Урок "Іменник" (розробка уроку з української мови для 4-го класу)

Про матеріал

систематизувати та узагальнити знання, вміння, навички учнів знаходити іменники серед інших слів, розрізняти власні та загальні іменники, істоти та неістоти, вживати слова в прямому та переносному значенні, добирати синоніми та антоніми до іменника; визначати рід, число іменника; відмінювати іменники; активізувати словниковий запас учнів;

розвивати образне мислення, орфографічну пильність, чуття мови, аналітико-синтетичні вміння, творчі здібності;

виховувати самостійність, цілеспрямованість, вміння співпрацювати; кмітливість, старанність і наполегливість у навчанні.

Перегляд файлу

УКРАЇНСЬКА МОВА 4 КЛАС

Тема: Систематизація та узагальнення знань з теми «Іменник»

Мета: систематизувати та узагальнити знання, вміння, навички учнів знаходити іменники серед інших слів, розрізняти власні та загальні іменники, істоти та неістоти, вживати слова в прямому та переносному значенні, добирати синоніми та антоніми до іменника; визначати рід, число іменника; відмінювати іменники; активізувати словниковий запас учнів;      

розвивати образне мислення, орфографічну пильність, чуття мови, аналітико-синтетичні вміння, творчі здібності;

виховувати самостійність, цілеспрямованість, вміння співпрацювати; кмітливість, старанність і наполегливість у навчанні.

Методи: техніки створення ситуації успіху, індивідуальна робота,  робота в парах та групах, розповідь, бесіда, «Обери позицію»,  самооцінка, взаємооцінювання, рефлексія, прийоми критичного мислення (асоціативний кущ), розвивальні вправи.

Обладнання: презентація, картки для індивідуальної  роботи,  роботи в парах та групах, картки з словами, «Обери позицію», «Мій настрій», таблиці, корзинка.

Тип уроку : урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

  1. Привітання
  1. Вправа «Долоньки до долоньок» (побажання успіху)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Бесіда

  Якою мовою ми з вами спілкуємося?

  Чи всі люди на Землі мають мову?

  Чи завжди існувала мова на нашій планеті?

  Отже, мова тісно пов’язана з людиною. Сьогодні ми вирушимо з вами в далеке минуле.

– А якою уявляли Землю наші пращури спочатку? (плоскою)

– І лише згодом люди зрозуміли, що Земля має форму? (кулі)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

– А як з’явилася перша людина, а отже і мова? І як ми стали тими, ким зараз є?

– Про це ми і будемо говорити на  уроці. А допоможуть нам  наші знання.

– Сьогодні на уроці:  (ДОШКА)

  • Закріпимо знання з теми «Іменник»
  • Які причини були основою розвитку людини. Що спонукало нас стати людьми?

ІV. Відтворення та коригування опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

– Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки. Утворивши слово з букв каліграфічної хвилинки, ви доберете синонім до слова «розвиток».

Ев во ол  лю  юц ці ія  (ДОШКА - малюнок)

 До якої частини мови належить це слово?

2. Робота біля дошки – робота з деформованими реченнями, розбір речення

Вчені вважають, що предками людини були мавпи. Перші люди жили в теплих краях.

– Назвіть всі іменники, які зустрічаються у реченнях.

– Якими членами речення вони є?

– Знайдіть зайве слово?

  1. Фронтальне опитування «Прес-конференція»

-Скільки в українській мові частин мови?

-Які?

– Що таке іменник?

– Які бувають іменники?

– Які іменники є істотами (неістотами)?

– Що означає власна (загальна) назва іменників?

ГРА «ВЛАСНА НАЗВА – ЗАГАЛЬНА НАЗВА»

(Оленка, Світланка, Іринка;

Мурчик, Рижик, Васько;

Дніпро, Дністер, Дунай;

Запоріжжя, Львів, Харків;

Кисличувата, Сергіївка, Михайлівка)

- Які роди має іменник?

– За чим змінюються іменники? ( числами, відмінками).

Скільки всього є відмінків? (7.)

– Назвіть їх за порядком.

– Що означає початкова форма іменника?

V. Узагальнення та систематизація понять

1. Повторення відомостей про рід

  • Розповідь про створення Всесвіту та появу першої людини 

– Як, на вашу думку, які були перші винаходи?

  • Анаграми (ДОШКА)

– Допоможуть вам відповісти анаграми. Розшифруйте їх.

Сипс (спис)

Рибуол (рубило)

Мікьна (камінь)

Пялаци (палиця)

Юрдк (дрюк)

Ийк (кий)

Вощегин (вогнище)

– Що спільного між словами?

  • Робота в зошитах. Взаємоперевірка

– Запишіть ці слова у три колонки, розподіляючи їх за родами.

  • Утворення слова «праця» та прислів’я про працю.

– Ми підійшли до розкриття першої причини становлення людини. Утворіть слово із звуків та складів, що я називатиму і ви дізнаєтеся, що це.

– Другий звук першого слова, перший звук другого слова, другий звук третього слова, останній склад четвертого слова. (ПРАЦЯ)

- Доберіть спільнокореневі слова до слова праця. (Працівник, працювати, працьовитий)

- Утворіть нові слова за допомогою префіксів: на-, до-, пере-. (Напрацю­вати, допрацювати, перепрацювати)

  • Робота в парах – з’єднати частини прислів’їв.

– А чи знаєте ви прислів’я про працю?

Screenshot_3

— Складіть прислів’я.

марнує, годує, людину а, лінь, Праця.

(Праця людину годує, а лінь — марнує.)

— Знайдіть антоніми.

— До якої частини мови вони належать?

  1. Повторення знань про антоніми і синоніми – робота в групах 
  • Фізкультхвилинка з поділом на групи

Нумо, дружно підведіться,

Нахиліться, розігніться,

Тому, хто справа, посміхнись,

Тому, хто зліва, посміхнись,

І у групи повернись.

  • Робота в групах – згрупувати слова. І група – відшукує синоніми, ІІ – антоніми (Слова записані на картках)

І група – оселя, помешкання, житло, дім, еволюція, розвиток, предки, нащадки, пращури, сім’я, родина, плем’я, рідня.

ІІ група – успіх (невдача), перемога (поразка),сила(слабкість), сміливець (боягуз), мороз (спека), радість(сум), ворог(друг), щастя (горе).

  • Гра з словами (ДОШКА) – прочитати зашифроване слово, закресливши букви, що позначають два звуки.

– Що допомогло людству вижити в різні періоди? Що допомогло вам виконати завдання? (ДОПОМОГА друзів)

– Ми віднайшли другу причину, що спонукала людину до розвитку.

  1. Розбір іменника як частини мови
  • Розповідь про приручення тварин 

– Кросворд (ДОШКА)

  • І пухнастий він, і гожий, і на зайця дуже схожий,

Та у полі не гасає, взимку колір не міняє. (Кролик)

  • Вік свій ходить з тлумаками, щей сидять на ньому з мішками. (Верблюд)
  • Не говорить, не співає, господаря сповіщає. (Собака)
  • З бородою народився, та ніколи не голився. (Козел)
  • Сторожем не наймався, а про час сповіщає. (Півень)

Screenshot_1

в)         Асоціативний кущ «любов» (ЛЮБОВ)

– Покладіть в корзинку добрих слів, слова які ви пов’язуєте зі словом «любов».

  • Самостійна робота 

– Провідміняйте у зошиті слово «любов»

– У чому полягає особливість відмінювання цього слова?

– Зробіть розбір цього слова, як частину мови.

– Отже, яка була третя рушійна сила розвитку людства?

  1. Висновки

VІ. Підсумки уроку та оцінювання

  1. Бесіда. «Обери позицію»

– Як ви гадаєте, чи зараз, в наш час актуальні ці три поняття? («Обери позицію». Метод «Прес»- міркування учнів)

Screenshot_2

  Працюючи, ми досягаємо успіху, допомагаючи один одному, ми вирішуємо багато життєвих проблем, а любов – робить наш світ добрим, ніжним, чуттєвим, прекрасним.

VІІ. Домашнє завдання та рефлексія

  1. Домашнє завдання
  • Зробити розбір слів «еволюція», «людство», як частину мови.
  • Для допитливих – скласти казку «Жив-був іменник…»

 

 

 

docx
Додано
3 січня 2018
Переглядів
2402
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку