Урок " Ідея радості життя й відкриття світу у романі Е Портер «Полліанна»."

Про матеріал

Конспект уроку зарубіжної літератури для учнів 5 класу з вивчення роману - бестселера американської письменниці Елеонори Портер "Полліанна"., Матеріал направлений на розвиток критичного мислення школярів

Перегляд файлу

Тема: Ідея радості життя й відкриття світу у  романі  Е Портер

«Полліанна».

Мета: продовжити знайомство зі світовим бестселером . Портер, розвивати  усне мовлення; удосконалювати навички аналізу художнього твору, користування різними інформаційними джерелами та вміння працювати з комп’ютером; виховувати інтерес до літератури,  сприяти формуванню життєвих  компетенцій .

Тип уроку : комбінований.

Обладнання: тексти твору Е.Портер « Полліанна», мультимедійна презентація.

 

      Треба завжди бути радісним. Якщо

      радість  закінчується, шукай у чому

      помилився.

          Л.Толстой.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  • «Мозковий штурм»

- У чому секрет популярності роману «Полліанна»?( Секрет популярності твору криється у привабливості образу головної героїні    Полліанни    радісної, сонячної, щирої дівчинки).

- Якби вам запропонували б одним кольором позначити Полліанну, який колір ви обрали б? Чому?

  • Асоціаційний кущ.

Мама   Усмішка     Сонце

 

Друзі                                 Радість – це     Подарунки

 

Веселка         Квіти

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Роман «Полліанна» належить до книг, що можуть змінити не тільки нас самих, а й наше ставлення до навколишнього світу. Ця книга обійшла половину  земної кулі, і  навчила представників різних країн і національностей «грати в радість», вселила віру у свої сили і змусила замислитися над тим, як ставитися до самих себе, до труднощів у житті й до людей, які тебе оточують. І от сьогодні на уроці ми говоритимемо про ідею радості життя й відкриття світу у творі.

Полліанна стала «радісною звісткою» для всіх, хто її зустрічає. В романі є ще один яскравий образ - призма, яка може змінювати напрям світла і створювати довкола веселкові промені. Образ Полліанни, котра ніколи не втра­чає віри і несе радість, теж є своєрідною призмою для інших персонажів. У такий спосіб Елеанор Портер стверджує необхідність наближення лю­дини до Бога через відповідні зміни в її душі.

Образ дівчинки Полліанни, котра, незважа­ючи на смерть батьків та інші життєві випро­бування, радіє кожному дню і намагається до­помогти всім, з ким зустрічається, став одним із найулюбленіших для дітей усього світу.

ІV. Сприйняття навчального матеріалу.

  • «Мікрофон»

Яке враження справила на вас Полліанна при першому знайомстві?

 

 

 

 

 

 

 

 

Слово вчителя. Ми бачимо, що в житті Полліанни є багато позитивних, хороших моментів, але є й негативні. Воно не може бути лише прекрасним.

 Ось як про це пише у своєму вірші «Життя» Надія Красоткіна

                Життя ─ це просто дивна казка,

 В яку приходимо лиш раз.

                Тут для людей любов і ласка,

                І світло сонечка для нас…

                Життя складне, але чудове,

                Ми робимо в нім відкриття.

                Й завжди йдемо у невідоме,

                Тим цікавіше нам буття…

                Життя складне, але цікаве.

                Його не взнаєш до пуття.

                Буває радісне й лукаве…

                Але… Спасибі за життя!

  • «Мозковий штурм»

Як ви гадаєте, чому поетеса називає життя «дивною казкою»?

Слово вчителя. Звичайно, кожен з нас хоче, щоб його життя було б «дивною казкою», щоб в ньому не було б місця бідам та негараздам, смутку і печалі. Але не завжди все в житті складається так, як хочеться. Та й якби людина постійно відчувала б лише задоволення, радість, щастя вона не змогла б їх цінувати, не змогла б співчувати іншим і неадекватно реагувала б на навколишній світ. Та й розуміння радості в кожного своє.

 Ось як пояснює слово радість поетеса Тетяна Цитдзіна.

Радість – це пісня, радість – це сонечко,

Радість – коли усміхається донечка,

Радість – із квітів килим строкатий,

Радість – це мамині руки і тата.

Радість – веселки шарфик барвистий,

Радість – із зірок сріблясте намисто.

Радість – дарунки, радість – це свято,

Радість – це сніг, перший, ніжний, лапатий

Радість – оцінка, радість – це друзі,

Радість – метелик в зеленому лузі.

Радість – робота, радість – це успіх,

А після всього – втомлений успіх.

Радість – це усмішка й тепле слово,

Що з твоїх уст злетіти готове.

Радість – добро, без якого на світі

Не можуть жити дорослі і діти,-

Бачити радість навкруг і радіти,

Вміти її по краплинах збирати

І одне одному її дарувати.

  • «Мозковий штурм»
  • Який висновок можна зробити з цієї поезії? (Радість кожен бачить по-своєму)
  • Словникова робота.

Хоча у тлумачному словнику дається одне значення слова радість

Радість – це емоційний вираз великого щастя.

Слово вчителя. Дуже важливо бачити радість у житті, але ще важливіше вміти її дарувати іншим. І саме героїня твору Елеонори Портер Полліанна вміє і бачити радість, і дарувати її оточуючим.

  • Евристична бесіда.
  • Яку гру любила грати Полліанна?
  • Кого першого вона навчила грати у свою гру?
  • Чи легко Ненсі було зрозуміти правила гри?
  • Чи навчалася Ненсі грати в радість?
  • Дослідницька робота «Як гра в радість робить світ кращим»

Дослідити як у певних ситуаціях Полліанна вміє віднайти щось хороше.

Ситуація

Цитата

Краєвид

«Погляньте! Хіба не чудовий краєвид?!»

Втрата батька

«Так, радіти, що тато пішов на небо, щоб бути там із мамою та іншими дітьми. Він казав, що я маю радіти за них.»

Будинок

«Та він просто чудовий! А скільки навколо дерев та трави, я ніколи не бачила стільки трави!»

Тітка Поллі

«Я така щаслива, що ви в мене є!»

Небажання тітки зустріти племінницю

«А знаєте, я навіть рада, що вона не приїхала мене зустрічати, бо наша зустріч попереду.»

В домі тітки не їдять морозива

«Однак – це навіть на краще – адже, якщо з’їси забагато, може заболіти живіт»

Бідність батька

«Але так навіть краще – що я не звикла до гарних речей».

Полліанна залишилася без вечері

«Я люблю хліб з молоком і буду рада розділити з тобою (Ненсі)  вечерю. Чому ж не радіти?»

Хотіла ляльку, прислали милиці

«Треба радіти з того, що милиці виявилися непотрібними!»

Заборона говорити про покійного батька

«Мені буде навіть легше, якщо я не говоритиму про нього»

 

  • Читацькі спостереження «Як гра в радість змінила кімнату Полліанни»

 

 

 

 

 

 

 

 

Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми багато говорило про гру в радість, яку нам подарувала героїня роману «Полліанна» Е.Портер.

  • Робота в групах.

Давайте складемо правила цієї гри.

  • Завжди посміхатися
  • У поганому знаходити щось хороше.
  • Ніколи не сумувати
  • Ніколи не сміятися з чужого горя.
  • Щиро радіти життю.
  • Бути вдячним за те, що ти живеш.
  • Перетворити кожен день на маленьке свято.
  • Дарувати щастя собі і людям.
  • Поетична хвилинка.

Юнна Моріц «Пісня про чарівника»

Сапожник починяет нам ботинки,

А плотник – табуретку и крыльцо,

Но только у волшебника в починке

Светлеет ваше сердце и лицо!

Какая тонкая работа –

Счастливым сделать хоть кого – то,

Цветок удачи принести,

От одиночества спасти,

А самому потом тихонечко уйти…

Волшебник – это сказочная личность,

И сказочно он скромен, господа,

В нем сказочно отсутствует двуличность

И выгод он не ищет никогда.

Язык чужой обиды и печали

Волшебник изучает с детских лет,

Его вселять надежды обучали –

И это основной его предмет!

  • Проблемні запитання.
  • Які риси чарівника і Полліанни є схожими? Назвіть їх.
  • Які вчинки Полліанни підтверджують,що вона є чарівником?
  • Компаративний аналіз. Порівняльна характеристика Тома Сойєра і Поліанни.

Критерії порівняння

Полліанна

Том Сойєр

Родина

Сирота, виховується в тітки Поллі.

Сирота, виховується в тітки Поллі.

Ставлення до виховання і навчання

Погоджується з насиченою програмою виховання та навчання тітки, але задає запитання «Коли ж я буду жити?»

Змушений ходити на навчання, але не любить школу.

Добробут

Срутні матеріальні умови, але після переїзду до тітки має все необхідне.

Має все необхідне.

Роль дружби в житті героя.

Цінує дружбу, має багато друзів.

Вірний, надійний друг, який готовий завжди прийти на допомогу.

Які ігри грає

Гра в радість

Любить грати «хлопчачі ігри», не лише приймає в них участь. А й верховодить хлопцями

Основні риси характеру

Оптимізм, віра в краще, людяність, енергійність, доброта, багата уява та фантазія.

Любить небезпеку та пригоди, сміливість, кмітливість, милосердя, рішучість, весела вдача.

Відношення жителів міста

Змінила життя багатьох жителів міста на краще.

Після суду на Мефом Поттером жителі міста почали поважати Тома.

  • Робота з епіграфом.

Чи згідні ви зі словами відомого російського письменника Л.Толстого. Якщо згідні, то чи спробуєте їх застосовувати у власному житті і яким чином?

V. Закріплення знань учнів.

  • Скласти сенкан «Полліанна»

Полліанна

Весела, життєрадісна.

Радіє, грається, навчається.

Вчить знаходити радість у житті.

Чарівниця.

 

Домашнє завдання. Написати міні – твір «Як змінилося б наше село, якби в ньому жила б Полліанна»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділена радість

 

 

 

 

У Катрусі сьогодні велика радість. Понад рік хворів її татко.

В лікарні лежав, три операції переніс. Мамі і Катрусі було тяж-ко. Не раз, бувало, прокинеться Катруся вночі й чує: мама тихо плаче.

А сьогодні татко вже на роботі. Здоровий і бадьорий.

Радісно сяють Катрусині очі. Прийшовши до школи, зустрі-ла дівчинка в дворі двох своїх однокласників, Петрика і Гришка. Зустріла й поділилась радістю:

- Наш татко видужав...

Петрик і Гришко, глянувши на Катрусю, здивовано знизали плечима й, нічого не сказавши, побігли ганяти м'яча. Катруся пішла до дівчаток, що гралися в класи.

- Наш татко видужав, - сказала вона, і радість засяяла в її очах.

Одна з дівчаток, Ніна, з подивом запитала:

- Видужав - ну й що з того?

Катруся відчула, як із грудей до горла підкотився важкий клубок і дихати стало важко. Вона відійшла до тополі на кінці шкільного подвір'я і заплакала.

- Чому ти плачеш, Катрусю? - почула вона тихий, ласка-вий голос Кості, мовчазного хлопчика, її однокласника.

Катруся піднесла голову й, схлипуючи, відповіла:

- Наш татко видужав...

- Ой, як же це добре! - зрадів Костя. - Біля нашої хати в бору вже зацвіли проліски. Зайдемо після уроків до нас, нарве-мо пролісків і понесемо твоєму таткові.

Радість засяяла в Катрусиних очах.

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Анадруцька Світлана Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
22 липня 2018
Переглядів
10209
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку