Урок хімії в 7 класі
Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми «Початкові хімічні поняття»
Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про фізичні та хімічні явища,
Їхні істотні відмінності, знання про хімічні формули, хімічні реакції, хімічні
рівняння; з’ясувати рівень засвоєння учнями знань з теми, умінь і навичок
проводити хімічний експеримент, вміння узагальнювати і робити
висновки. Підготувати учнів до тематичного оцінювання. Прищеплювати
інтерес до науки хімії, як науки, яка тісно пов’язана з іншими науками:
літературою, історією, математикою, фізикою.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань
Обладнання. Набір атомів (моделі), карточки із завданнями, малюнки, схеми,
набір реактивів
Форми роботи. Фронтальна бесіда, робота в парах, самостійна робота по
завданнях на карточках, демонстраційні досліди
Хід уроку
1.Організація класу
- Яку тему ми закінчуємо вчити?
- Чи згодяться знання даної теми вам у житті?
2.Актуалізація опорних знань учнів, складання схеми «Явища» на дошці
- Що відбувається навколо нас? (зміни)
- Як називаються зміни? (явищами)
- Що таке явища?
- Які бувають явища? (фізичні, хімічні, суспільні, політичні та інші)
Явища
↙ ↘
Фізичні хімічні
3.Мозкова атака «Розподіли на фізичні та хімічні явища» такі процеси
- прокисання молока
- плавлення алюмінію
- випаровування спирту
- іржавіння заліза
- танення льоду
- квашення капусти
4.Що вас навело на думку про те, яке це явище? (спостереження і дослідження)
5. Прищепа Маша підготувала плакат «Етапи дослідження». Зараз вона нам
пояснить, якими етапами приходимо ми до висновку.
6.Завдання по рядам:
- Порівняти фізичні і хімічні явища (1 ряд)
- Що таке хімічні і що таке фізичні явища? (2 ряд)
7.Рішити завдання «Яке це явище?»
8.А зараз вияснимо, які явища супроводжують шлях хліба від лану до столу. У вас
на столах малюнки. Назвіть, який процес зображений на них, назвіть явище і
помістіть цей малюнок відповідно до схеми на дошці. А я хочу зачитати вам
вірш Кудрявського про цей шлях:
І хліб наш, і хлібом осяяна пісня,
І місто, й веселка нового моста,
І все те, що є і що буде опісля,
В зернині було і з зернини зроста.
9.А тепер практично підтвердимо наші висновки про фізичні і хімічні явища. Для
цього виконаємо досліди, пам’ятаючи про правила техніки безпеки.
Дослід 1.
Взаємодія яєчної шкарлупи з оцтом
Дослід 2.
Горіння свічки
Дослід 3.
Змішування залізних ошурків із сіркою
Дослід4.
Змішування цукру, тирси та води
Дослід 5.
Згорання бенгальського вогню
10.В хімії є спеціальні позначення і ви їх повинні знати. Тому зараз візьміть
карточки, на яких написано «Встановіть відповідність» і попрацюйте з ними.
(на дошці запис із відповідями)
Встановіть відповідність
2О А молекула кисню
О2 Б чотири атоми Оксигену
4О В чотири молекули кисню
2О2 Г два атоми Оксигену
Д дві молекули кисню
11.І фізичні, і хімічні явища проходять з участю різних речовин. Тому до вас
питання:
Al2 O3
P2 O5
H Cl
Na Cl
Ba Cl2
S O3
Fe2 O3
Fe Cl3
Ca O
K Cl
H2 O
Al2 S3
Визначити валентність елементів у сполуках:
(записи робимо на дошці по черзі – ланцюжком)
CuO Na2O H2S NaCl Cu2O SiO2 PbCl2 Ag2S Fe2O3 P2O5
12.Подумайте над такими питаннями:
- Як інакше називаються хімічні явища? (хімічними реакціями)
- Які ознаки хімічних реакцій?
- Як схематично можна зобразити хімічну реакцію?(хім.. рівнянням)
- Що таке хімічне рівняння?
- Якому закону підпорядковується складання хім..рівнянь? (закон збер.маси)
- Як читається закон збереження маси речовини?
- Хто створив цей закон?
13.Хімічні парадокси із кольорових кружечків.
- Подивіться на цю схему. Що вам не подобається в ній? (не відповідає закону
збереження маси)
+
14.Замініть схему реакції хімічним рівнянням, визначте масу речовини Х.
+ 2 + 2
28 (г) 12 (г) х (г) 18 (г)
( CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O )
15. Розставляємо коефіцієнти у схемах хімічних реакцій.
CuSO4 + BaCl2 = BaSO4 + CuCl2
Fe(OH)3 = Fe2O3 + H2O
Al2O3 + HCl = AlCl3 + H2O
H2SO4 + NaOH = Na2SO4 + H2O
Zn + HNO3 = Zn(NO3)2 + H2
16.Підбиваємо підсумки уроку. Для цього проведемо гру, яка називається
«Хімічний хокей». Ви будете задавати один одному питання по темі вашого
уроку. Ваші питання і відповіді будуть враховані при виставленні оцінок.
17..Домашнє завдання: повт. §12 -16, підгот. До контрольної роботи
1