9 кл________ Дата______________
Урок № 37
Тема: Хімічні властивості алкенів і алкінів
Мета:
Місце уроку в навчальній темі: поточний урок
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: кросворд, підручники, зошити, картки девізу
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення позитивного емоційного настрою.
Логічна вправа «Постав на місце». Складіть девіз уроку із розсипаних слів: вчити, добре, знати, хто, все, хоче, того («Добре того вчити, хто хоче все знати»).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
1. Які гомологічні ряди вуглеводнів ви знаєте?
2. Напишіть загальні формули кожного з рядів.
Перевірка домашнього завдання:
Кросворд
«Особливості будови алкенів та алкінів»
|
||||||||||||
|
|
|
|
1 |
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
1. Кількість гібридних хмар в атомі С в молекулі ацетилену (дві)
2. Міжнародна назва алкену, що містить два атома С. (етен)
3. Як можна назвати одним словом наступні речовини: етен, пропен, бутен, пентен. (гомологи)
4. Перший представник гомологічного ряду алкенів. (етилен)
5. Кількість гібридних хмар в атомі С в молекулі етилену (три)
6. Ненасичені вуглеводні, в молекулах яких між атомами С є 1 потрійний зв”язок. (алкіни)
7. Ненасичені вуглеводні, в молекулах яких між атомами С є 1 подвійний зв”язок. (алкени)
8. Який зв”язок обов”язковоо є в алкенах (подвійний)
По вертикалі:
9. Як можна назвати речовину СН2 = СН – СН2 – СН3 по відношенню до речовини до речовини СН2 = С– СН3
|
СН3 (ізомер)
10. Який зв’язок обов’язково є в молекулах алкінів (потрійний)
11. Перший представник гомологічного ряду алкінів. (ацетилен)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Властивості речовин визначаються будовою речовини. Пригадайте алкани (насичені в.в.). Який зв’язок між атомами С в молекулах алканів? (простий) Це були не дуже активні речовини.
Який зв’язок між атомами С у алкенів і алкінів? (подвійний і потрійний).
Мета уроку: з’ясувати як поява кратних зв’язків в будові речовини відображається на її хімічних властивостях? В які реакції вступають етилен та ацетилен, а також їх гомологи. Що при цьому утворюється? Навчитися писати найпростіші рівняння реакцій.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Хімічні властивості алкенів та алкінів.
І. Реакції окиснення
1) Горіння або повне окиснення
С2Н4 + 3О2 → 2СО2 + 2Н2О +Q світне полум’я
2С2Н2 + 5О2 → 4СО2 + 2Н2О +Q кіптяве полум’я
Проблемне питання:Чому етан горить майже безбарвним полум’ям, алкени – світнім, а алкіни – кіптявим?
2∙Ar (C) 24
W(C) = = = 0,80 або 80%
Mr (C2H6) 30
2∙Ar (C) 24
W(C) = = = 0,86 або 86%
Mr (C2H4) 28
2∙Ar (C) 24
W(C) = = = 0,92 або 92%
Mr (C2H2) 26
Чим більша масова частка Карбону, тим більш кіптявим буде полум’я. У етану масова частка Карбону найменша – Карбон швидко згорає (етан горить безбарвним полум’ям). У етану масова частка Карбону більша, тому перед тим як згоріти Карбон розжарюється (ми бачимо світне полум’я). У ацетилена масова частка Карбону найбільша, тому Карбон не весь згорає із-за нестачі кисню (ми бачимо кіптяве полум’я).
2) Часткове окиснення
КMnO4
С2Н4 + Н2О + О2 → CH2 – CH2
| |
OH OH
етиленгліколь
Якісна реакція на кратний зв’язок. Фіолетовий колір калій перманганату знебарвлюється.
ІІ. Реакції приєднання
К
СН2 = СН2 + Н2 → СН3 – СН3
етен етан
К
СН ≡ СН + Н2 → СН2 = СН2
ацетилен етен
К
СН ≡ СН + 2 Н2 → СН3 – СН3
ацетилен етан
СН2 = СН2 + Br2 → СН2Br – СН2Br
СН ≡ СН + Br2 → СН2 Br = СН2 Br
СН ≡ СН + 2Br2→ СНBr2 – СНBr2
Якісна реакція на кратний зв’язок. Бурий колір брому знебарвлюється.
СН2 = СН2 + НBr → СН3 – СН2Br
СН ≡ СН + НBr → СН2 = СНBr
СН2 = СН2 + Н2О → СН3 – СН2ОН
Добування етилену і ацетилену.
к
С2Н6 → С2Н4 + Н2
к
С2Н6 → С2Н2 + 2Н2
Н2SO4
С2Н5ОН → С2Н4 + Н2O
t
СаСО3 → СаО + СО2
СаО + 3С → СаС2 + СО
СаС2 + 2Н2О → С2Н2 + Са(ОН)2
1500°С
2СН4 → С2Н2 + 3Н2
V. Закріплення набутих знань
1. Фронтальна бесіда, виконання вправ і задач
1.Порівняйте хімічну активність насичених вуглеводнів (алканів) і ненасичених вуглеводнів (алкенів і алкінів).
2. Здійснити перетворення:
CО2 С2Н4Cl2
↑ ↑
С → СН4 → С2Н2 → С2Н4 → С2Н6 →СО2
↓ ↓
С2Н2Br4 С2Н5Cl
3. Вам дано дві речовини. Одна з них етан, а інша – етилен. Запропонуйте, як можна розпізнати ці речовини.
4. Вкажіть, яку масу хлору може приєднати етен кількістю речовини 0,1 моль.
5.Визначте невідомий вуглеводень у реакції
2СхНу + 11О2 → 8СО2 + 6Н2О
2. Рефлексія «Рюкзак»
Кожен з учнів стисло записує на папері відповідь на запитання: «Які з тих знань, умінь, способів дій, що отримали на уроці, вони візьмуть із собою для використання на інших уроках, у житті, для виконання домашнього завдання, тематичного оцінювання тощо?» Папірці з відповідями складають у рюкзак (справжній чи уявний). Вибірково знайомляться з відповідями.
VІ. Домашнє завдання:
Опрацювати §22 , виконати вправу 9 ст 149