Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Зародження дисидентського руху. Левко Лукяненко
Мета: створити умови для розуміння причин виникнення руху «шістдесятників»; проаналізувати діяльність опозиційних організацій в УРСР; розглянути діяльність «шістдесятників»; охарактеризувати представників опозиційного руху в УРСР; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, повязані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
пояснювати причини виникнення руху «шістдесятників»;
-
аналізувати діяльність опозиційних організацій в УРСР;
-
характеризувати представників опозиційного руху в УРСР;
-
висловлювати власну думку щодо руху «шістдесятників».
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Самостійна робота.
Картка 1
(Агромісто; імпорт; поле)
(Кукурудза; цілина; посів)
-
Складіть речення, що стосуються слів-відгадок.
-
Зробіть узагальнюючий висновок.
Картка 2
(Мило; пенсія; праця; побут; дефіцит; хрущовка)
-
Складіть речення, що стосуються слів-відгадок.
-
Зробіть узагальнюючий висновок.
Картка 3
(Зброя; раднаргосп; наука; техніка; центр; армія)
-
Складіть речення, що стосуються слів-відгадок.
-
Зробіть узагальнюючий висновок.
Картка 4
(Нафта; тепловоз; хімія; вугілля; ракета; харчування)
-
Складіть речення, що стосуються слів-відгадок.
-
Зробіть узагальнюючий висновок.
Картка 5
-
Найбільш резонансна реформа М. Хрущова - ___ (Децентралізація управління промисловістю)
-
Більшість галузевих міністерств замінили _______ (раднаргоспами)
-
Другу за повоєнні часи грошову реформу було здійснено у ___ (1961 р.)
-
Незважаючи на реформи, господарський механізм залишався ___ (командним, директивним, неринковим)
-
ВРНГ СРСР – це ___ (Вища рада народного господарства)
-
Нові вугільні басейни, що почали освоюватися з другої половини 1950-х рр. ____ (Львівсько-Волинський та Дніпропетровський)
-
Серед нафтовидобувної промисловості високою продуктивністю відзначилося ___ (Шебелинське родовище)
-
У травні 1958 р. М. Хрущов поставив питання про ____ (Прискорену хімізацію країни)
-
Перший автобус Львівського автобусного заводу був випущений (у лютому 1956 р.)
-
Серійний випуск тепловозів почався у ___ (Ворошиловграді та Харкові)
-
Першу лінію метрополітену у Києві відкрили ___ (1960 р.)
-
Найпоширенішою машиною свого класу серед загальносоюзних пасажирських перевезень став ___ (Ан-24).
Картка 6
-
Друге місце в хімічній промисловості України, після продукції, призначеної для ВПК, посідало виробництво мінеральних добрив.
-
Вкладати більше коштів у нарощування ракетно-ядерної зброї допомогло істотне збільшення армії.
-
Першу грошову реформу у повоєнний період було проведено у 1961 р.
-
У промисловості основна увага приділялася хімічній галузі.
-
Хрущов ліквідував галузеві міністерства.
-
Розбудова харчової промисловості прискорилася лише з другої половини 1950-х років
-
Територіальне керівнмцтво буза замінене централізованим.
-
За видобутком камяного вугілля Україна посідала друге місце після США.
-
Виробництво паровозів припинилося у 1967 р.
-
За 1959 – 1963 рр. на розбудову хімічної промисловості було спрямовано в три рази більше коштів, ніж за всі попередні роки радянської влади.
-
У вересні 1965 р. було створено Вищу раду народного господарства СРСР.
-
Першу лінію метрополітену у Києві було відкрито у 1960 р. з шістьма станціями.
Картка 7.
-
Позначте вірні та хибні твердження червоним або зеленим кольором.
-
У промисловості основна увага приділялася хімічній галузі. –
-
Вкладати більше коштів у нарощування ракетно-ядерної зброї допомогло істотне збільшення армії. –
-
Першу грошову реформу у повоєнний період було проведено у 1961 р. –
-
Хрущов ліквідував галузеві міністерства. +
-
Територіальне керівнмцтво буза замінене централізованим. –
-
У вересні 1965 р. було створено Вищу раду народного господарства СРСР. –
-
За видобутком камяного вугілля Україна посідала друге місце після США. –
-
За 1959 – 1963 рр. на розбудову хімічної промисловості було спрямовано в три рази більше коштів, ніж за всі попередні роки радянської влади. –
-
Друге місце в хімічній промисловості України, після продукції, призначеної для ВПК, посідало виробництво мінеральних добрив. +
-
Виробництво паровозів припинилося у 1967 р. –
-
Першу лінію метрополітену у Києві було відкрито у 1960 р. з шістьма станціями. –
-
Розбудова харчової промисловості прискорилася лише з другої половини 1950-х років. +
Картка 8
-
До розширення посіві кукурудзи М. Хрущова надихнув візит до ___ (США)
-
За любов до кукурудзи М. Хрущов отримав прізвисько ___ (Микита-кукурудзник)
-
РТС – це ___ (ремонтно-технічні станції)
-
РТС виникли у ___ (1958 р.)
-
Села, у яких будувалися багатоквартирні будинки, споруджувалися водогони, каналізацію і т.д. називали ___ (агромістами)
-
Цілинні землі, що почали освоюватися М. Хрущовим з середини 1950-х рр. ___ (Пн. Казахстану, Пд. Уралу, Алтаю)
-
Щоб запобігти голоду у 1963 р. уряд СРСР ___ (закупив у США та Канаді 12 млн тон зерна)
-
Найгострішою у суспільстві була проблема ___ (житла)
-
У рамках житлової реформи були побудовані так звані ___ («хрущовки»)
-
У великих містах зводилися будинки на ____ (п'ять поверхів)
-
Нові будинки були розраховані на термін використання (20 років)
-
Миловарні заводи планувалося побудувати в ___ (Казахстані та Україні)
Картка 9
-
Позначте вірні та хибні твердження червоним або зеленим кольором.
-
На розширення посівів кукурудзи М. Хрущова надихнув візит до Німеччини. –
-
За любов до кукурудзи М. Хрущова прозвали Микитою-кукурузником. +
-
РТС виникли у 1959 р. –
-
РТС - це ракетно-технічний сервіс. –
-
Агромістами називали міста, які спеціалізувалися на вирощуванні зернових культур. –
-
З середини 1960-х років, за ініціативи М. Хрущова, почали освоювати цілинні землі Північного Казахстану та Уралу. –
-
Щоб запобігти голоду 1963 р. уряд СРСР закупив у Китаї понад 20 млн тон зерна. –
-
Серед населення СРСР найгострішою була проблема житла. +
-
У рамках житлової реформи збільшили будівництво «сталінок». –
-
Нові будинки відрізнялися кращою якістю матеріалів та комфортеістю, від попередніх. –
-
Панельні будинки були розраховані на 50-річний термін експлуатації. –
-
Панельні будинки мали 5 поверхів та ліфт. –
Картка 10
-
Серед населення СРСР найгострішою була проблема житла.
-
За любов до кукурудзи М. Хрущова прозвали Микитою-кукурузником.
-
Панельні будинки були розраховані на 50-річний термін експлуатації.
-
РТС - це ракетно-технічний сервіс.
-
Агромістами називали міста, які спеціалізувалися на вирощуванні зернових культур.
-
З середини 1960-х років, за ініціативи М. Хрущова, почали освоювати цілинні землі Північного Казахстану та Уралу.
-
Щоб запобігти голоду 1963 р. уряд СРСР закупив у Китаї понад 20 млн тон зерна.
-
РТС виникли у 1959 р.
-
У рамках житлової реформи збільшили будівництво «сталінок».
-
На розширення посівів кукурудзи М. Хрущова надихнув візит до Німеччини.
-
Нові будинки відрізнялися кращою якістю матеріалів та комфортеістю, від попередніх.
-
Панельні будинки мали 5 поверхів та ліфт.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=BirXGZfCVP4
-
Чи відомий вам виконаний вірш? («Україно, мовчи»)
-
Хто його автор? (Василь Симоненко)
-
Що вам відомо про Василя Симоненка?
-
Учасником яких органійзацій він був?
-
Сьогодні ми довідаємося про виникнення «шістдесятників», їх основні цілі та долю.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Словникова робота.
(Шістдесятництво)(Шістдесятники)
(Дисидент)
-
Поясніть значення слів-відгадок.
"Шістдесятництво" - це унікальне мистецьке і громадсько-політичне явище в Україні середини ХХ ст.; Друге українське Відродження XX ст.
"Шістдесятники" - молоде покоління митців початку 60-х років XX ст., яке сформувалося під час тимчасової лібералізації суспільного життя в СРСР у 1956 - 1964 рр.
«Дисидент» - людина, політичні погляди якої істотно розходяться з офіційно встановленими в країні, де вона живе; політичний інакодумець.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника та виконайте завдання.
-
Доповніть схему.
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 93 – 94.
-
Сформулюйте конспект за планом.
Клуб творчої молоді «Сучасник» (КТМ)
Виник: 1960 р. у Києві.
Значення: культурницька, просвітницька, обєднання людей різних професій.
Діяльність:
-
літературні вечори;
-
мистецькі виставки;
-
театральні постановки;
-
лекції з історії України;
-
краєзнавчі експедиції.
-
14 травня 1962 р. вечір до 75-річчя Леся Курбаса.
Секції: кіно, театр, письменницька, художня, музична.
Аналоги в інших містах: Львів – «Пролісок».
-
Робота з таблицею.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 94 – 96 та заповніть таблицю.
Дисидентство – це ________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Форми боротьби
|
мирні, ненасильницькі форми боротьби;
звернення на адресу керівників країни;
«відкриті листи» до ООН;
поширення нелегальної літератури («самвидав»);
створення дисидентських організацій.
|
Мета
|
Здобуття незалежності України через вихід зі складу Радянського Союзу конституційним шляхом.
|
Хронологія
|
1959 р. – утворення Української робітничо-селянської спілки (УРСС).
1961 – викриття УРСС органами КДБ, засудження 6 осіб до тривалих термінів увязнення.
|
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=FLsYUR_BHuE
-
Що довідалися про Левка Лукяненка?
-
Якими справами він уславив своє імя?
-
Що можна сказати про особисті якості Левка Лукяненка?
-
Робота в парах.
-
Оберіть одне із наведених у підручнику історичних джерел та опрацюйте його за запитаннями.
-
Складіть одне-два запитання до джерела.
-
Вибіркове читання (с. 98 – 99 підручника).
-
Зачитайте речення, що мають відповіді на запитання.
-
Що викликало тривогу РПЦ?
-
Якими формами чиновники боролися з релігією?
-
Яка форма боротьби стала основною?
-
Чому занепали релігійні архітектурні памятки?
-
Як вплинула антирелігійна кампанія на населення?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Схарактеризуйте одним реченням історичних діячів залежно від їхньої ролі в подіях доби «відлиги»: Л. Лук’яненко, А. Горська, В. Симоненко, Л. Танюк, М. Горинь, І. Кандиба.
-
Прокоментуйте події та явища, які засвідчені джерелом.
«Друже! Приходь на вечір Клубу творчої молоді! Поети читатимуть тобі вірші, художники покажуть свої картини. З великою концертною програмою виступить секція джазової музики. Вечір відбудеться 14 жовтня 1962 р. у кінолекційному залі Жовтневого палацу культури (вул. Жовтневої революції, 1). Початок о 18 год. 30 хв. Київський міськком ЛКСМУ. Жовтневий палац культури» (оголошення).
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Охарактеризуйте враження від уроку двома-трьома словами-прикметниками.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 91 – 99 підручника.