Мета уроку: формування предметних і ключових компетентностей молодших школярів компетентностей; формування поняття про склад числа 10.
Математика
УРОК – ГРА 40
Тема. Досліджуємо склад числа 10
Мета: формування предметних компетентностей: формувати в учнів поняття числа як кількісної характеристики класу скінченних еквівалентних множин, розуміння сутності додавання і віднімання;
формувати поняття про склад числа 10; учити подавати число 10 у вигляді суми двох доданків та складати рівності на віднімання з числом 10;
формування ключових компетентностей молодших школярів:
1. Пізнавальна компетентність:
• навчальні досягнення;
• інтелектуальні завдання;
• уміння вчитися й опановувати знання.
2. Особистісна компетентність:
• розвиток індивідуальних здібностей;
• знання сильних і слабих сторін.
3. Соціальна компетентність:
• робота в команді, групі, парі;
• уміння приймати особисте рішення;
• уміння визначити особисту роль у колективі;
• уміння безконфліктно виходити із життєвих ситуацій; виховувати почуття дружби, колективізму;
4. Полікультурна компетентність:
• опанування досягнень культури;
• розуміння і повага до людей інших національностей, релігій, культур, мов, рас.
5. Комунікативна компетентність:
• уміння спілкуватися усно й письмово рідною мовою та іншими мовами.
• розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій.
6. Інформаційна компетентність:
• уміння отримувати, осмислювати, обробляти і використовувати
інформацію із різних джерел.
7. Саморозвиток і самоосвіта:
• потреба і бажання постійно навчатися.
8. Компетентне ставлення до особистого здоров'я:
• фізичне здоров'я, клінічне здоров'я, рівень валеологічних знань.
Обладнання. Презентація 40, таблиці «Число 10», каса цифр, набірне полотно для складу числа, картки з малюнками, таблиці «Сиди правильно» і «Пиши правильно», віяла, розд. лічильний матеріал,мікрофон, LEGO, дерево, кошики, яблука з прикладами,ґудзики, пластикові ложки з цифрами, роздавальний матеріал для роботи в групах з ХІ тижня Модельної навчальної програми «Мода»,план уроку – розкладачка.
Урок комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент
Другу руку простягни,
Усмішку усім пошли.
Добрий ранок!
Добрий день!
Нашу зустріч розпочнем!
- Дітки, що ви очікуєте від уроку?
- А якими ви будете на уроці?
У- уважними
Р- розумними
О- організованими
К- культурними, кмітливими, креативними
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Повідомлення теми уроку і мети
Сьогодні ми продовжимо вивчати число 10. Це насправді чудове число, адже воно складається з перших чотирьох чисел: 1 + 2 + 3 + 4.
І допоможе нам Чарівна Яблунька. Подивіться, яка вона гарна! Хоча листочки вже скинула, але, почувши про Тиждень Моди в НУШ, завітала до нас і принесла нам яблучка і завдання.
План уроку – розкладачка
ІІІ. Актуалізація знань учнів
1.Усний рахунок
Задачі-вірші – з віялами.
Ще п’ять дали йому в школі.
А скільки яблук усього
Тепер в пакуночку його? (8)
На гілочці достигли.
Дві з’їли Гліб й Павлуша.
А скільки залишили? (2)
а на вербі – на 2 менше.
Скільки всього було яблук? (10, на вербі яблука не ростуть.)
2.Фізкультхвилинка.
Станьмо, діти, чітко в ряд,
Вирушаємо у сад.
Руки вгору піднімаєм,
Наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато.
Щоб узимку ласувати.
Виростем великими — (Стрибки, руки вгору.)
Яблук нарвемо. (Імітація рухів зривання яблук обома руками.)
В кошики великі (Розвести руки в сторони.)
Ми їх складемо. (Присісти, імітація складання яблук.)
3. Актуалізація знань про склад чисел Естафета «Зберемо урожай»
Діти виходять до дошки, «Збирають урожай» і розкладають у кошики
5+4=9 6+2=8 4+3=7 3+3=6
6+3=9 9-1=8 8-1=7 4+2=6
7+2=9 4+4=8 5+2=7 5+1=6
ІV. Формування нових знань і способів дії
Практична робота.
- Пересуньте 1 ґудзик зліва направо.
- Скільки ґудзиків стало зліва?(9) Скільки ґудзиків справа? (1)
- Скільки всього ґудзиків? (10)
- Отже, з яких чисел складається число 10? [З чисел 9 і 1.]
- Пересуньте ще 1 ґудзик зліва направо...
Учні пояснюють, як пересувають ґудзики , і називають відповідні випадки складу числа 10.
Учні коментують склад числа за поданим малюнком і пояснюють записані вирази, усно знаходячи їх значення.
- Запишіть склад числа 10 у таблицю.
Один, два, три, чотири, п’ять.
Один, два, три, чотири, п’ять.
Десять пальців, пара рук —
От твоє багатство, друг.
3. Закріплення розуміння складу числа 10.
- Доповнити число намистин до 10.
4. Гімнастика для очей: Яблучко
V. Закріплення вивченого.
1. Формування вмінь складати за схемами та кісточками дві рівності на додавання та на віднімання
Завдання 5 виконується в парах. Пропонуємо учням обрати хоч би одну кісточку доміно, що ілюструє склад числа 10, і скласти за нею дві рівності на додавання та дві рівності на віднімання.
- Викладіть на парті ґудзики від найменшого до найбільшого.
- Полічіть усі ґудзики.
- Полічіть тільки великі ґудзики, маленькі.
- Визначте, яких ґудзиків(великих, маленьких, білих, зелених, круглих…) більше і на скільки.
- Викладіть «ҐУДЗИКОВІ ВИРАЗИ»
І група: підібрати одяг для осінньої пори;
ІІ група: підібрати літній одяг;
ІІІ група: підібрати одяг для дівчаток;
ІV група: підібрати одяг для хлопчиків;
V група: підібрати спортивний одяг.
V. РЕФЛЕКСІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
- Про що нове ви дізналися на уроці?
-Що повторили?
-Які вміння вдосконалили?
-Що сподобалося найбільше?
-З яких чисел складається число 10?
-Якими способами можна користуватися, щоб визначити склад числа 10?
VІ. Подяка за урок
Яблучка від Яблуньки «Молодець!»