Тема уроку: Громадянська участь у житті суспільства
Мета: закріпити уявлення про демократію, самоврядування та форми участі громадян у житті держави, про діяльність дитячих і громадських організацій в Україні; навчити цінувати важливість участі громадян у розв'язанні загальнодержавних питань та питань місцевого значення; розвивати в учнів розуміння цінності своєї особистості; розвивати комунікативні компетентності шляхом роботи в парах; виховувати цілеспрямованість на успіх через формування активної життєвої позиції.
Основні поняття: демократія,громадське об'єднання, громадська організація,соціальна активність,волонтерська діяльність.
Обладнання:підручник, Закон України «Про об’єднання громадян » та «Про молодіжні та дитячі громадські об’єднання» ,картки для учнів, роздавальний матеріал,мультимедійний проектор,комп’ютер.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати діяльності учнів:
ХІД УРОКУ
Доброго дня! Я сьогодні налаштована на демократичний урок, як сказав Лінкольн: « Демократія – це врядування «іменем народу, силами народу і для народу».
Епіграф уроку
«Найголовніший ефект від благодійності та волонтерства - не зібрані кошти,а те,що ми навчаємось бути відповідальними»
Стятослав Вакарчук
У учнів на партах знаходяться голубі аркуші з висловами та афоризмами видатних людей Додаток 1
Учитель. Вашій увазі надається чотири висловлювання прочитайте їх та дайте відповіді на мої питання.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Перегляд відеоролика «Школа громадської участі «Агенти змін 2017»»
Метод «Займи позицію»
1.Що таке на вашу думки громадські організації та рухи та навіщо вони потрібні?
2.Чи є добровільними ці об’єднання ?
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Форми соціальної активності громадян.
Учитель: В Україні на сьогодні існує понад 3800 громадських організацій та рухів різного спрямування. Класифікувати їх дуже складно,оскільки існує велика кількість ознак,за якими це требе робити.
Метод «Ажурна пилка» Додаток 2
Проаналізуйте в парах Закони України «Про об’єднання громадян » (ст.13-15 та ст.17-18) та «Про молодіжні та дитячі громадські об’єднання»(ст..3-5,7,9) і встановіть,якими особливостями відрізняються створення,легалізація та діяльність молодіжних та громадських організацій.
Бесіда
1.Давайте пригадаємо конституційні права громадян України:
2.А які ви знаєте свободи закріплені конституцією України?
3.Чи є обов’язки у громадян України?
Працюємо з термінами стр.83. Соціальна активність.
Учитель: У демократичному суспільстві існує чимало способів соціальної активності. Деякі з них було розглянуто в попередніх темах. Це, наприклад, право кожного громадянина України брати участь у місцевому самоврядуванні. Реалізувати це право він може, узявши участь у:
• місцевому референдумі;
• місцевих виборах (депутатів місцевої ради, інших посадових осіб місцевого самоврядування);
• загальних зборах (конференції) громадян за місцем проживання;
• місцевих ініціативах;
• громадських слуханнях;
• роботі органів самоорганізації населення.
Члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (у порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, що стосується місцевого самоврядування. Внесена до розгляду належним чином місцева ініціатива має бути обов’язково розглянута органом самоуправління.
Робота зі схемами стр.84.
Обробіть пунк параграфу про громадські слухання та дайте відповіді на питання:
1.Що таке громадські слухання?
2.Мета їх проведення?
3.Хто може брати участь у них?
Учитель: Участь людини в таких масових заходах, як демонстрації, мітинги, пікети, марші та походи, уже є формою соціальної активності. У такий спосіб вона демонструє іншим свою підтримку тієї чи іншої спільноти, її цінностей, уявлень про найкращий шлях розвитку для соціуму.
2.Волонтерський рух.
Робота з терміном стр.83.
Учитель: Однією із форм соціальної активності та важливим чинником побудови громадянського суспільства є волонтерська діяльність. Вона може відбуватися як організовано, волонтерськими групами за підтримки державних та громадських організацій, так і безсистемно, у вигляді спонтанної допомоги іншим людям.
Перегляд відеоролика «Волонтер»
Дайте відповіді на питання:
Чи є волонтерство формою соціальної активності?
Які чинники сприяють розвитку волонтерства?
Що спонукає людей до волонтерської діяльності?
lV. Закріплення нових знань.
1.Поясніть як ви розумієте епіграф до теми?
2.Я пропоную вам на долоньках написати, що нового або цікавого ви дізналися на уроці. Ми бачимо сонце без променів – ви своїми знаннями можете це виправити, прошу Вас прикріпити промінці своїх нових набутих знань на дошку.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель. Демократія відіграє прогресивну роль у розвитку суспільства. Від її повноти залежить розвиток усіх сфер громадянського життя, кожна людина – творець демократії. Сьогодні в Україні триває розбудова держави, утвердження демократії. Отже, якою буде наша країна, залежить від вас, оскільки саме ви і є її майбутнє
V. Домашнє завдання стр.83-85,написати есе «Добро починається з тебе» та підготувати кожним відділенням пресс-реліз «Громадької молодіжної організації».
Vl. Виставлення оцінок, мотивація. Самооцінювання Додаток 3.
Дякую за увагу!
Подколзіна Ю.В. вчитель історії ЛПВФП «Патріот»
Додаток 1
Вся робота уряду зводиться до мистецтва бути чесним.
То́мас Дже́фферсон — видный деятель Войны за независимость США
Звертайтеся з нижчими так, як ви хотіли б, щоб з вами поводилися вищі.
Сенека — римский философ-стоик, поэт и государственный деятель.
Уряди ніколи нічого не вчаться — вчиться лише народ.
Арно́льд Джо́зеф То́йнби — британский историк, философ
Ніхто не може бути зовсім вільним, поки усі невільні.
Ге́рберт Спе́нсер — английский философ и социолог
Додаток 2
З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про об'єднання громадян
Право громадян на свободу об'єднання є невід'ємним правом
людини, закріпленим Загальною декларацією прав людини, і
гарантується Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законодавством
України. Держава сприяє розвитку політичної та громадської
активності, творчої ініціативи громадян і створює рівні умови для
діяльності їх об'єднань.
Стаття 13. Статутні документи об'єднань громадян
Об'єднання громадян діє на основі статуту або положення (далі
- статутний документ).
Статутний документ об'єднання громадян повинен містити:
1) назву об'єднання громадян (повну, а також скорочену
відповідно до частини третьої статті 12-1 цього Закону), його
статус та юридичну адресу;
2) мету та завдання об'єднання громадян;
3) умови і порядок прийому в члени об'єднання громадян,
вибуття з нього;
4) права і обов'язки членів (учасників) об'єднання;
5) порядок утворення і діяльності статутних органів
об'єднання, місцевих осередків та їх повноваження;
6) джерела надходження і порядок використання коштів та
іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення
господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для
виконання статутних завдань;
7) порядок внесення змін і доповнень до статутного документа
об'єднання;
8) порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення
майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією.
У статутному документі можуть бути передбачені інші
положення, що стосуються особливостей створення і діяльності
об'єднання громадян.
Статутний документ об'єднання громадян не повинен суперечити
законодавству України.
Стаття 14. Легалізація об'єднань громадян
Легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є
обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення
про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані
або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус
юридичної особи. Дані реєстрації включаються до Єдиного державного
реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців шляхом
внесення відповідного запису в порядку, встановленому законом для
державної реєстрації юридичних осіб.
Політичні партії та міжнародні громадські організації
підлягають обов'язковій реєстрації Міністерством юстиції України.
Легалізація громадської організації здійснюється відповідно
Міністерством юстиції України, місцевими органами державної
виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних,
міських Рад народних депутатів.
У разі, коли діяльність місцевої громадської організації
поширюється на територію двох і більше
адміністративно-територіальних одиниць, її легалізація
здійснюється відповідним вищестоящим органом.
Про легалізацію (офіційне визнання) об'єднання громадян
легалізуючий орган повідомляє у засобах масової інформації.
Стаття 15. Реєстрація об'єднань громадян
Для реєстрації об'єднання громадян його засновники подають
заяву. Заява про реєстрацію політичної партії повинна бути
підтримана підписами не менш як однієї тисячі громадян України,
які мають виборче право.
До заяви додаються статут (положення), протокол установчого
з'їзду (конференції) або загальних зборів, відомості про склад
керівництва центральних статутних органів, дані про місцеві
осередки, документи про сплату реєстраційного збору, крім
випадків, коли громадська організація звільняється від сплати
реєстраційного збору відповідно до законів України. Політичні
партії подають також свої програмні документи.
Заява про реєстрацію місцевої громадської організації
розглядається у 3-денний строк з дня надходження документів.
Рішення про реєстрацію або відмову в ній заявнику повідомляється
письмово не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття
рішення. )
Заява про реєстрацію всеукраїнської та міжнародної
громадської організації розглядається протягом одного місяця.
Рішення про реєстрацію або відмову в ній заявнику повідомляється
письмово в 10-денний строк.
При розгляді питання про реєстрацію можуть бути присутніми
представники об'єднання громадян.
Зміни до статутних документів, зареєстрованих об'єднань
громадян підлягають обов'язковій реєстрації.
Органи, що здійснюють реєстрацію об'єднань громадян, ведуть
реєстр цих об'єднань.
Розмір реєстраційного збору встановлюється Кабінетом
Міністрів України.
Стаття 17. Повідомлення про заснування
Громадські організації, їх спілки можуть легалізувати своє
заснування шляхом письмового повідомлення відповідно Міністерству
юстиції України, місцевим органам державної виконавчої влади,
виконавчим комітетам сільських, селищних, міських Рад народних
депутатів.
Стаття 18. Символіка об'єднання громадян
Об'єднання громадян можуть використовувати власну символіку.
Символіка об'єднання громадян затверджується відповідно до
його статуту.
Символіка політичних партій не повинна відтворювати державні
чи релігійні символи.
Символіка об'єднання громадян підлягає державній реєстрації у
порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Про молодіжні та дитячі громадські організації
Цей Закон визначає особливості організаційних і правових
засад утворення та діяльності молодіжних і дитячих громадських
організацій та державні гарантії забезпечення їх діяльності.
Стаття 3. Принципи утворення і діяльності молодіжних та
дитячих громадських організацій
Молодіжні та дитячі громадські організації утворюються і
діють на засадах добровільності, рівноправності їх членів,
самоврядування, законності та гласності, зокрема:
Стаття 5. Членство в молодіжних та дитячих громадських
організаціях
Стаття 7. Права молодіжних та дитячих громадських організацій
Молодіжні та дитячі громадські організації, їх спілки
користуються правами, наданими їм Законом України "Про об'єднання
громадян", цим Законом, іншими законодавчими актами.
Молодіжні та дитячі громадські організації та їх спілки не
можуть утворювати та вступати у виборчі блоки.
Членські внески і добровільні пожертвування, отримані від
юридичних чи фізичних осіб, що спрямовуються на здійснення
статутної діяльності молодіжних та дитячих громадських організацій
та їх спілок, не є об'єктом оподаткування.
Стаття 9. Форми державної підтримки молодіжних та дитячих
громадських організацій
Молодіжні та дитячі громадські організації звільняються від
сплати за державну реєстрацію та збору за реєстрацію їх символіки.
Держава здійснює підтримку і в інших формах, що не суперечать
законодавству України.
Додаток 3
Анкета самооцінювання Анкета самооцінювання
|
Мої досягнення |
Бали Так Ні 1 0 |
1 |
Я зрозумів тему
|
|
2 |
Я був на уроці уважним |
|
3 |
Я запам’ятав нову інформацію
|
|
4 |
Я зробив всі необхідні записи |
|
5 |
Я працював самостійно
|
|
6 |
Я домінував при роботі у парі |
|
7 |
Я виконав всі завдання вчителя |
|
8 |
Я висловлював(ла) свою позицію. |
|
9 |
Я був активним Відповідав більше 3 разів
|
|
10 |
Я давав(ла) повні відповіді на питання . |
|
11 |
Я відповідав на питання правильно |
|
12 |
Я узагальнював(ла) сказане на уроці |
|
|
Всього: |
|
|
Мої досягнення |
Бали Так Ні 1 0 |
1 |
Я зрозумів тему
|
|
2 |
Я був на уроці уважним |
|
3 |
Я запам’ятав нову інформацію
|
|
4 |
Я зробив всі необхідні записи |
|
5 |
Я працював самостійно
|
|
6 |
Я домінував при роботі у парі |
|
7 |
Я виконав всі завдання вчителя |
|
8 |
Я висловлював(ла) свою позицію. |
|
9 |
Я був активним Відповідав більше 3 разів
|
|
10 |
Я давав(ла) повні відповіді на питання . |
|
11 |
Я відповідав на питання правильно |
|
12 |
Я узагальнював(ла) сказане на уроці |
|
|
Всього: |
|
Прізвище, ім’я,взвод : Прізвище, ім’я,взвод :
______________________________________ ________________________________