Урок-гра “Найрозумніший”. Повторення вивченого
Мета: повторити й узагальнити засвоєний учнями мовний матеріал шостого класу; формувати уміння й навички усного мвлення, вміння швидко орієнтуватися у запропонованій ситуації; виховувати в учнів наполегливість у здлбутті знань, інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання: сигнальні картки або набір цифр (1, 2, 3, 4), компʼютер, таблиця на лошці.
Тип уроку: нестандартний урок-гра.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчання
-
Організаційний момент
-
Оголошення теми та мети уроку.
-
Ознайомлення з правилами гри “Найрозумніший”.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Проведення двох турів гри “Найрозумніший”.
На старт виходять 12 учнів - представники 6-А класу. Із чотирьох варіантів відповідей кожен повинен вибрати один правильний. На обміркування дається не більше 5 секунд. Троє переможців виходять у півфінал, щоб продовжити боротьбу за почесний титул “Найрозумніший”.
І тур гри “Найрозумніший”
Варіанти відповідей учні показують за допомогою сигнальних йифр 1, 2, 3, 4; асистент із зворотного боку дошки в ході гри фіксує результати на турнірній таблиці. Після кожного запитання учитель повідомляє, скільки учасників дали правильні відповіді.
Запитання для І туру
-
Звуки мовлення вивчає такий розділ науки про мову:
-
Лексикологія;
-
Будова слова;
-
Фонетика;
-
Орфоепія.
-
Слова, вивчення яких обмежене певною місцевістю, називаються:
-
Загальновживаними;
-
Професійними;
-
Архаїзмами;
-
Діалектизмами.
-
Закони, угоди, постанови, плани, оголошення та ін. - це основні жанри висловлювань симлю...:
-
Наукового;
-
Офіційно-ділового;
-
Публіцистичного;
-
Художнього.
-
Іменник бідолаха належить до:
-
Чоловічого роду;
-
Жіночого роду;
-
Середнього роду;
-
Спільного роду.
-
Іменники в називному і кличному відмінках вживаються:
-
Завжди з прийменниками;
-
завжди без прийменників;
-
У називному без прийменників, у кличному можуть вживатися з прийменниками і без них;
-
З прийменниками і без них в обох відмінках.
-
Іменник курчатко належить до:
-
Першої відміни;
-
Другої відміни;
-
Третьої відміни;
-
Четвертої відміни.
Після шостого запитання всі дивляться на турнірну таблицю, яку в ході гри заповнював асистент із зворотного боку дошки (або фіксував на компʼютері). Турнірна таблиця покаже, чи є лідери. Учитель називає їхні прізвища.
-
Знайдіть правильний варіант чоловічого імені по батькові від іменника Хома:
-
Хоминович;
-
Хомич;
-
Хомович;
-
Хомич і Хомович.
-
До якісних належить прикметник у такому словосполученні:
-
Заячий хвіст;
-
Заячий слід;
-
Заячий характер;
-
Заяча шапка.
-
У якому варіанті складний прикметник пишеться разом:
-
Жовте/коричневий;
-
Молочно/білий;
-
Біло/сніжний;
-
Сніжно/білий?
Знову дивимось в турнірну таблицю, чи є зміни в групі лідерів.
-
Як правильно утворити форму орудного відмінка від числівника девʼятсот?
-
Девʼятистами;
-
Девʼятьомастами;
-
Девʼятьмастами;
-
Девʼятьмастами або девʼятьомастами.
-
Займенники за заначенням і граматичними охнаками поділяються на (скільки?) розрядів:
-
9;
-
10;
-
8;
-
7.
-
Дієслово говорить вжите у формі:
-
Неозначеній;
-
Дійсного способу;
-
Умовного способу;
-
Наказового способу.
Дивимося в турнірну таблицю, чи є перші три півфіналісти. Якщо такі учні є, учитель називає їхні прізвища і бали, оголошує, скільки балів кожний отримав, вітає цих учнів з перемогою. Іншим учасникам гри, які не стали переможцями, оголошується подяка за участь у змаганні за титул “Найрозумніший”. Якщо ж претендентів більше, ніж три, то учасникам даються додаткові запитання. Перший тур гри триває доти, поки не визначаться три півфіналісти.
Додаткові запитання
-
Скільки існує всього частин мови?
-
8;
-
9;
-
10;
-
11.
-
До якого розряду за значенням належить займенник казна в чому:
-
Означальні;
-
Заперечні;
-
Вказівні;
-
Неозначені;
-
Іменник Онтаріо належить до:
-
Чоловічого роду;
-
Жіночого роду;
-
Середнього роду;
-
Спільного роду.
-
До скількох дієвідмін належать дієслова?
-
До двох;
-
До трьох;
-
Не належить;
-
До чотирьох.
-
Як змінюються дієслова наказового способу?
-
За часами і числами;
-
За часами і особами;
-
За числами і особами;
-
За часами і родами.
-
У якому ряду всі слова - числівники?
-
Пʼятірка, пʼятеро, пʼять, пʼятий;
-
Багато, декілька, сто, тисячний;
-
Другий, двічі, двоє, по-друге;
-
Другий, одна друга, двоє, двохсотий.
-
Знайдіть правильне продовження речення “Прикметники змінюються...”:
-
Тільки за відмінками;
-
За родами, числамми й відмінками;
-
Тільки за числами;
-
За числами та відмінками.
-
Прикметник - це:
-
Член речення;
-
Розділ науки про мову;
-
Самостійна частина мови;
-
Службова частина мови.
Запитання для І туру гри (6-Б клас)
-
Правила вимови слів вивчає такий розділ науки про мову:
-
Фонетика;
-
Графіка;
-
Орфоепія;
-
Орфографія.
-
Слова засвоєні українською мовою з інших мов, називаються...:
-
архаїзмами;
-
Історизмами;
-
Неологізмами;
-
Запозиченими.
-
До самостійних частин мови належать:
-
Іменник, прикметник, числівник, займенник;
-
Усі, крім прислівника;
-
Іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово, прислівник;
-
Прийменник, сполучник, частка.
-
Визначте рід іменника тюль:
-
Чоловічий;
-
Жіночий;
-
Середній;
-
Спільний.
-
Знайти іменник, в якому пишеться буква е в суфіксі:
-
Пал...во;
-
Мар...во;
-
Плет...во;
-
Міс...во.
-
Іменник біль належить до:
-
Першої відміни;
-
Другої відміни;
-
Третьої відміни;
-
Четвертої відміни.
Звертаємо увагу на турнірну таблицю.
-
Прикметник називає:
-
Число;
-
Предмет;
-
Ознаку;
-
Дію.
-
Серед поданих слів знайти прикметник:
-
Білити;
-
Біло;
-
Біліючий;
-
Білий.
-
На які питання відповідають числівники?
-
Який? Яка? Яке?
-
Чий? Чия? Чиє?
-
Котрий? Скільки?
-
Хто? Що?
Звертаємо увагу на турнірну табицю, чи є зміни в групі лідерів.
-
Визначити відмінок поданих числівників: двомастами, пʼятьмастами, сорока, девʼяноста.
-
Родовий;
-
Орудний;
-
Давальний;
-
Місцевий.
-
Який займенник при відмінюванні не має називного відмінка, роду й числа?
-
Я;
-
Мій;
-
Він;
-
Себе.
-
У якій формі вжиті дієслова у реченні: “Ідеш, і слухаєш, і чуєш рідеу землю...” (О.Довженко)?
-
У неозначеній формі;
-
У минулому часі дійсного способу;
-
У теперішньому часі дійсного способу;
-
У майбутньому часі дійсного способу.
Додаткові запитання (якщо є потреба).
-
Яка частина мови серед названих є службовою?
-
Прислівник;
-
Прийменник;
-
Прикметник;
-
Вигук.
-
У якому рядку дібрано правильно фразеологізм - синонім до дієслова “прислухатися”:
-
Витріщити очі;
-
Хоч у вухо бгати;
-
Нашорошити вуха;
-
Аж у вухах лящить.
-
Яку дію виражає наказовий спосіб?
-
Наказ;
-
Бажану;
-
Реальну;
-
Можливу.
-
Яку роль виконують безособові дієслова вреченні?
-
Роль підмета;
-
Роль присудка у реченні з одним головним членом;
-
Роль додатка;
-
Роль означення.
-
Яким способом утворено неозначені займенники дехто, дещо, будь-що, будь-хто, деякий?
-
Суфіксальним;
-
Префіксальним;
-
Префіксально-суфіксальним;
-
Складанням основ.
-
Скільки числівників є у реченні: “Мала собі удова дʼевять синів і десяту дочку Галю”?
-
Жодного;
-
Один;
-
Два;
-
Три.
-
У якому рядку прикметники тільки присвійні?
-
Петрів, бабусин, сестрин, сусідів;
-
Дядьків, мій суворий, спотривний;
-
Оксанчин, залізний, твердий, наш;
-
Їхній, український, материн, заячий.
-
Знайдіть правильне продовження думки “Лексикологія - це...”:
-
Частина мови;
-
Член речення;
-
Стиль мовлення:
-
Розділ мовознавчої науки.
Учитель. Ми продовжуємо наше змагання. Тепер перед нами 6 півфіналістів. Вони змагатимуться за титул “Найрозумніший”. У якому порядку будуть відповідати учні, допоможе визначити конкурс “Дешифрувальник”.
Ваше завдання: назвати правильно стародавнє жіноче імʼя, що зустрічається в Україні за першою і останньою буквами (написати на аркуші паперу, передати вчителеві)
Д_ _ _ _а (Домаха)
Хто виконає завдання першим, той матиме право відповідати першим. Відповідно всі учасники будуть відповідати почергово.
Проводиться конкурс “Дешифрувальник”.
Учитель. У цьому турі необхідно за одну хвилину дати якомога більше праивльних відповідей із запропонованих категорій - ними будуть розділи науки про мову: “Фонетика”, “Графіка”, “Лексикологія”, “Будова слова”, “Словотвір”, “Морфологія”, “Синтаксис”, “Стилістика”, “Орфоепія”, “Орфоргафія”, “Пунктуація”, “Фразеологія”.
Перший учасник має право вибору будь-якої категорії, другий вибирає з тих, що залишилися, і так до кінця. Зрозуміло, що найважче доведеться останньому учаснику.
Після першої спроби (коли будуть задіяні 6 категорій (розділів мовознавчої науки), вибраних учасниками) всі дивляться на турнірну иаблицю і зʼясовують, чи є лідери. У кожного гравця є ще одна спроба. Попереду - ще одне півфінальне коло. (Учні продовжують змагання, даючи відповіді на питання решти категорій. Отримані учасниками бали додаються до попередніх).
Якщо правила гри зрозумілі, то розпочинаємо ІІ тур.
ІІ тур гри “Найрозумніший”
Перший учасник вибирає собі розділ мовознавчої науки, який його приваблює. За одну хвилину дає якомога більше правильних відповідей. Коли ж відповіді не знає, то говорить “Далі...”. Варіанти відповідей тепер не даються.
Результати відповіді кожного учасника фіксуються асистентом у турнірній таблиці (або на дошці або на компʼютері).
Запитання до кожного розділу мовознавчої науки.
-
Фонетика
-
Що є найменшою неподільною одиницею мовлення? (Звук)
-
Що таке фонетична транскрипція? (Звуковий запис слів)
-
Яким значком у фонетичній транскрипції передається мʼякість приголосних? (Рисочкою зверху праворуч від звука)
-
Ви всі вчили, як утворюються звуки. Пригадайте, куди надходить видихуване повітря з гортані? (У ротову порожнину)
-
Які звуки є складотворними: голосні чи приголосні? (Голосні)
-
Скільки звуків в українській сові? (38)
-
Скільки голосних звуків в українській мові? (6)
-
Скільки приголосних звуків в українській мові? (32)
-
Скільки твердих приголосних? (22)
-
Скільки мʼяких приголосних? (10)
-
Який звук не має парного серед твердих? ([й])
-
Назвіть шиплячі звуки ([ж], [ч], [ш], [дж])
-
Назвіть губні звуки ([б], [п], [в], [м], [ф])
-
Які приголосні звуки творяться шумом і голосом? (Дзвінкі)
-
Скільки звуків у слові джміль? (4 [джмʼіл])
-
Назвіть непарний глухий звукові [дж] ([ч])
-
Завершіть ряд сонорних приголосних звуків: [м], [в], [н], [л], ..., ... ([р], [й])
-
[о], [а], [е], [й], [і], [у] - це які звуки? (голосні)
-
Я називаю звуки. Знайдіть помилку: [ч], [д], [і], [ю], [е]. ([ю])
-
Назвіть парний дзвінкий до звука [ц]. ([дз])
-
Графіка
-
Як називається сукупність букв, розміщених в установленому порядку? (Алфавіт).
-
Що вивчає графіка? (Знаки письма).
-
Скільки букв в українському алфавіті? (33).
-
Правильно назвіть пʼяту букву алфавіту. (
-
Назвіть останню букву українського алфавіту (Я).
-
Яка буква окремо не позначає звука? (ь)
-
Які букви завжди позначають два звуки? (я, щ).
-
Визначте, які букви створюють невідповідність між буквами і звуками в слові ящик? (я, щ).
-
Визначте, яке зі слів порушує алфавітний порядок?
-
Букет;
-
Далекий;
-
Гори;
-
Зʼїзд.
-
Скільки звуків позначає буква ю у слові вʼюн? (Два)
-
Наведіть приклад слів, що різняться тільки першими звуками, які на письмі позначаються буквами
-
Яку ще назву, крім алфавіт, мають букви, розташовані в установленому порядку? (Азбука, абетка).
-
Від давніх назв яких літер і якого алфавіту утворено слово “азбука”? (“Аз) (А) і “буки” (Б)).
-
Розкажіть алфавіт від букви у до мʼякого знака. ( У, еф, ха, це, че, ша, ща, мʼякий знак).
-
Правильно назвіть передостанню букву у слові заєць. (Це).
-
Закінчіть думку: “Розрізняйте звуки і букви! Звуки ми чуємо і вимовляємо. Букви ми...” (бачимо і пишемо).
-
Як називається спосіб швидкого записування за допомогою системи скорочень і умовних знаків? (Стенографія).
-
Як називається галузь промисловості, що займається виготовленням друкованої продукції? (Поліграфія).
-
Розташуйте в алфавітному порядку слова, що починаються однаковою буквою: щоденно, щогодини, щодуху. (Щогодини, щоденно, щодуху).
-
Скільки звуків позначає буква є у слові “ллє”? (Один).
-
Лексикологія
-
Що вивчає лексикологія? (Словниковий склад мови)
-
Як називається сукупність слів нашої мови, її словниковий склад? (Лексика)
-
Що таке лексичне значення слова? (Це те, що означає дане слово)
-
Які бувають слова за кількістю лексичних значень? (Однозначні і багатозначні)
-
Знайдіть непраивльно вжите слово у реченні “Усі учні нашого класу приймали участь у спортивних змаганнях” (замість “приймали участь” треба - “брали участь”)
-
Слова, які мають кілька лексичних значень, називаються... (багатозначними)
-
Як називаються слова, які однакові за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням? (Омоніми)
-
Як називаються слова з протилежним лексичним значенням? (Антоніми)
-
Доберіть синонім до слова “сильний” (Міцний, потужний, могутній)
-
Яка мовна одиниця є предметом вивчення лексикології? (Слово)
-
Як називаються слова, якими користуються люди певних професій? (Професійні)
-
Доберіть відповідник - загальновживане слово до діалектного “вивірка” (Білка)
-
Поясніть лексичне значення слова “пюпітр” (Підставка для нот у вигляді похилої рамки або дошки)
-
З якої мови запозичене слово “бутерброд”? (З німецької)
-
Доберіть відповідник до архаїзму “піїт” (Поет)
-
Як називаються слова, які нещодавно зʼявилися в мові? (Неологізми)
-
Назвіть слово іншомовного походження, що означає кількість грошей, які розігруються (Тираж)
-
Назвіть синонім слова “вимова”. Це має бути іншомовне слово (Дикція)
-
Подане слово іншомовного походження заміність українським відповідником: оригінальний (Своєрідний)
-
Яким словником необхідно скористатися, щоб зʼясувати лексичне значення слова? (Тлумачним)
-
Фразеологія
-
Що вивчає фразеологія? (Фразеологізми)
-
Як називаються словники, з яких можна дізнатися про значення і походження фразеологізмів? (Фразеологічні)
-
Яким значком позначені найбільш уживані фразеологізми в тлумачних словниках? (Схожий на ромб)
-
У яких стилях мовлення найчастіше вживаюьтся фразеологічні звороти? (У розмовному та художньому)
-
Що означає фразеологізм “собака на сіні”? (Скупий)
-
Наведіть приклад одного фразеологізму зі словом “голова” (Хапатися за голову, ламати голову, гризти голову кому-небудь, голова обертом і т.ін.)
-
Доберіть фразеологізм-антонім до поданого “хоч лопатами загрібай” (“Як кіт наплакав”)
-
Закінчіть прислівʼя:”Наука в ліс не веде...” (... а з лісу виводить)
-
Назвіть фразеологізм, до складу якого входив би числівник (Нуль без палички, на сьомому небі, сьома вода на киселі)
-
Доповніть фразеологічний зворот “передати куті...” (меду)
-
Передайте одним словом значення фразеологічного звороту “ставити на карту” (Ризикувати)
-
Закінчіть речення фразеологічним зворотом “схожі з сестрою...” (як дві краплі води)
-
Доберіть синонімічний фразеологізм до поданого “тільки його й бачили” (Шукай вітра в полі)
-
Перекладіть українською фразеологізм “бить баклуши” (Бити байдики)
-
Що означає вислів “шкірити зуби”? (Сміятися)
-
Який фразеологізм лежить в основі цієї загадки? Хто вона?
Миє коси у воді
Від весни до холодів.
Плід у неї - як піщинка,
Наче макова зернинка.
Правда, дехто “мудри” дуже
Часом їсть із неї груші. (Верба)
(“На вербі груші”)
-
Закінчіть речення фразеологічним зворотом: “Місто він своє знає, як...” (свої пʼять пальців)
-
Що таке фразеологічні звороти? (Стійкі сполучення слів)
-
Одне з слів у реченні замініть фразеологічним зворотом: “У нього, кажуть, грошей багато” (Кури не клюють)
-
Перекладіть українською фразеологізм “делать глазки” (Бісики пускати)
-
Що особливого треба знати про синтаксичну роль фразеологізмів? (У речення завжди виступають одним членом)
-
Будова слова
-
Назвіть значущі частини слова. (Префікс, суфікс, закінчення)
-
Що називається основою слова? (Частина слова без закінчення”)
-
Що виражає основа? (Лексичне значення слова)
-
Чим виражається граматичне значення слова? (Закінченням)
-
Як називаються закінчення, що не виражається звуком і не позначається буквою, але має певне граматичне значення? (Нульове)
-
Як називаються слова зі спільним коренем, але з різним лексичним значенням? (Спільнокореневі)
-
Як називається головна значуща частина слова, яка містить у собі спільне значення споріднених слів? (Корінь)
-
Як називається значуща частина слова, яка стоїть перед коренем? (Префікс)
-
Як називається значуща частина слова, чка стоїть після кореня? (Суфікс)
-
Знайдіть закінчення у слові “сміються” (-ють)
-
Наведіть приклад займенника, в якому закінчення стоїть у середині слова (Кого-небудь, ким-небудь)
-
Визначте закінчення у слові “поні” (Немає)
-
Якою значущою частиною виступає “а” в слові “скоса”? (Суфіксом)
-
Візьміть префікс від слова підходити, додайте до нього корінь слова “писати”. Яке слово ви отримали? (Підпис)
-
Якою умовною позначкою слід виділяти закінчення? (Квадратиком)
-
Визначте закінчення у слові “сміятися” (Ти)
-
Скільки префіксів у слові “перерозподіл”? (Три: пере, роз, по)
-
Чи можна назвати слова “зима”, “зими”, “зиму”, “на зимі” спільнокореневими? (Ні, це форми слова)
-
Розберіть за будовою слово “бюро” (Бюро - усе слово корінь)
-
Наведіть 2 спільнокоренві слова до слова “мороз” (Паморозь, морозити)
-
Словотвір
-
Що вивчає словотвір? (Способи творення слів)
-
Як називаються слова, які утворені від інших слів? (Похідними)
-
Як називається основа, від якої утворюється інше слово? (Твірною)
-
Визначити твірну основу слова підводний? (Водний)
-
Як називається спосіб творення слів за допомгою суфіксів, що додаються до твірних основ? (Суфіксальний)
-
Визначте, яким способом утворене слово “праліс”? (Префіксальним)
-
Що означає безсуфіксальний спосіб творення? (Творення слів відкиданням значущих частин слова)
-
Визначте, яким способом утворене слово “бездумний” (Префіксально-суфіксальним)
-
Від якого слова утворилося слово “прихід”? (Приходити)
-
Як називається спосіб творення, коли поєднуються основи або й цілі слова в одне слово? (Складанням)
-
Яким способом утворилося слово “учительська” (кімната в школі) “учительська” (порада) (Перехід прикметника в іменник)
-
Визначте спосіб творення слова “водогін” (Складання)
-
Розшифруйте абревіатуру ВНЗ (Вищий навчальний заклад)
-
Визначте рід абревіатури АТС (Жіночий, бо станція)
-
Утворіть складноскорочене слово від слів “філологічний, факультет” (Філфак)
-
Зʼясуйте спосіб творення слова “горець” (Суфіксальний)
-
Від якого слова утворено слово “шахтарський”: “шахта” чи “шахтар”? (Шахтар)
-
Яке з поданих слів належить до непохідних: буремний, буря, буревісник? (Буря)
-
Яким способом утворене слово “війсккомат”? (складання)
-
Назвіть спосіб творення слова “набережна” у реченні: “Ця набережна дуже жовга” (Перехід прикметника в іменник).
-
Морфологія
-
Як називається розділ мовознавства, в якому слова вивчаються як частини мови? (Морфологія)
-
Які частини мови не є членами речення, не мають предметного лексичного значення, але мають морфологічні ознаки? (Службові)
-
До якого роду належить іменник “лівша”? (Спільного)
-
Скільки відмінків мають іменники? (Сім)
-
За якими ознаками іменники поділяються на відміни? (За відмінковими закінченнями)
-
Які іменники не належать до жодної з відмін? (Ті, що вже існують лише в множині; незмінювані, ті, що утворилится з прикметнинків)
-
Поставте іменник “стаття” в родовому відмінку множини і поясніть орфоргаму (Статей: приголосні перед закінченням -ей не подвоюються)
-
Визначте рід іменника “сопрано” (Середній)
-
Утворіть назву особи чоловічої статі за місцем проживання від слова “Суми” (Сумчанин)
-
Які ступені порівняння мають прикметники? (Вищий і найвищий)
-
Утворіть просту форму вищого ступеня порівняння прикметника “великий” (Більший)
-
Визначте розряд за значенням прикметника “сталевий” у словосполученні “сталевий колір” (Якісний)
-
Визначте до якої групи (твердої чи мʼякої) належить прикметник “блідолиций” (До жодної не належить)
-
Як називається частина мови, що означає число, кількість і порядок предметів при лічбі? (Числівник)
-
Як поділяється числівник за значенням та морфологічними ознаками? (На кількісні й порядкові)
-
Від яких числівників утворюються збірні числівники? (Від 2 до 20 та від числівників 30)
-
До якого розряду за значенням належить займенник ніскільки? (Заперечний)
-
Як називаються дієслова, що означають дію, спрямовану на певний предмет, названий іменником (займенником) у знахідному відмінку без прийменника? (Перехідними)
-
Як змінюється дієслова майбутнього часу? (За особами і числами)
-
До якої дієвідміни належить дієслово “сохнути” (До І)
-
Синтаксис
-
Що вивчається в розділі “Синтаксис”? (Словосполучення і речення)
-
З яких частин складається словосполучення? (З головного і залежного слів)
-
Як повʼязується залежне слово з головним у словосполученні? (За змістом і граматично)
-
Як встановлюється змістовий звʼязок у словосполученні? (За допомогою питання)
-
Як здійснюється граматичний звʼязок у словосполученні? (За допомогою закінчення, закінчення і прийменника водночас)
-
Яка роль словосполучення у мові? (Називає предмет, їхні ознаки, дії)
-
Які бувають словосполучення за складом? (Поширені й непоширені)
-
Яке з названих словосполучень не є словосполученням: сонце світить, світить яскраво, яскраве сонце? (Сонце світить)
-
Що становить собою граматична основа речення? (Підмет і присудок)
-
Як поділяються речення за метою висловлювання? (Розповідні, питальні й спонукальні)
-
На які види поділяються речення за емоційним забарвленням? (окличні, неокличні)
-
Який член речення означає предмет, про який говориться в реченні, і який відповідає на питання хто? Що? (Підмет)
-
Які види присудків ви знаєте? (Простий і складений, дієслівний та іменний)
-
Назвіть другорядні члени речення (Додаток, означення, обставина)
-
Визначте вид присудка у реченні “Я мрію стати вчителем” (Складений іменник)
-
На які питання відповідає додаток? (На питання непрямих відмінків)
-
Як підкреслюємо у реченні при синтаксичному розборі додаток? (Пунктиром)
-
Який другорядний член речення вказує на ознаку предмета і відповідає на питання який? Чий? Котрий? (Означення)
-
Яким членом речення виступає слово “опівночі”: Опівночі земля стугоніла (Обставиною)
-
Чим найчастіше виражається означення? (Прикметником, а також займенником)
-
Стилістика
-
Що вивчаєється в розділі “Стилістика”? (Стилі мовлення)
-
Які ви знаєте стилі мовлення? (Розмовний, науковий, художній, публіцистичний, офіційно-діловий, конфесійний)
-
Де вживається розмовний стиль? (У побуті)
-
До якого стилю мовлення належать такі жанри висловлювань: лекція, доповідь, повідомлення, наукова стаття та ін.? (До наукового)
-
Для якого стилю мовлення характерні стандартні початки і закінчення документів, поділ на чіткі частини тощо? (Для офіційно-ділового)
-
Як називається документ, в якому подано точний перелік намічених заходів? (План роботи)
-
Як називається вид ділового папера, в якому поширюються відомості про кого-небудь, про щось з метою популяризації? (Реклама)
-
Про який документ йдеться: “Вони бувають перспективні, річні, піврічні, квартальні, місячні, тижневі, щоденні”? (Про план роботи)
-
До якого стилю мовлення належить поданий текст? “Дуб - рід листопадних або вічнозелених дерев кущів родини буклвих. Листки почережні, звичайно лопатеві. Плід - однонасінний горіх (жолудь)” (До наукового)
-
Визначте стиль мовлення :
Україна, Україна - пісня мого серця,
Що писалося сльозою - сміхом не зітреться.
Як свіча, для мене сяє первозданнне й ново
Української молитви кожне вище слово. (В.Крищенко)
(Художній)
-
У якому стилі мовлення можуть вживатися ці слова: офіційний, закон, статут, протокол, постанова, документ, інструкція, оголошення, порядок денний? (В офіційно-діловому)
-
Про текст якого стилю йдеться: “Цей текст може бути використаний у підручнику. Він містить слова-терміни, в ньому відсутні емоційно-забарвлені слова” (Про текст науковго стилю)
-
Кожний документ складається з окремих елементів. Як вони називаються? (Реквізити)
-
Анкета, наказ, договір, довідка, звіт, оголошення, заява та ін. - це види документів. Як їх називають? (Діловими паперами)
-
Визначте стиль мовлення:
- Ап-а-а-ап-а-ап-аачхи!!!
- Будьте здорові, Іване Петровичу!
- Га? Що ти, Петренко, сказав?
- Кгм... Та я вам здоровʼячка побажав, Іване Петровичу! (Розмовний)
-
До якого виду ділових паперів слід віднести текст: “Сьогодні о 14 год. 30 хв. у кабвнеті української літератури відбудеться зустріч юних літераторів з письменниками. Запрошуємо всіх бажаючих. Староста.”? (Оголошення)
-
У цьому стилі вживаються лозунги, заклики, гасла у вигляді окличних речень. Про який стиль мовиться? (Про публіцистичний)
-
Знайдіть серед поданих прикладів той, що означає офіційні обставини: на вулицях, в гостях у друзів, вдома, у кабінеті директора, на перерві (У кабінеті директора)
-
Назвіть три математичні терміни.
-
Орфоепія
-
Що вивчають у розділі “Орфоепія”? (Правила вимови слів)
-
Як вимовляються під наголосом голосні звуки? (Чітко)
-
До якого звука у вимові наближаються ненаголошений голосний [о] перед ненаголошеним [у]? (Наближено до [у])
-
Який словник служить довідником правильної вимови слів? (Орфоепічний)
-
Як вимовляється звук [г] перед глухими приголосними? (Як парний йому глухий [х])
-
Чи оглушуються приголосні в українській мові у середині та в кінці слів? (Ні, за винятком звука [г])
-
Як вимовляється голсний [е] в ненаголошеному складі? (Наближено до [и])
-
Пишеться слово так: боротьба. Як воно вимовляється? ([бородʼба])
-
Як правильно слід записати в фонетичній транскрипції слово “зсунути”? ([с:унути])
-
Як у фонетичній транскрипції позначаються подовжений приголосний? (:)
-
Яке перевірне слово слід дібрати, щоб зʼясувати, чи слово легко пишеться так, як і вимовляємо? (Легенько)
-
Чи правильно я вимовляю слова [хверма], [хвакт]? (Ні, треба [ферма], [факт]).
-
Яка розбіжність між вимовою і написанням слова “дочці”? (Вимовляємо: [доц:і])
-
Яка особливість вимови “зозуля”? ([о] наближається до [у]).
-
Орфографія
-
Який розділ науки про мову вивчає правила написання слів? (Орфографія)
-
Що означають слова “орфос”, і “грама”, з яких складається слово “орфограма”? (Орфос - правильний, грама - буква)
-
Назвіть орфограму в слові “тінь”. (Мʼякий знак)
-
Назвіть орфограму в слові “льон” (Буквосполучення “ьо”)
-
Які особливості написання слова “воззʼєднання”?
-
Чи потрібно ставити мʼякий знак у слові “Уляна”? (Ні)
-
Чи потрібен апостроф у слові “морквяний”? (Ні)
-
Які особливості правопису слова “нетто”? (Подвоєнння букв)
-
Поставити в орудному відмінку числівник “чотири” і поясніть написання (Чотирма)
-
Як пишеться прикметник “глухонімий”? (Разом)
-
Як пишеться прикметник “жовтогарячий”? (Разом)
-
Скажіть, чи однаково пишуться прикметники “сніжно/білий” і “біло/сніжний”? (По-різному: сніжно-білий, білосніжний)
-
Як правильно слід записати займенник ні/в/чиєму? (Окремо всі три слова)
-
Чи позначається сппррщення на письмі у слові “виїз...ний” (Так, пишемо виїзний)
-
Який префікс слід написати у слові пр...красити? (При-)
-
Які особливості написання слова “Пів/яблука”? (
-
Пунктуація
-
Що вивчається в розділі “Пунктуація”? (Правила вживання розділових знаків)
-
Який розділовий знак ставиться між однорідними членами речення, якщо вони не зʼєднані сполучниками або зʼєднані сполучниками а, але (Кома)
-
Що ставиться після узагальнюючого слова перед однорідними членами? (Двокрапка)
-
Чи потрібна кома у реченні: “Ніч була темна, але тиха” (Так)
-
Які розділові знаки ставляться у реченні “Гори, здавалось, були поруч”? (Дві коми)
-
Що ставиться після слів автора перед прямою мовою? (Двокрапка)
-
Що ставиться перед репліками діалогу? (Тире)
-
Який розділовий знак треба поставити у речення “Київ - столиця України” (Тире)
-
Поясніть, чому в реченні “А там і ліс, і поле” ставиться дві коми (Між однорідними членами, зʼєднаними повторювальними сполучниками і)
-
Зʼясуйте, що слід поставити в поданому реченні перед словом все: “Рідні місця, знайомі хати, садки - все те миготить в очах” (Тире)
-
Скільки ком треба поставити у реченні “Лелеко, лелеко, до осені далеко?” (Дві)
-
Виконуючи вправу, учень не поставив у реченні жодних розділових знаків. Чи правильно? Повій вітре нишком-тишком над румʼяним личком (Ні, треба виділити звертання)
-
Скільки ком треба поставити у реченні “Він, видно, спав, бо не ворушився”? (Три)
-
Що виділяється комами у реченні: “Карпе, будь ласка, дістань на вечір печериць” (Звертання та вставне слово)
-
Зʼясуйте, що слід поставити в поданому реченні перед словом “і дерева”? Усе зацвіло кругом: і дерева, і квіти (Двокрапку)
-
Поясніть постановку коми у реченні “Підійшов листоноша, стримано привітався” (Кома при однорідних членах, не зʼєднаних сполучниками)
-
Який розділовий знак ставиться в кінці окличного речення? (Знак оклику)
-
Поясніть постановку коми у реченні “Хлопці вирішили, що галченя вже наїлося” (Кома перед що у складному реченні)
Після виступу останнього учасника дивимось на турнірну таблицю. Якщо є три лідери, то другий тур закінчено. Якщо ж лідерів менше чи більше, то гра продовжується за допомогою додаткових питань, які залишилися в кожній категорії. Так триває до того моменту, поки не визначиться три переможці ІІ туру.
ІІІ. Підбиття підсумків уроку