Урок «Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник» (з використанням технології розвитку критичного мислення )

Про матеріал
«Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник» (з використанням технології розвитку критичного мислення)
Перегляд файлу

Комунальний  заклад 

«Середня  загальноосвітня  школа  № 18»

Камянської  міської  ради

 

 

 

 

ВІДКРИТИЙ УРОК  в 4 – б класі

з української мови

на тему:

«Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник»

(з використанням технології розвитку критичного мислення )

 

 

 

 

Підготувала:

вчитель початкових класів

Малихіна С.В.

 

 

 

 

 

 

2019 – 2020 н.р.

Тема: Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник.

Мета:закріпити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменники  серед інших частин мови;  розвивати мислення, уважність учнів, пам'ять, вміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність, відповідальність за виконану роботу,  взаємодопомогу під час роботи в групах; любов до своєї Батьківщини. 

Обладнання:  картки зі словами, малюнки будинків, картки для індивідуальної роботи, малюнок зими.

Відеоматеріал до уроку: музична фізкультхвилинка, мультфільм «Уявлення

 про слова – назви предметів»

Тип уроку: комбінований

Методи і прийоми:  метод «Передбачення», «Асоціативний кущ», «Огляд за категоріями», робота в парах, «Аналіз семантичних особливостей», «Сенкан»,«Речення з відкритим кінцем»,  питання - відповідь

                                       

                                                        Хід уроку

I. Організація учнів до уроку.

Привітання.    Доброго ранку, сонце привітне!

                         Доброго ранку, небо блакитне!

                         Доброго ранку, у небі пташки!

                         Доброго ранку тобі і мені!

Діти, привітайтеся з нашими гостями?

Скажемо гостям на який урок ми їх запросили (на урок української мови).  

Вірш

Девізом нашого уроку є :

Міркуємо-швидко,

Відповідаємо –точно,

Пишемо – гарно,

Говоримо-правильно,

Працюємо-на 12балів!

Вчитель: Щоб урок пройшов добре, треба мати гарний настрій. Тож, посміхніться мені, посміхніться сусідові по парті – ми починаємо!

І.  Актуалізація опорних знань

1. Інтерактивна вправа «Очікування»

Чого кожен з вас очікує від уроку? ( «Я очікую, що …

                                                             Цей урок навчить мене …») 

( Я очікую, що на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе;   будемо працювати в групах, парах; … Цей урок навчить мене робити висновки, складати розповіді, висловлювати своє ставлення до почутого… )

Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:

  • ви повинні узагальнити вивчене про іменник;
  • довести, що вмієте розпізнавати та знаходити іменники, правильно вимовляти і записувати їх;
  • точно і красиво висловлювати свої думки;
  • злагоджено працювати в парах та групах;

     - зумієте переконати всіх, що любите і знаєте рідну мову.

2. Метод «Передбачення»

Каліграфічна хвилинка

Вчитель: Щоб слова і букви правильно писати,

                 Хвилинку каліграфії пора розпочинати.

                         Ім  ме  ен  нн  ни  ик  іменник

Вчитель: Скажіть, будь ласка, хто здогадався, якою буде тема нашого уроку, про що буде йти мова?

(Відповіді учнів)

Вчитель: Дійсно, саме сьогодні ми пригадаємо усі таємниці, які приховує наш ІМЕННИК. Відтворимо і впорядкуємо усі знання про іменник, бо тема нашого уроку: «Іменник як частина мови. Повторення вивченого про іменник.»

3. «Асоціативний кущ»

Вчитель: Для кожної людини важливо мати  гарну інтуїцію, вміти асоціювати.

(Вчитель демонструє малюнок, а учні поряд з малюнком на дошці  викладають ті слова, що асоціюються із зображенням)

Діти, в моїй уяві зима постає зі словом – сніг, а у вас?(Діти по черзі виходять до дошки і записують).

                             Сніг       лід             іній             бурулька

                             сніжинка       З И М А          лижі

                              санки            сніговик                 мороз

Вчитель: Що ми можемо сказати про ці слова? (відповіді учнів) Давайте пригадаємо, які слова ми називаємо ІМЕННИКАМИ? (відповіді учнів)

            (Демонстрація мультфільму «Уявлення про слова – назви предметів»)

ІІ. Побудова знань (Усвідомлення змісту)

1. «Огляд за категоріями»

Вчитель: А зараз ми з вами перенесемося у місто Хтосиків і Щосиків . Але його мешканці десь поділися. Давайте їх повернемо. Треба заселити будинки, записати назви істот і неістот (по 5 слів)

(2 учні біля дошки, всі інші записують слова в зошит)

 

 

                     хто                                    

 

 

Вчитель: Який висновок можемо зробити?

Висновок: назви істот відповідають на питання хто?,  назви неістот – що?

2.Вибірковий диктант.

Ви уважно послухаєте вірш, якщо ви почуєте іменник, спіймайте його плескаючи в долоньки.

Он як кружить метелиця

І як вертить хурделиця,

А за ними завірюха

І найменша спритна хуга.

-Запишіть слова-іменники, які ви упіймали та запам'ятали.

- Які слова ви виписали? (взаємоперевірка) 

-Чим цікаві виписані іменники ? ( пов'язані з зимовою порою )

3. Робота в парах 

Прочитайте словосполучення. Із поданих словосполучень виберіть і запишіть тільки іменники.

Незалежна Україна, мальовничі Карпати, древній Київ, родюча земля

(Україна, Карпати, Київ, земля)

— Яке слово в переліку зайве? Чому?

— З якої букви пишуться власні назви?

— Що означає іменник земля у словосполученні родюча земля?? (грунт)

— Яке ще значення може мати це слово в поєднанні з відомим вам космічним тілом? (Планета Земля)

— Якою назвою тоді буде це слово? (Власною)

—Отже,  іменники бувають … (Власними та загальними)

Вчитель: Перевіряємо. (Учні зачитують відповіді) Який висновок можемо зробити?

Висновок:  власні назви пишемо з великої букви, а загальні – з маленької.

                                    МУЗИЧНА  ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

4. «Аналіз семантичних особливостей»  

               ( Вчитель бере лист біля дверей)

Вчитель: Подивіться нам принесли лист. Поки ми з вами танцювали, Дід Буквоїд розсипав слова. Допоможемо навести лад.   

( Вчитель демонструє картки, учні записують слова за родами )   

 Сонце, птаство, зима, снігур, хурделиця, завірюха, лід.

Ч. р.              Ж. р.                          С. р

 

5. «Речення з відкритим кінцем»

Вчитель: На нас чекає ще одне завдання. Доповнити віршовані рядки словами з довідки.

ДОВІДКА:  намисто, донечка, чобітки, у місто.

             ПОЇХАВ ТАТО ____________(у місто)

             КУПИВ ЧЕРВОНЕ ________( намисто)

              КУПИВ ЧУДОВІ _________(чобітки)

               ДЛЯ ЛЮБОЇ  _________(донечки)

Вчитель: Що допомагає узгоджувати слова у реченні? (Закінчення)

 ІІІ.  Консолідація (рефлексія)

1.Рефлексія змісту навчального матеріалу

Інтерактивна гра «Мовний сон».

Діти «сплять», а вчитель промовляє:

  • Я буду зачитувати твердження. Якщо ви зі мною згодні – піднімаєте голівоньки, якщо ні – залишаєтесь відпочивати.

Учитель пробуджує дітей запитаннями:

(Здоров`я зберігаюча технологія «Так» чи «Ні»)

1.   Іменник — це частина мови, яка означає назви предмета.

2.   Іменник—це частина мови, яка відповідає на питання який? яка? яке?

3.   Іменники є назвами істот, не­істот.

4.   Іменники бувають тільки  власними  назвами .

 

2. Технологія «Сенкан»

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.

Сніг.

Білий, пухкий.

Летить, падає, вкриває.

Сніг – це диво природи.

Покривало.

ІV. Оцінювання.

V.   Домашнє завдання

Записати 5 прислів’їв, знайти іменники, визначити рід, число.

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Snezhko Vika
    Дякую, матеріал дуже корисний для роботи))
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
27 січня 2020
Переглядів
444
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку