Тема. За крок до канікул.
Мета уроку: активізувати знання учнів про натюрморт і побутовий жанр, техніку «колаж»; формувати міжпредметну та комунікативну компетентності; удосконалювати вміння працювати в групі, виконувати нестандартні завдання; розвивати логічне та творче мислення учнів, почуття композиції; виховувати повагу до суперників, естетичний та художній смак.
Тип: урок-гра.
Техніка виконання: колаж.
Оснащення уроку: кросворд, картки із завданнями, презентації: «За крок до канікул»,«Колаж».
Методи і прийоми, використані вчителем на уроці: наочний, демонстрування презентації, організація процесу ігрової та практичної діяльності учнів, стимулювання творчої активності учнів, репродуктивний (відтворюючий), ігровий прийом «Так, ні».
Форма організації: урок-гра з використанням відеоматеріалів; виконання вправ та творчої роботи – у групах.
Терміни і поняття:
Колаж (у перекладі із французької мови - наклеювання) - це аплікація, виконана повністю або частково зі шматків паперу, тканини чи інших матеріалів, які приклеюються до основи.
Види мистецтв (предметів), що інтегруються на уроці: живопис, музичне мистецтво, декоративно-ужиткове мистецтво.
Музичний ряд: прослуховування О. Жилінського «Веселкова пісня», Джо Дассен (інструментальна музика).
Міжпредметні зв’язки – математика, музичне мистецтво.
Технології навчання – інтерактивні, ігрові.
Ключова компетентність - Загальнокультурна компетентність.
Хід заходу
І. Організаційна частина.
1. Привітання.
ІІ. Мотиваційний етап.
- Давайте попрогнозуємо, про які жанри образотворчого мистецтва ми будемо сьогодні говорити. Зараз ви переглянете презентацію із зображенням картин відомих українських художниць, якими захоплювався французький художник Пабло Пікассо, К.Білокур і М.Приймаченко.
- Можливо, ви знаєте, яка пісня звучала при перегляді презентації (О.Жилінського «Веселкова пісня»).
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
(Вивішую тему)
Я пропоную провести його у формі гри між двома командами класу. Також колективно складемо декоративний натюрморт.
- Скажіть, чого не вистачає у даній композиції? (квітів)
- Після кожного виконаного завдання ми будемо доповнювати кошик квітами. Таким чином завершимо композицію.
ІІ. Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями.
- Я роздам вам по одній квіточці. Вам потрібно її зафарбувати олівцями або фарбами.
- Учні, які зафарбували олівцями – це одна група – «Графіки».
- Учні, які зафарбували фарбами – це друга група – «Живописці».
- Команди, займіть свої місця.
1 конкурс «Український примітивізм…»
За кожну правильну відповідь команда отримує по 2 бали. На виконання завдання дається 3 хв.
1. В якому селі народилась народна художниця Марія Приймаченко?
2. Жанр мистецтва, що перекладається, як «мертва природа»?
3. До якого напрямку мистецтва відноситься творчість художниці?
4. Що притаманне творчості майстрині?
5. Як підписувала свої роботи майстриня?
6. До якого жанру мистецтва ми можемо віднести роботи художниці?
7. Яку групу складають зображення квітів?
1.Б |
о |
л |
о |
т |
н |
я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.н |
а |
т |
ю |
р |
м |
о |
р |
т |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.п |
р |
и |
м |
і |
т |
и |
в |
і |
з |
м |
|
|
|
|
4.д |
е |
к |
о |
р |
а |
т |
и |
в |
н |
і |
с |
т |
ь |
|
|
|
|
|
|
5.в |
і |
р |
ш |
і- |
п |
р |
и |
м |
о |
в |
к |
и |
|
6.п |
о |
б |
у |
т |
о |
в |
и |
й |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.б |
у |
к |
е |
т |
и |
|
|
|
|
|
|
|
- Робимо взаємоперевірку.
- Ось і з’явилася перша квітка у кошику. Ви (добре, чудово, гарно) справилися із першим завданням.
2 конкурс «Асоціативна гімнастика».
До певних слів, які вивчили, вам потрібно підібрати термін.
За кожну правильну відповідь команда отримує по 2 бали.
На виконання завдання дається 2 хв.
- Робимо взаємоперевірку.
- Із цим завданням ви теж ( гарно, добре) справилися. Розмістимо ще одну квітку до кошика.
3.1. Випереджувальне завдання.
- Наступний конкурс «Колаж». Вам потрібно дати відповіді на запитання (письмово).
1 група:
2 група:
- На обдумування вам буде дано дві хвилини.
- Робимо взаємоперевірку.
- Ще одна квітка потрапляє до кошика для доповнення композиції.
4.1. Підготовчі вправи.
4 конкурс «Послідовність складанання колажу-натюрморту».
Пронумеруйте, у якому порядку потрібно наклеювати деталі колажу-натюрморту.
За кожну правильну відповідь команда отримує по 2 бали.
На виконання завдання дається 1 хв.
- Робимо взаємоперевірку.
- Із цим завданням ви справилися гарно. Помістимо ще одну квітку до нашого кошика.
ІІІІ. Самостійна практична робота учнів.
5 конкурс «Виготовлення колажів».
На виконання завдання дається 20 хв.
Перевіримо, як ви пам’ятаєте техніку безпеки роботи. Пограємо з вами у гру «Так-ні». Я зачитаю твердження, а ви дайте відповідь за допомогою карток.
1. На робочому столі має бути порядок (ТАК).
2. Кладемо ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого місця. (ТАК)
3. Ножиці мають бути тупими, а також зі слабким кріпленням. (НІ)
4. Коли ріжеш, широко не розкривай ножиці (НІ).
5. У процесі різання уважно слідкуй за розміткою. (ТАК)
6. Не розмахуй ножицями, ножем, під час різання не ходи, а також не підходь занадто близько до того, хто ними працює. (ТАК)
7. Передаємо ножиці тільки у закритому вигляді, кільцями (ручкою) вперед (ТАК).
8. Після роботи ножиці тримай складеними. (ТАК)
9. Клей наносимо на виріб дуже товстим шаром. (НІ)
10. Працюючи з клеєм, користуємося пензликом і серветкою. (ТАК)
11. Клей наносимо на підставному папері. (ТАК)
5.2. Послідовність виконання колажу.
Правила техніки безпеки ми пригадали, прошу вас ознайомитись з порядком виконання роботи.
(Технологічну картку отримує кожна група)
Технологічна картка (на слайді)
Виготовлення натюрморту у техніці «колаж».
Підготуйте основу для роботи.
Виготовлення колажу у побутовому жанрі
1. Підготуйте основу для роботи.
5.3. Практична робота учнів.
(Звучать ліричні мелодії французьких композиторів)
На виконання завдання дається 20 хв.
За творчу роботу команда отримує 15 балів.
- Ви (чудово, добре, гарно) справилися із останнім завданням, тому ми помістимо останню квітку для створення у натюрморті композиційної цілісності.
ІY. Підсумок.
- Висловіть свою думку про урок, вибираючи початок фрази рефлексивного екрану на дошці.
— Сьогодні я дізнався(лася)...
— Я виконував(ла) завдання...
— Я відчув(ла), що...
— Тепер я зможу...
— Було цікаво...
— Було складно...
— Урок дав мені для життя...
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Командна гра
№ |
Конкурси |
1 |
«Український примітивізм…» |
2 |
«Асоціативна гімнастика» |
3 |
«Колаж» |
4 |
«Послідовність складанання колажу-натюрморту» |
5 |
«Виготовлення колажів» |
Красносільський ліцей
Урок-гра
«За крок до канікул».
Підготувала
Вчитель початкових класів
Мельник Наталія Петрівна
Графіки |
|
|
|
|
|
Живописці |
|
|
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|
Прізвище, ім’я учня |
Оцінюю я себе |
Оцінює вчитель |
|
|
|