Тема. Слова – назви дій предметів (дієслова). Навчаюся визначати слова – назви дій предметів.
Мета:
Обладнання : Мультимедійний комплекс, мультимедійна презентація, картки для гри «Хто що робить», запис хвилинки каліграфії на дошці, «подарунки» для гри Тип уроку : урок формування умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Пролунав другий дзвінок,
Починається урок.
То ж і ви часу не гайте,
Чи все приготували - перевіряйте.
— До нас на урок завітали гості. Давайте ми з ними привітаємося. Сідайте, будь ласка. Пропоную не гаяти часу і своєю роботою показати, як багато ми вже знаємо і вміємо. Вправа «Очікування»
Технологія «Мікрофон»
-Скажіть, що ви очікуєте від нашого уроку?
-Яким має бути наш урок? (цікавим, повчальним, веселим, продуктивним, ефективним….)
-А якими на уроці повинні бути ви? (дисциплінованими, уважними, творчими, активними, наполегливими, дружними, упевненими…)
-Отже, якщо ви такими будете, то ми разом побудуємо цікавий, творчий, продуктивний урок.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1.Словниковий диктант
Синій, екран, рожевий, елеватор, довгий, ананас.
2.Хвилинка каліграфії.
- Запишіть каліграфічно.
Сс сс се ер ре ед да середа
Середа – середина робочого тижня.
3.Гра «Що хто робить»
Діти одержали картки із завданнями. Вони виходять до дошки по черзі і починають виконувати дію, яка записана на картках.
Присідаю |
Стрибаю |
Читаю |
Малюю |
Пишу |
Співаю |
Розповідаю |
Марширую |
Танцюю |
Гортаю |
Виглядаю |
Креслю |
Діти, що сидять за партами називають дію та ставлять до слів запитання. При потребі вчитель допомагає ставити запитання.
4. Повідомлення теми уроку.
Слова, які ми називали і до яких ставили питання – це назви дій предметів (дієслова). Без них не можливо уявити нашу мову. Саме їх ми будемо вивчати, знаходити, добирати та вчитимемося ставити до них запитання.
ІІІ. РОБОТА НАД ВИВЧЕННЯМ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Гра «Голоси тварин»
Собака (що робить?) …. (гавкає)
Корови (що роблять?) ….(мукають)
Горобець (що робив?) … (цвірінькав)
Півень (що робитиме?) … (кукурікатиме)
Коза (що зробила?) … (замекала)
Висновок. Дієслова - слова, що називають дію предметів , вони відповідають на питання що робити? що робить? що роблять? що робив? що зробив? що буде робити? що зробить?.
2.Робота у парах. (С 78, вправа 1).
1. Читання уривока вірша Лесі Лужецької.
2.Розповісти уривок один одному у парі.
3.Виписати за абеткою слова – назви дій, зазначивши у дужках запитання, на яке вони відповідають.
1.Вправа для пальчиків.
Ми писали, ми трудились,
Наші пальчики стомились.
А тепер ми відпочинем
І напругу з пальців скинем.
2.Вправа для очей.
https://www.youtube.com/watch?v=OYcBa8ppjkw
2. Робота в групах. (Підручник, с. 79. Вправа 3)
- Розгляньте слова вправи № 3. В якому стовпчику записані дієслова? (у другому стовпчику)
- Якими ж предметами виконують ці дії? Розглянемо малюнки.
Вивішую на дошку зображення предметів, діти їх називають (сокира, лопата, коса, граблі, серп, ножиці, плуг, пилка).
IV . Узагальнення і систематизація нових знань.
Показую дітям зображення ведмедя (спить, ходить і т.д.), художника (малює, розфарбовує і т.д.), дитини (сміється, грається, плаче і т.д.), метелика (літає, сидить та ін.), риби (плаває), сонечка (світить, гріє і т.ін.). Вони пропонують дії, виконуючи їх.
Гарний ніс – ніс подарунки, став укрився – став на ковзани, шию спідничку – зав’язав шию.
Словникова робота.
Став – водоймище (у природному чи штучному заглибленні) з непроточною водою.
Висновок: Іноді неможливо одразу поставити питання до слова та зрозуміти, що воно означає. Допомагають у цьому слова, з якими воно пов’язане.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.«Мозковий штурм»
— Доведіть, що серед поданих слів є хоча б одне дієслово.
Любов, улюблений, любити, улюбленець.
(Я вважаю, що слово любити є дієсловом, тому що воно називає дію предмета і відповідає на питання Що робити?)
— Молодці! Маю надію, що і ви будете любити свій край, його традиції і нашу милозвучну мову.
2.Рефлексія
— Чи справдилися ваші очікування?
— Чого навчилися?
— Із чим виникали труднощі?
— Що найбільше сподобалося?