Українська література
9 клас
Урок 1
Тема. І.П.Котляревський. «Великий син великого народу». Українська
«Енеїда»: історія та джерела.
Мета:
Тип уроку: урок-зустріч.
Обладнання: виставка творів І.П.Котляревського, літературний плакат,
презентація (5 слайдів), підручник, «бонуси».
Хід уроку
І Організація учнів до уроку
Привітання, перевірка готовності.
ІІ Мотивація навчальної діяльності школярів.
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть! – так прорік Т.Г.Шевченко І.П.Котляревському.
Іван Котляревський – гордість України. Без нього ми не мали б Тараса Шевченка, а без Шевченка чи ми б існували на світі як нація! Пам’ятаймо про це!
ІІІ Цілевизначення і планування.
Учні знатимуть:
Учні вмітимуть:
Вергілія та Котляревського.
ІІІ Опрацювання навчального матеріалу
Ти, наче ясна зоряниця,
З’явився в наших небесах
І засвітив надію милу
В сумних опущених очах.
Хвала ж тобі, хвала довічна,
Ти – України вірний син!
Хвала і слава невмируща
За той щасливий твій почин!
2. Евристична бесіда.
- Пригадайте твір І.П.Котляревського, Який ми вивчали в минулому році. («Наталка Полтавка»)
(У клас заходить, співаючи, учениця в українському вбранні.
Ой я дівчина Полтавка,
А зовуть мене Наталка;
Дівка проста, не красива,
З добрим серцем, не спесива.
Вітається. - Прийом «Здивуй»)
Наталка (учениця) звертається до класу: «Який слід у вашому серці я залишила?» (Розповіді учнів). «Дякую на доброму слові». (Сідає)
3. Слово вчителя.
- Сьогодні у нас на уроці присутній і сам автор п’єси, яка стала
праматір’ю української драматургії і театру. Привітаймо ж його.
Іване Петровичу, просимо Вас розповісти про себе ( розповідь на
основі статті, поданої в підручнику, стор. 111-113).
4. Робота в групах.
Побудова психологічного портрета.
організатор театру наглядач
поет драматург громадський діяч дипломат капітан учитель
талановитий працьовитий сумлінний гуманний доброзичливий
чуйний активний жартівник інтелігент
5. Міні-лекція вчителя:
а) історична основа поеми – зруйнування Запорізької Січі 1775р., мандри козаків за Дунай, на Кубань…;
б) джерела: реальна дійсність, переробка «Енеїди» Вергілія, бурлескно-травестійні твори української поезії, усна народна творчість, козацькі літописи.
6. Осмислення, синтез-продовження думок:
7. Робота з підручником (стор.116-117).Слайд 4 Засвоєння понять теорії літератури, запис у зошити:
- поема,
- ліро-епічний твір,
- травестія,
- бурлеск,
- пародія.
ІV Рефлексивно – оцінювальний етап уроку.
1. Гра «Кажи мені - так чи ні». Слайд 5
2. За роботу на уроці я вас оцінила так… (оцінки, бонус)
V Домашнє завдання. Скласти сенкен про І.П.Котляревського; створити публікацію «Великий син великого народу» (індивідуальне завдання трьом учням); засвоїти поняття теорії літератури; перечитати 1-3 частини «Енеїди».