Тема: Фізичні та хімічні властивості оксидів: взаємодія з водою, кислотами
Мета:
з’ясувати фізичні та хімічні властивості оксидів, удосконалити навички складання рівнянь хімічних реакцій, повторити прийоми поводження з лабораторним обладнанням;
розвивати логічне мислення, уміння порівнювати, робити висновки;
виховувати пізнавальний інтерес до предмета, культуру праці
Тип уроку: комбінований
Методи і методичні прийоми: інтерактивні методи навчання: Гра «Знайдіть зайве», «Вірю-не вірю»,
Обладнання: мультимедійна дошка, роздатковий матеріал, набір реактивів: CaO, HCl, вода, фенолфталеїн, метилоранж
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Активізація навчально-пізнавальної активності учнів
а) Знайдіть зайве:
- K2O, MgO, Fe2O3, SO3, Na2O
- CuO, CO, KOH, MgO, N2O3
- SO3, P2O5, H2O, Cl2O7, N2O5
- Al2O3, ZnO, B2O3, SO2
б) Гра «Вірю-не вірю»
- Оксиди - це бінарні сполуки будь-якого хімічного елемента з Оксигеном
- Оксидам відповідають гідрати оксидів – кислоти і основи
- Оксиди перебувають лише в твердому агрегатному стані
- Номенклатура – це порядок складання, написання та читання назв речовин
- В оксидах Оксиген проявляє валентність І.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
№п/п |
Назва оксиду |
Формула |
Агрегатний стан |
Колір |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(розповідь учителя з демонстрацією дослідів «Взаємодія кальцій оксиду з водою і хлоридною кислотою»)
Фізкультхвилинка
Водень до небес піднявся,
Впала в осад мідь.
Хлор веселий завертівся
Із пробірки десь подівся.
Залізо захитало головою,
Пасивоване кислотою.
Калій десь шипить в воді,
А у нас горять бенгальські вогні.
Нахімічим ми ураз – осад в нас впаде ураз
Посміхнемся, потягнемся і за хімію візьмемся.
IV. Узагальнення і систематизація знань
1. Необхідно підібрати продукти реакції на окремих картках і приклеїти їх до відповідних реагентів реакції, а також урівняти хімічні рівняння і назвати продукти реакції.
Na2O+H2O→ CO2+H2O→
CaO+H2O→ CuO+H2SO4→
K2O+HCl→ BaO+H2S→
NaOH |
KOH+H2O |
CuSO4+H2O |
Ca(OH)2 |
H2CO3 |
BaO+H2S |
2. Установіть відповідність між формулами оксидів та формулами гідратів оксидів, записавши їх парами:
CuO CuOH
Cu2O Cu(OH)2
SO3 H2SO3
P2O5 H2SO4
SO2 H3PO4
V. Підсумки уроку. Рефлексія
1) Чи знаєте ви тепер, з якими речовинами реагують оксиди?
2) Що найбільше сподобалося на уроці?
3) Які труднощі виникли у вас під час уроку?
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати §29,30, виконати впр. 10 на с. 162 (Григорович)