Проектування виробів
Урок-гра
5 клас
Мета: повторити матеріал теми, закріпити та розширити знання учнів, формувати навички та вміння учнів спостерігати й робити висновки, узагальнювати та експериментувати; розвивати логічне мислення, інтерес до вивчення предмета.
Методичні рекомендації: заздалегідь оголосити учням про проведення підсумкового уроку (тематичного оцінювання), ознайомити їх з вимогами до знань, вмінь і навичок із цієї теми, конкретизувати завдання, підготувати заготовки, заздалегідь поділити клас на дві приблизно рівносильні групи (команди), обрати капітанів.
Тип уроку: урок-гра.
Хід уроку І. Слово вчителя
До сьогоднішнього уроку ви готувалися протягом усього часу вивчення цієї теми. Тому сподіваюсь на
ваші правильні відповіді, активність, кмітливість. Головне в грі — повага до своїх суперників. Бажаю всім успіхів! Розпочинаємо гру.
II. Організаційна частина
Капітани команд інформують про готовність до змагань.
III. Хід змагань
Перший етап — «Вікторина»
Умови гри
1. Кожен член команди відповідає лише на одне запитання в порядку черги.
2. На перше запитання відповідає член першої команди, на друге — член другої команди і т. д.
3. На обмірковування відводиться до трьох секунд.
4. За правильну відповідь зараховується 1 бал, за неповну — 0,5 бала.
5. За підказку команда штрафується на 0,5 бала.
Запитання вікторини
1. Що називають робочим місцем у майстерні?
2. Чи може учень залишати робоче місце під час заняття?
3. Який інструмент необхідно розміщувати на робочому місці?
4. Які основні причини травмування під час виготовлення виробів?
5. Яких правил особистої гігієни має додержувати учень?
6. Які обов'язки чергового в майстерні?
7. Як необхідно діяти під час виникнення пожежі?
8. Що називають технологічним процесом?
9. Які є типи ліній? Для чого їх застосовують?
10. Як наносять розмірні лінії на кресленні?
11. Що позначають латинською літерою 5?
12. Для чого в кресленні застосовують масштаб? 13. Що називають кресленням деталі?
14. Із якої частини дерева найдоцільніше виготовити ручку для сокири?
15. Які дерева належать до твердих порід?
16. Що виготовляють із подрібнених відходів деревини?
17. Що виготовляють зі шпону?
18. Зі скількох шарів шпону виготовляють фанеру?
Другий етап — конкурс
«Чомучки»
Капітани обирають трьох найкмітливіших учасників зі своїх команд, які працюватимуть за індивідуальними завданнями, записаними на картках. Відповіді слід давати в письмовій формі на окремому аркуші паперу, зазначивши номер картки й своє прізвище.
Зміст завдань:
К. 1. Чому не можна здмухувати тирсу, ошурки з верстака?
К. 2. Чому в кресленні застосовують масштаб?
К. 3. Чому ліси називають «легенями планети»?
К. 4. Чому не можна виготовити виріб за фотографією?
К. 5. Чому при виконанні креслень застосовують різні типи ліній?
К. б. Чому кришку верстака зроблено з дуба?
К. 7. Чому рами для вікон, дверей, підлоги роблять із сосни?
К. 8. Чому фанеру важко розламати?
Третій етап — конкурс «Оригінально, швидко, точно»
Кожний член однієї команди ставить запитання команді-суперниці (домашня заготовка). Правильна відповідь оцінюється 1 балом. Неправильно поставлене запитання штрафується 0,5 бала. Штрафується 1 балом учень, який поставив запитання, але сам не може на нього відповісти. За оригінальність поставленого запитання додається 1 бал.
Четвертий етап—конкурс «Експериментатори»
Завдання. Визначити породу деревини.
1. Розглянь зразки різних порід деревини. Порівняй текстуру 2—3 зразків деревини з текстурою різних порід деревини, зображених на малюнку.
2. Поясни, в чому їх схожість та причини відмінності (напрямок волокон, розміщення й товщина річних кілець, колір, запах, смолянистість й інші ознаки).
3. Замалюй текстуру розглянутих зразків та форму листя дерев.
4. Заповни таблицю.
Умови гри:
1. Якщо учень допустив помилку, то її виправити може наступний учень, але команда штрафується на 0,5 бала.
2. За кожне правильно виконане завдання нараховується 1 бал.
3. Команді-переможцю нараховується два додаткових бали.
4. Виконання робіт обмежується часом.
П'ятий етап — конкурс «Будь уважним»
Обери правильний варіант відповіді. (Правильна відповідь оцінюється одним балом).
К. 1. Який інструмент необхідно розміщувати на робочому місці?
а) Весь комплект інструментів для обробки певного виду матеріалів;
б) лише той інструмент, який потрібен для роботи.
К. 2. Чи можна здмухувати тирсу, ошурки з робочого місця?
а) Дозволяється, за умови використання окулярів, респіраторів;
б) дозволяється за умови дрібних розмірів ошурків;
в) не дозволяється в жодному разі.
К. 3. Яким кольором фарбують механізм підвищеної небезпеки?
а) Фіолетовим; б) чорним;
в) червоним; г) жовтим.
К. 4. Де люди використовують креслення?
а) У будівництві; б) у ракетобудуванні; в) у машинобудуванні;
г) у спорті.
К. 5. Як називають природний малюнок на обробленій поверхні деревини?
а) Текстура; б) рисунок; в) поздовжні смуги; г) річні кільця.
К. 6. Що виготовляють із подрібнених відходів деревини?
а) ДСП; б) ДСП, фанеру; в) фанеру; г) фанеру, ДВП.
IV. Підбиття підсумків уроку
Учитель оголошує підсумки змагань, команду-переможницю, вітає всіх учасників гри, оцінює команду та кожного її члена.
Таблиця
|
Назва дерева |
|
|
|
Порода деревини |
|
|
|
Міцність деревини |
|
|
|
Колір деревини |
|
|
|
Вік дерева |
|
|
|
Форма листя |
|
|
|
Текстура деревини |
|
|
|
Застосування |
|
|