися додому, i, разом з цим, прискорило відкриття Америки.

 

2.           Історія гучномовця

          У 1876 р. Олександр Грем Белл запатентував першу електродинамічну головку (капсуль) як одну зi складових частин свого телефону. 1878 р. конструкція була вдосконалена Вернером фон Сiменсоном. Нiкола Тесла 1881р. також заявив про винахід подібного пристрою, але не запатентував його. У той же час Томас Едісон отримав британський патент на систему, що використовувала стиснене повітря як механізм посилення звуку в його ранніх валкових фонографах. В останньому ж варіанті Едісон встановив звичайній металевий рупор, коливання повітря в якому спричинялися мембраною, пов’язаної з голкою. 1898 р. Х. Шорт запатентував конструкцію динамічної головки, керовану стисненим повітрям, i потім продав права Чарльзу Парсонсу, що отримав до 1910 р. ще кілька британських патентів. Деякі компанії, випускали програвачі, в конструкціях яких використовують голівки керовані стисненим повітрям. Однак подібні пристрої (голівки непрямого випромінювання) мали обмежене застосування через погану якість звуку i нездатність відтворювати звуки низької гучності. Різновиди подібних систем використовувалися в звукопідсилювальних установках (для великих площ, стадіонів) i значно рідше iншi різновиди — у випробувальній техніці на вібростендах, наприклад, для тестування космічного обладнання на стійкість до низькочастотних вібрацій, які виникають під час старту ракет. Сучасна конструкція голівки з рухомою котушкою розроблена 1898 р. Олівером Лоджем. Перші ГД з електромагнітами були дуже великих розмірів, тому що потужні постійні магніти, зважаючи на значну вартість, були недоступними. Обмотка електромагніту, так звана польова, намагнічується за рахунок струму, що проходить іншою обмоткою голівки (котушкою підмагнічування). Таке включення має подвійне значення, бо забезпечує фiльтрацiю напруги, що живить підсилювач, до якого підключена акустична система. Проходячи обмоткою, фон змінного струму посилюється, а частоти змінного струму модулюють аудіо-сигнал, поданий на звукову котушку. Якість звуку відтворювальних акустичних систем до початку 50-х рр. ХХ ст. була низькою. Постійне удосконалення дизайну корпусів i матеріалів, яке триває i досі, призвело до істотного поліпшення якості звуковідтворення.

 

ІХ.  Конкурс  „Чи вірите ви, що ...“.

      Зачитую твердження по черзі командам. Якщо вони згодні з твердженням, то піднімають великий палець вгору, а  якщо ні – повертають вниз.  Правильна відповідь – 1 бал.                                    

1. З голки можна зробити плаваючий компас?  ( Так )

2. Магніт може висіти в повітрі без нитки?        (Так)

3. Грузинські кишенькові злодії в першій половині 90-х років використовували магніти? (Так, грузинські монети — лари — добре притягувалися магнітом)

4. Якщо взяти доларову купюру за кутик i піднести до потужного магніту, то папірець відхилиться до одного із полюсів? (Так, виявляється, що фарба на купюрі містить солі заліза.)                                              

5. Магніт використовували для перехоплення гарматних ядер ворога?  (Ні. 1887р. майор американського флоту Кiнг наказав зробити гігантський електромагніт з двох найбільших берегових гармат калібром 36 см, поставлених поруч у фортi Вiллетс-Пойнт. Магнітний ланцюг замикався за допомогою приторочених до гармат залізничних рейок. Гармати, кожна з яких була завдовжки 5 м i мала масу 25 т, були обмотані багатожильним торпедним кабелем завдовжки 14 миль, для живлення використовувався електрогенератор, який зазвичай застосовувався для ламп прожекторів. При включенні струму до жерла гармат притягувалися сталеві плити, які могли бути підняті лише при зусиллі 100 кН. Поблизу жерла гармати могли висіти, як гроно, одне під іншим  чотири ядра, кожне масою 120 кг. Тi, у кого в кишенях або в руках були невеликі сталеві предмети, починали відчувати наближення до гармати за 2 м. Вплив же гармат на магнітну стрілку поширювався більше, ніж на 10 км.  Але ворожих ядер гармата не притягувала).

6. Сила Ампера діє на нерухомі електричні заряди?                                        ( Ні ).

7. Навколо нерухомих електричних зарядів існує тільки електричне поле.  (Так).                                                                                                                             

8. Різнойменні полюси двох магнітів відштовхуються один від одного.          (Ні)

9. Із збільшенням сили струму в котушці її магнітна дія зменшується.           (Ні)

10. Регулювати магнітну дію електромагніту можна змінюючи силу струму в котушці.                                                                                                                 (Так)

11. У разі збільшення кількості витків котушки її магнітна дія зростає.        (Так)

12. Магнітне поле інколи виникає навколо провідника із струмом.                 (Ні)

 

Х. Конкурс  „Естафета «Знайди зайве»“.    

     Кожна команда одержує  картку. На картках у два стовпчики записано поняття:  частина понять стосується вивченої теми, але є такі, що не належать до базових понять теми. Учні за першими партами за командою починають викреслювати один з першого стовпчика зайві слова, інший з другого (кожен учень одне слово), після чого передають картку на іншу парту, яка викреслює далі зайві слова з першого та другого стовпчиків. Тi, у свою чергу, передають картку на наступну парту. Перемагає та команда, що першою знайде всі зайві слова i за термінами, що залишилися, складе коротку розповідь. Якщо правильно закреслені слова, то команда отримує 6 балів. За помилку знімається 1 бал.

                                        І команда


  • Гучномовець
  • Ерстед
  • Північний полюс
  • С. Корольов
  • Теплоємність
  • Тиск
  • Правило лівої руки
  • Земля
  • Гальванічний елемент
  • Лінза
  • Інерція
  • Постійний магніт
  • Звук
  • Електродвигун
  • Сила Архімеда
  • Фотометрія
  • Південний полюс
  • Телеграф
  • Правило свердлика
  • Магнітна стрілка
  • Переміщення
  • Манометр
  • Електричний заряд
  • Механічний рух
  • Спідометр
  • Телефон
  • Інфразвук
  • Провідник зі струмом
  • Котушка
  • Плавлення
  • Магнітне поле
  • Електричне поле

 

                                       ІІ команда

 


  • Правило правої руки
  • Кристалізація
  • Вольтметр
  • Правило свердлика
  • Нагрівник
  • Дизельний двигун
  • Амперметр
  • Дисперсія
  • Температура
  • Потенціальна енергія
  • Прості механізми
  • Ультразвук
  • Конденсація
  • Дерев’яне осердя
  • Електромагніт
  • Сила Ампера
  • Залізне осердя
  • Випаровування
  • Компас
  • Кінетична енергія
  • Маса
  • Електромагніт
  • Інертність
  • Електродвигун
  • Акумулятор
  • Тепловий двигун
  • Дифузія
  • Ротор
  • Барометр
  • Кипіння
  • Статор
  • Гальванометр

 

ХІ.  Конкурс  „Знайди слова в слові.

      Із літер слова «електромагніт» складіть слова. Кожне слово 1 бал.

Наприклад: маг, електрон, ром, гніт, нога, кріт, крона, лектор, трон, рок i т.д.

ХІІ. Підсумки уроку. (4 хв)

                                 Всі ви гарно працювали,

                                 Свої вміння показали.

                                 Час прийшов результати взнати,

                                 А потім — відпочивати.

                Тепер, журі, за вами слово,

                Бо грали тут усі чудово.

                Та щоби сумніви пропали,

                Хто кмітливіший та розумніший,

                Ми просимо, щоб ви сказали.

( журі називає 3 найактивніших гравців: І місце, ІІ місце, ІІІ місце)

       Вчитель:  команда переможець нагороджується грамотою, а її гравці по 11 балів, найактивніший гравець теж отримує грамоту і оцінку – 12 балів, гравець, що отримав ІІ місце – 11, ІІІ місце – 10.


 

Переможцям


Ви сьогодні, молодці!

Добре працювали,

Переможцями стали

І по одинадцять балів дістали.

На досягнутому, не зупиняйтесь

І нове дізнатися повсякчас намагайтесь.

Самі навчайтеся i друзям допомагайте.

В храмі науки вершин її дістатися поспішайте!


 

Іншій команді


Любі діти!

Ви старались, як могли

Й успіхів певних досягли.

Переможцями не стали,

Не біда: гра є гра.

Зробіть висновки правдиві

Та не будьте вже ліниві.

Привчіть себе добре працювати,

А не просто підручник читати.

Повторіть закони й правила,

Розв’яжіть усі задачі i тоді

до вас прийде удача!


IХ. Домашнє завдання

      Творче завдання: скласти кросворд, ребус або написати твір «Магнітні явища та я» (за вибором).

Вчитель:

Є два слова: перемога i поразка, а об’єднує їх одне слово — гра.

Є два слова: знання i незнання, а об’єднує їх одне слово — навчання.

«Не заради школи, а для життя» —

такі слова сказав великий філософ минулого Сенека.

Ваші знання мiцнi, а ваша гра прекрасна!

До наступних турнірів

                                                                                               logonip

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
6 березня
Переглядів
36
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку