Тема. Неозначена форма дієслова
Мета: ознайомити учнів з поняттям про неозначену форму дієслова (інфінітив) як початкову форму дієслова та категорію виду як найхарактерніших особливостей дієслова; удосконалювати вміння учнів застосувати на практиці вивчені правила; виховувати любов до книги.
Тип: комбінований.
Обладнання: підручник, таблиці, кольорові картки.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Організаційний момент
Сьогодні у нас урок-гра «Веселка». Давайте будемо з повагою ставитися один до одного.
Знайте всі, як два по два,
Що образливі слова
І на вулиці, і вдома
Вибухають, наче бомба,
Б’ють в лице шпаркіше вітру,
Ще й забруднюють повітря. Заважають їсти, спати...
То навіщо ж їх казати?
А слова ласкаві, щирі
З плеч знімають смутку гирі,
Добрі усмішки дарують,
Пестять, міць дають, лікують,
Розганяють чорні хмари... їх вживайте - ви ж не скнари!
І щоб настрій був веселий, символом уроку буде ось цей смайлик.
Правила гри.(одне завдання-одна відзнака).
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання. Нестандартно про дієслово.
Перевірка вивчених правил за допомогою гри «Вірю - не вірю».
7)дієприслівник-це службова частина мови .
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Виступ радника.(про інфінітив)
1. «Битва титанів»(один представник від команди, решта в зошити )
Записати на дошці дієслова в неозначеній формі.
Писати, мовчати, лечу, читання, слова, вимитий, розкрити, побачити, дивляться, писали, піч, друкувати, лічба , співати, розфарбувати, вишиванка.
Перевірка однією групою іншу.
2.Гра «Шифрувальник»
Розшифрувати дієслова.(цифра-номер букви в алфавіті)
1)27.11.23.1.23.11 Читати
2)16.7.9.1.23.11 Лежати
3) 22.20.7.15.23.11 Спекти
4)19.2.12.6.1.23.11 Обідати
5)17.19.3.27.1.23.11 Мовчати
3. «Аналізатор»
Визначити синтаксичну роль дієслова в неозначеній форми.
Я хотіла побачити свого друга
Олег запропонував пограти у футбол.
Ти вчиш мене, кохана мати, любити працю.
Я до твоїх долонь вертаюсь, мамо, читати наймудрішу книгу з книг.
Підсумок.
4. «Найшвидші».
За 1 хвилину записали найбільше дієслів неозначеної форми.
5 «Майстри слова».
Написати міні-усмішку, яка складалася б тільки з дієслів.
Наприклад.
Тема: «Моя яблунька»
Побачив. Зрадів. Купив. Приніс. Викопав. Посадив. Полив. Доглядаю.
Чекаю. Зацвіла. Милуюся. Достигли. Пригощаю.
(Резервне завдання)
Для того, щоб закріпити вивчене, проведемо творчий диктант.
Замінити дієсловами-синонімами дієслівні сполучення, виділити закінчення.
Відчувати радість (радіти), проводити тренування (тренувати), очі на мокрому місці (плакати), припускатися помилки (помилятися), висловити співчуття (співчувати), замилювати очі (обманювати).
V. Підсумок уроку.
1.Результати гри. Визначення переможців.
2. Метод «Мікрофон».
Чим вас зацікавила неозначена форма дієслова?