ТЕМА УРОКУ:
Грецькі міста-держави на території України
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Мета уроку:
-
з'ясувати, які міста були засновані греками на території України та де вони розташовувалися;
-
пояснити походження назв грецьких колоній;
-
ознайомити учнів із суспільним, політичним, культурним життям та господарюванням у полісах Північного Причорномор’я та Криму;
-
визначити особливості грецької колонізації, причини створення грецьких колоній у Північному Причорномор’ї та їхній вплив на життя населення українських земель;
-
порівнювати життя населення в полісах Північного Причорномор’я та Греції;
-
вдосконалювати вміння учнів працювати з історичною картою, аналізувати текст підручника та історичних джерел;
-
розвивати вміння висловлювати власні судженнясудження.
Основні терміни і поняття: Борисфеніда, Тіра, Ольвія, Херсонес, Пантікапей, колонізація, колонія, метрополія.
Обладнання: підручник, ілюстративний матеріал, карта, контурна карта, відеоматеріали.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
-
показувати на карті грецькі колонії на території України;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: «колонізація», «колонія», «метрополія», «Борисфеніда», «Тіра», «Ольвія», «Херсонес», «Пантікапей»;
-
пояснювати значення та походження назв грецьких колоній Північного Причорномор’я та Криму;
-
визначити причини створення грецьких колоній у Північному Причорномор’ї;
-
описувати життя та побут мешканців грецьких полісів на території України;
-
аналізувати суспільне, політичне та культурне життя в полісах Північного Причорномор’я та Криму;
-
порівнювати життя населення в полісах Північного Причорномор’я та Греції;
-
визначити вплив грецьких міст-колоній на життя населення українських земель.
-
Організаційний момент
Вступне слово вчителя
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
Бесіда з запитаннями
-
Внаслідок якого процесу, що тривав з 8 по 6 ст. до н. е., греки опинилися на території сучасної України?
-
Що змушувало греків до переселення на інші території?
-
Що таке «колонія» та «метрополія»?
-
РОБОТА З КАРТОЮ. Назвіть напрямкм Великої грецької колонізації. Покажіть їх на карті.
-
Яким з трьох напрямків греки примандрували в Північне Причорномор’я?
-
Назвіть особливості грецької колонізації.
III. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
План вивчення нового матеріалу
-
Особливості грецької колонізації. Найвідоміші грецькі колонії Причорномор’я.
-
Суспільне життя в грецьких полісах на території України.
-
Господарське та повсякдення життя греків на українських землях.
-
Духовне життя в античних полісах Причорномор’я.
Особливості грецької колонізації. Найвідоміші грецькі колонії Причорномор’я
Розповідь вчителя
Особливості грецької колонізації:
-
Освоювали лише прибережну смугу Північного Причорномор’я (до 10 км).
-
Колонізація відбувалася мирним шляхом.
-
Прагнули почувати себе в колонії так, наче вони на Батьківщині, тому іхні міста були копією грецького міста, з якого прибули колоністи.
-
Прагнули зберегти усі грецькі традиції та закони.
Робота з історичною картою поєднується з розповіддю вчителя
-
Шукаємо на карті грецькі колонії Північного Причорномор’я, визначаємо їх місцезнаходження та походження назв.
-
Назіть основного північного сусіда греків Північного Причорномор’я. Чим вони займались?
Розповідь вчителя про грецькі колонії на території України.
Колонії греків на території України:
-
Борисфеніда (Борисфен – Дніпро) – о. Березань, неподалік сучасного Очакова Миколаївської області
-
Тіра (Тірас – Дністер) – неподалік м. Білгород-Дністровський Миколаївської області
-
Ольвія («Щаслива») – біля с. Парутине Миколаївської області
-
Керкінітида – біля сучасного міста Євпаторія
-
Херсонес («Півострів») – поблизу сучасного міста Севастополь
-
Пантікапей («Рибний шлях») – біля сучасного міста Керч
Суспільне, господарське та духовне життя грецьких колоній на території
сучасної України
РОБОТА В ГРУПАХ з подальшою розповіддю та обговоренням
1 ГРУПА: Суспільне життя грецьких міст на території України (ст. 198-199)
2 ГРУПА: Господарське та повсякдення життя греків Північного
Причорномор’я та Криму (ст. 201-202)
3 ГРУПА: Духовне життя мешканців міст Північного Причорномор’я
(ст. 201-202)
Робота з історичним документом. Присяга мешканців Херсонесу.
-
Чому устрій Херсонесу визначають як демократичний?
-
Які права та обов’язки мали херсонесці?
Гра «Дві трієри». Що з переліку греки продавали в метрополію, а що навпаки привозили з Греції?
Товари: зерно, худоба, шкіра, хутро, солона риба, сіль, метали, раби, металеві вироби, зброя, тканини, коштовні прикраси, посуд, прянощі, олія, вино.
Відповіді: металеві вироби, зброя, тканини, коштовні прикраси, посуд, прянощі, олія, вино – з метрополії в колонію
зерно, худоба, шкіра, хутро, солона риба, сіль, метали, раби – з колонії в метрополію)
-
Робота з ілюстраціями на ст. 201. Розгляньте ілюстрації. Про розвиток яких галузей господарства вони свідчать?
-
Робота з ілюстраціями про культуру греків.
Демонстрація випереджального домашнього завдання.
Демострація учнівських презентацій.
Віртуальна подорож найвідомішими грецькими колоніями
Північного Причорномор’я та Криму
1 група – Тіра
2 група – Ольвія
3 група – Херсонес
IV. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу
-
Робота з контурною картою. Які грецькі колонії Північного Причорномор’я заховані за цифрами?
-
Бесіда: Як вплинули греки-колоністи на життя мешканців українських земель?
-
Залучення, запозичення надбань грецької цивілізації – технології обробки землі, ремесла, товарно-грошові відносини.
-
Ознайомлення з демократичним устроєм.
-
Сприяли поширенню християнства на українських землях.
V. Домашнє завдання
1. Опрацюйте параграф 41 підручника.