Урок "Хімічні властивості насичених одноатомних спиртів. Одержання етанолу. Застосування спиртів в кухарській справі"

Про матеріал
Дана розробка уроку має на меті розглянути та засвоїти основні хімічні властивості насичених одноатомних спиртів на прикладі етанолу та основні способи одержання етанолу; поглибити знання про гомологію ізомерію, генетичний зв'язок між класами сполук, методи добування, можливості практичного застосування, фізіологічну дію спиртів; розвивати образне й логічне мислення, уміння висловлювати думки, зв’язне мовлення, пам'ять, увагу; розвивати творчі здібності, що створюють ситуацію успіху, за якої кожен відчуває свою інтелектуальну спроможність, любов до обраної професії; виховувати в учнів зацікавленості; показати, що одна із складових успіху – вести здоровий спосіб життя.
Перегляд файлу

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Державний професійно-технічний навчальний заклад
"Богуславське вище професійне училище сфери послуг"

 

 

 

 

Методична розробка уроку

 

  Хімічні властивості насичених одноатомних спиртів. Одержання етанолу. Застосування спиртів в кухарській справі

 

 

 

 

Підготувала
викладач вищої категорії
Чала Світлана Володимирівна

 

 

Центр_вхід_2008

 

2020

Тема уроку: «Хімічні властивості насичених одноатомних спиртів. Одержання етанолу. Застосування спиртів в кухарській справі»

Мета уроку:

  • навчальна: розглянути та засвоїти основні хімічні властивості насичених одноатомних спиртів на прикладі етанолу та основні способи одержання етанолу; поглибити знання про гомологію ізомерію, генетичний зв'язок між класами сполук, методи добування, можливості практичного застосування, фізіологічну дію спиртів;
  • розвивальна: розвивати образне й логічне мислення, уміння висловлювати думки, зв’язне мовлення,  пам'ять, увагу; розвивати творчі здібності, що створюють ситуацію успіху, за якої кожен відчуває свою інтелектуальну спроможність, любов до обраної професії;
  • виховна: виховувати в учнів зацікавленості; показати, що одна із складових успіху – вести здоровий спосіб життя.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: картки-завдання, кулестержневі моделі атомів (за відсутності використовується набір кольорового пластиліну та сірники(або дерев’яні шпажки)), презентації учнів , презентація до уроку, тижнева закладка досліду «Вплив різних видів алкоголю на печінку»; спирт етиловий 96%, мідна дротина.

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ

Виконання  експрес – тестів( 5 хв.) (Додаток 1)

1. Виберіть характеристичну (функціональну)  групу спиртів:

А) –СООН;        Б)  - NH2;               В) –СОН;           Г) –ОН.

2. Які із даних речовин належать до спиртів:

           А) СН3ОН;        Б) С2Н5СООН;    В) С2Н5ОН;       Г) СН3СОН.

3. Відповідно до систематичної номенклатури в назвах спиртів є суфікс:

            А) –ан;              Б) –ен;                   В) –ін;               Г) –ол.

4. Яка із наведених формул є формулою метилового спирту:

            А) С2Н5ОН;     Б) СН3ОН;             В) С3Н7ОН;       Г) С4Н9ОН.

 5. Яка із наведених формул є формулою етилового спирту:

А) СН3ОН;     Б) СН3  ─СН2 ─ ОН;

В) С3Н7ОН;    Г) СН3 ─ СН2 ─ СН2 ─ ОН.

6. Які із наведених спиртів є  одноатомними:

 А) С3Н7ОН;    Б) СН2ОН ─ СНОН  ─ СН2ОН;

   В) СН3ОН;      Г) СН2ОН ─ СН2ОН.

 7. Які із перелічених нижче фізичних властивостей притаманні метиловому та етиловому спиртам: 

   А) тверда речовина;          Б) добре розчинна у воді;     В) без запаху;          

 Г) гігроскопічна;               Д) летка;                                 Е) токсична речовина.

8.  Чому серед спиртів відсутні гази:

  А) тому  що в складі молекули є Оксиген;

  Б) тому що молекули сполучаються між собою водневими зв’язками;

  В) тому  що в складі молекули є Гідроген;

  Г) науці це невідомо. СН3

9. Виберіть первинний спирт: 

А) СН3 – СН – СН3        Б)   СН2 – СН2  СН3        В)  СН3 – СН2 – С – СН3

                                                                                                          

                 ОН                         ОН ОН

              

10. Виберіть вторинний спирт: (дивись варіанти відповідей у завданні 9)

А)                                     Б)                                          В)                

 

F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_100807.jpg                    F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_100918.jpg

2. Створення моделей молекул спиртів за допомогою наборів «Кулестержневі моделі атомів»

Прийом «Робота в парах» (5 хв.)(Додаток 2)

  1. 2-метилпропан-2-ол;
  2. Бутан-2-ол;
  3. 2-метилпропан-1-ол;
  4. 2-метилбутан -1-ол;
  5. 2-метилбутан-2-ол;
  6. 2-етилпентан-2-ол;
  7. 3-метилпентан-1-ол;
  8. 2-етилпентан-1-ол;
  9. 3-метилпентан-3-ол;

10)3-метилпентан – 2-ол;

11)2,2-диметилбутан-1-ол;

12)2,2-диметилпропан-1-ол;

13)2,3-диметилбутан-1-ол;

14)3,3-диметилбутан-2-ол.

F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_101533.jpg  F:\В-урок Чала _10-02-20\IMG_5869.JPG

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_102038.jpgДуже давно, ще за часів наших предків слов’яни з шаною ставились до людей, причетних до вирощування хліба та всіх зайнять, пов’язаних з ним. Адже не було нічого важливішого в житті людини, ніж хліб, що займав чи не найголовніше місце в культурі, обрядах та релігії. Слов’яни, настільки звиклі до того, що він завжди є на столі та є символом достатку і життя, у роки неврожаю хліба відчували голод та потерпали, хоча в лісах їжі – дичини, риби, ягід та коренів - було вдосталь.

(Борошно, дріжджі, вода,  цукор, жир)

Замісимо опару (виконує учень)

  • Що спостерігаємо? (Збільшення маси вдвічі, бродіння, виділення вуглекислого газу)
  • Який запах відчуваємо? (Запах етилового спирту)

F:\В-урок Чала _10-02-20\IMG_5882.JPG      F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_102647.jpg

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

  1. F:\В-урок Чала _10-02-20\IMG_5895.JPGОсновні способи одержання спиртів:

а) спиртове бродіння:

С6Н12О6 →2 С2Н5ОН + 2СО2

б) гідратація етилену:

С2Н4 + Н2О → С2Н5ОН

в) Метанол добувають, пропускаючи синтез-газ над змішаним цинк-хромовим каталізатором (ZnO/Cr2O3):

СО + 2Н2 → СН3ОН

  1. Хімічні властивості спиртів (кожному учню роздаємо схему)(Додаток 3)

 

Картинки по запросу "хімічні властивості спиртів""

 

F:\В-урок Чала _10-02-20\IMG_5908.JPG  F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_103323.jpg

Демонстрація: «Окиснення етанолу до етаналю».

F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_103853.jpg

  1. Застосування спиртів в кухарській справі (презентація)

Алкоголь в кулінарії. 11 маловідомих способів застосування.

     F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_104239.jpg           F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_104348.jpg

  1. Вплив алкоголю на підлітковий організм (презентація учня)

F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_104845.jpg  F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_104916.jpg

F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото 2\IMG_20200204_105257.jpgДослідження тижневої закладки: «Вплив алкоголю на печінку»

F:\СПИРТИ ВІДКРИТИЙ УРОК 2020\фото\IMG_20200210_105049.jpg                                                                

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Обчисліть об’єм вуглекислого газу, який утворюється внаслідок спиртового бродіння глюкози масою 540г (н.у.).

2. Здійснити перетворення, назвати речовини і вказати, які з них застосовується в професії «Кухар; кондитер»:

С2Н2 → С2Н4 → С2Н5ОН → СН3СОН

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

§14, з.100-101 П.П. Попель «Хімія. 10 клас»

 

 

 

Додаток 1

Прізвище, ім’я

Група

Дата

 

 

 

 

Експрес-тест

«Загальна характеристика насичених одноатомних спиртів»

(вірний варіант (варіанти) обведіть кружечком)

 

1. Виберіть характеристичну (функціональну)  групу спиртів:

А) –СООН;        Б)  - NH2;               В) –СОН;           Г) –ОН.

2. Які із даних речовин належать до спиртів:

           А) СН3ОН;        Б) С2Н5СООН;    В) С2Н5ОН;       Г) СН3СОН.

3. Відповідно до систематичної номенклатури в назвах спиртів є суфікс:

            А) –ан;              Б) –ен;                   В) –ін;               Г) –ол.

4. Яка із наведених формул є формулою метилового спирту:

            А) С2Н5ОН;     Б) СН3ОН;             В) С3Н7ОН;       Г) С4Н9ОН.

 5. Яка із наведених формул є формулою етилового спирту:

А) СН3ОН;     Б) СН3  ─СН2 ─ ОН;

В) С3Н7ОН;    Г) СН3 ─ СН2 ─ СН2 ─ ОН.

6. Які із наведених спиртів є  одноатомними:

 А) С3Н7ОН;    Б) СН2ОН ─ СНОН  ─ СН2ОН;

   В) СН3ОН;      Г) СН2ОН ─ СН2ОН.

 7. Які із перелічених нижче фізичних властивостей притаманні метиловому та етиловому спиртам: 

   А) тверда речовина;          Б) добре розчинна у воді;     В) без запаху;          

 Г) гігроскопічна;               Д) летка;                                 Е) токсична речовина.

8.  Чому серед спиртів відсутні гази:

  А) тому  що в складі молекули є Оксиген;

  Б) тому що молекули сполучаються між собою водневими зв’язками;

  В) тому  що в складі молекули є Гідроген;

  Г) науці це невідомо.                                                                          СН3

9. Виберіть первинний спирт:                                                            

А) СН3 – СН – СН3        Б)   СН2 – СН2  СН3        В)  СН3 – СН2 – С – СН3

                                                                                                         

                 ОН                         ОН                                                           ОН

              

10. Виберіть вторинний спирт (дивись варіанти відповідей у завданні 9):

А)                                     Б)                                          В)                

 

 

 

 


Додаток 2

1) 2-метилпропан-2-ол;

 

2) Бутан-2-ол;

 

 

3) 2-метилпропан-1-ол;

 

4) 2-метилбутан -1-ол;

 

 

5) 2-метилбутан-2-ол;

 

6) 2-етилпентан-2-ол;

 

 

7) 3-метилпентан-1-ол;

 

8) 2-етилпентан-1-ол;

 

 

9) 3-метилпентан-3-ол;

 

10)3-метилпентан – 2-ол;

 

 

11)2,2-диметилбутан-1-ол;

 

12)2,2-диметилпропан-1-ол;

 

 

13)2,3-диметилбутан-1-ол;

 

14)3,3-диметилбутан-2-ол.

 

 


Додаток 3

Картинки по запросу "хімічні властивості спиртів""

 

 

Картинки по запросу "хімічні властивості спиртів""

 

 

Картинки по запросу "хімічні властивості спиртів""

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
Додано
16 грудня 2020
Переглядів
1945
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку