Тема: Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник.
Мета: повторити та узагальнити знання учнів про іменник як частину
мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння визначати рід,
число іменників; розвивати мовлення, логічне і критичне мислення, пізнавальний
інтерес; виховувати почуття колективізму, увагу, спостережливість.
Обладнання: картки зі словами, малюнки будинків, таблиці.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
II. Чистописання (число, місяць, класна робота, Вв,Ва,вл).
III. Робота по темі уроку.
- Отже, почнемо нашу роботу з загадки:
Я розкриваю нирки в зелені листочки,
Дерева одягаю, Посіви поливаю
Сповнена руху
Звуть мене ... (весна).
-Запишіть слова весна.
- Робота з деформованим реченням (повертає, з, пташок, вирію, весна, додому, далекого)
- Поставте питання до слова ВЕСНА. Якою частиною мови є це слово? Доведіть (діти пригадують правило)
- Отже, сьогодні ми пригадаємо усі таємниці, які приховує наш ІМЕННИК. Відтворимо і впорядкуємо усі знання про іменник, бо тема нашого уроку: «Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник.»
2. «Асоціативний кущ»
- Для кожноїлюдини важливо мати гарну інтуїцію, вміти асоціювати.
(Вчитель демонструє малюнок, а учні поряд з малюнком на дошці викладають ті слова, що асоціюються із зображенням)
3. Вправа «Знайди іменник»
- Із поданих слів виписати іменники. ( дерева, ходить, зелений, рясний, свіжа, весна, ховатися, молоко, лінивий, шелестить, ворона, метелик, небо, смішний, сердита, біжить, легко, хліб, дошка)
4. Вправа «Засели будиночки»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(2 учні біля дошки, всі інші: І варіант – ХТО?, ІІ варіант – ЩО? Потім усі перевіряють написане на дошці , вибірково зачитують свої слова)
хто? що?
Висновок: назви істот відповідають на питання хто?, назви неістот – що?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
5. «Речення з відкритим кінцем»
- На нас чекає ще одне завдання. Доповнити віршовані рядки словами з довідки.
ДОВІДКА: намисто, донечка, чобітки, у місто.
ПОЇХАВ ТАТО ____________(у місто)_________________
КУПИВ ЧЕРВОНЕ ________( намисто)_____________
КУПИВ ЧУДОВІ _________(чобітки)_________________
ДЛЯ ЛЮБОЇ _________(донечки)_______________
-Давайте узагальнимо все, що ми знаємо про іменник?
( Складають таблицю на дошці, ще раз називають властивості іменника)
Іменник назва предметів
(частина мови) загальна власна
Хто? Що? Число
(істота) (неістота) однина множина
Рід
чоловічий жіночий середній
(він) (вона) (воно)
7. Ігри з іменником.
а) Анаграми (слова, в яких літери можуть змінювати своє місце).
— Поміняйте літери у кожному слові і запишіть нові іменники.
Кір —
Село —
Пила —
Сосна —
Корма —
Лошак —
Шкала —
Кулон —
Крона —
— Назвіть серед утворених іменників ті, що відповідають на питання що?.
б) Асоціативні множники (розвиток мовлення).
— Знайдіть зв’язок між двома сусідніми словами у кожному ланцюжку. Поясніть свої міркування.
Кульбаба — пшениця — мука — хліб — сила — спортсмен — парашутист — кульбаба.
Сонце — світлячок — неньок — дерево — олівець — малюнок — сонце.
Пір’я — подушка — сон — ніч — сова — гуска — пір’я.
Глина — грунт — буряк — борщ — горщик — глина.
IV. Підсумок уроку
Рефлексія
(На партах - жовті кружечки)
-Ми всі дуже гарно працювали. Мені сподобалася ваша робота на уроці. Але я хочу, щоб ви теж показали мені за допомогою смайликів свій настрій, свої почуття. Якщо ви отримали задоволення від уроку – малюємо посмішку, щось трошки не сподобалось – спокійний вираз, взагалі не сподобалося – сумний вираз.
V. Домашнє завдання
Записати 5 прислів’їв, знайти іменники, визначити рід, число.