Хакатон “Artificial intelligence crimes. Who is to blame?”
Вчитель: Биданцева Марина Григорівна
Клас: 10
Тема: Crime / Злочин
Мета:
Формування ключових компетентностей:
Формування предметних компетентностей:
Наскрізні вміння:
Очікувані результати:
Учні:
Обладнання та матеріали: мультимедійний комплекс, підручник Enterprise 4 Virginia Evans – Jenny Dooley by Express Publishing, ватмани, маркери, особисті пристрої з виходом в Інтернет.
Тип уроку: комбінований урок
Основні методи навчання: проблемне навчання, репродуктивні; частково-пошукові; пояснювально – ілюстративні; наочні – демонстрація, робота з підручником, схемами, мультимедійним проектором та комп’ютером; практичні та творчо-аналітичні методи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Привітання.
T: Hello, children! Nice to see you! Ps: Nice to see you too.
Повідомлення теми та мети уроку.
T: Today we’ll continue our talk about crimes, we’ll sum up the vocabulary and grammar on the topic and we’ll try to apply it to a very new and urgent material. We’ll do it using a new and very interesting kind of work – hackathon.
Let’s start our lesson.
Уведення в іншомовну атмосферу. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
1.Вправа «Товсті/тонкі запитання»: 5 хв.
Вчитель задає дітям питання, на тонкі запитання треба відповідь “yes / no”
Вчитель задає дітям товсті запитання, на які потрібно дати розгорнуту відповідь:
2. Вправа «Прогнозування за ілюстрацією» - 2 хв.
T: To your mind, what can we see in the picture?
How can it be connected with our today’s topic?
You’re quite right, today we are talking about the artificial intelligence and crimes which can be connected with it.
ІІ.ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОК
T: First of all let’s remember what we have learnt on the topic “Crime”. Today we’ll work in 2 groups. Take letters in the box and make the groups, each group should make a word – one group – “artificial”, the other group – “intelligence”.
The first group should make a word cluster:
The other group should make a grammar cluster:
T: Today we’ll try a new, very contemporary kind of work – Hackathon. This kind of work came from IT-sphere. It is also known as a hack day. During this day usually IT specialists work upon a problem or a task concerned with software development. They usually work in teams and have a very limited time. In the end they present their ideas and talk them over together. This time is called “pitching”.
Before we start first of all let’s mind some STEM- related vocabulary. You can see it on the blackboard:
artificial intelligence (AI) – штучний інтелект
hackathon - хакатон
software – програмне забезпечення
pitching – пітчінг (коротка презентація проєкту)
autopilot - автопілот
in autopilot mode в режимі роботи автопілоту
advanced technology – інноваційна технологія
swivel – повертати, крутитися
Tesla vehicle – транспортний засіб Тесла
reduce impact – зменшувати вплив
engine - двигун
wreckage - уламки
fierce rivalry – жорстоке суперництво
single-aisle airplane – вузько фезюляжний літак
update - модернізувати
fuel efficient – той, що економить пальне
side effect – бічний ефект
full thrust – повна тяга
stall – втрата швидкості літака
workaround – тимчасове рішення
install - встановлювати
angle – кут
cockpit – кабіна пілота
altitude - висота
T: Let’s watch the following video. While watching the video try to identify what happened and why it happened:
https://www.youtube.com/watch?v=VgQwHDFohTo - 1,6 хв
https://www.youtube.com/watch?v=H2tuKiiznsY – 5 хв.
T: What can see in these videos? What is in common? You’re quite right – it’s artificial intelligence programs or AIs which is responsible for these tragedies.. First of all let’s identify what AI is like and what it means. As you can see on the screen,
Artificial intelligence (AI) is a wide-ranging branch of computer science concerned with building smart machines capable of performing tasks that typically require human intelligence.
To your mind, what can be the examples of AI in our every day life?
Yes, thank you. Specialists define the next types of AI:
We’ll work with only two – smart assistants and self-driving cars.
The biggest problem today is that AI is a phenomenon which is just entering our lives and there are no laws which could regulate its activity. Moreover, no one knows what crimes can be connected with it. Today we’ll try to predict some of them and what is more important, we’ll try to think who can be to blame:
Each group must prepare a mind map on the paper or a fishbone. You’ll have 10 minutes for this task. During pitching we’ll talk your results over.
Fishbone example:
Mindmap example:
Завершальний етап. Представлення результатів роботи, обговорення. – 5 хв.
T: It’s high time to have pitching. Present your ideas using the modal verbs expressing probability.
ІІІ. РЕФЛЕКСІЯ
T: - What new things have you found today?
Hometask: write an essay about crimes connected with AI and who can be responsible for them.
Використані джерела: