Урок " Іменник як самостійна частина мови"

Про матеріал

Пропонований вступний урок до вивчення частини мови побудований у формі лінгвістичного дослідження. Проблемні питання, колективне дослідження теми, інтерактивні вправи, проблемно – діалогічні форми роботи під час проведення таких занять дозволяють організувати взаємодію всіх учнів, навчити їх проводити спостереження за мовними явищами, обґрунтовувати свої висновки, вирішувати проблемні питання, удосконалювати культуру мовлення, відчувати необхідність у саморозвитку і самореалізації. Конспект уроку складений з використанням матеріалів на екологічну тематику, здебільшого текстів художньої літератури, що сприяють вихованню в учнів бережного ставлення до природи, а також виконують здоров'язбережувальну функцію навчання. Опрацювання теоретичного матеріалу і виконання вправ у посібнику проводиться за чинними підручниками з рідної мови для 6 класу.

Перегляд файлу

Іменник

 

Тема:  Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Іменники, що  означають назви істот і неістот (повторення).

Загальні і власні назви. Велика буква у власних назвах.

 

Мета:  повторити й систематизувати здобуті учнями знання про іменник як частину мови, формувати вміння  розпізнавати іменники, назви істот і неістот, дати поняття про власні і загальні назви, пояснити вживання великої літери у власних назвах, удосконалювати орфографічні вміння і навички;

розвивати культуру усного і писемного мовлення, логічне мислення, пам’ять; виховувати любов до природи.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

Перебіг уроку

«Пропливає осінь на хмаринці сірій»

Б. Чалий

1.Перевірка домашнього завдання практичного характеру.

Із вправи назвати іменники, пояснити, що вивчає морфологія.

Із вправи назвати дієслова, розшифрувати схему  6+3+1=10

 

2. Перевірка, оцінка і корекція раніше засвоєних знань, умінь, навичок.

Евристична бесіда

- Чим відрізняються  службові слова від самостійних частин мови?

- Іменник – самостійна частина мови? Доведіть або спростуйте думку.

 

3.Відтворення і корекція опорних знань учнів.

 Записати речення, підкреслити іменники, розповісти все про них.

Осіннє золото над парком алею сонну золотить.(В.Кобилянський)

Висновок (роблять учні) про те, що відомо про іменник.

 

4. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та формування мотивації учіння.

Завдання уявити на мить, що у мові зникли іменники. Таке можливо?

Висновок (роблять учні) про те, що   справді так необхідно вивчати іменник.

 

5.Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Дослідження мовного матеріалу.

Записати речення, визначити, яким членами речення виступають іменники.

Осінь усміхається, зітхає.

Золотом стіка додолу клен.

Сутінками року називають

Місяць листопад іще здавен. (Є.Гуцало)

Скоро, скоро перелітні гуси

Нам притягнуть зиму на хвостах.

Висновок (роблять учні) про те, що  іменники бувають усіма членами речення.

 

Вправа- блискавка

- назвати із поданих речень ім.  у Н.в.;

- ім.. чол. Роду у Зн. в ;

- ім. у множині;

- ім.. у М.в.

- ім..  жін. Роду у Зн. в.

Знайти іменники – назви істот і неістот, пояснити.

 

Вибірковий диктант.

Виписати іменники – назви істот.

Надходить осінь

 

Давно повилітали пташенята з гнізд. Вилиняли і знову вкрились новим пір’ям їхні батьки і матері.

В табуни збиваються пташки, що будуть відлітати в чужі, далекі теплі краї. Покинули свої хати – шпаківні чорно – рябенькі шпаки. Величезними табунами літають вони над ланами, луками…

Скоро перша паморозь посріблить траву, листя кущів і дерев. Тоді шпак прилетить до своєї шпаківні і проспіває прощальну пісеньку.

 

Проблемно – ситуативне завдання:

Які думки на природоохоронну тематику викликає текст?

Як ви допомагаєте зимуючим птахам? А весною?

 

Проблемне питання:

Що обов’язково треба знати про іменник, підписуючи листа?

 

Робота з матеріалом підручника   «Правопис власних назв»

 

Вправа із підручника    - пояснити написання  власних назв.

 

Інтерактивна вправа «Я люблю»   (записати лише відповіді):

Я найбільше у дитинстві любив казку…

Я люблю, коли котик має кличку…

Я люблю їздити до бабусі у…

Я люблю цукерки…

Я люблю відпочивати біля………моря

Я люблю ходити в кінотеатр…

Я люблю дитячий журнал…

Я люблю дивитись мультфільм…

Я люблю робити писанки на …

Я люблю слухати пісні у виконанні гурту…

Я люблю свій край, який називають …

Я люблю осінь, тому свій твір я назву…

Висновок (роблять учні) про те, що  іменники бувають назвами істот і неістот.

 

6. Осмислення, узагальнення і систематизація нових знань.

Робота з підручником : самостійне читання матеріалу про абстрактні і конкретні іменники.

На які види іменників ми не звернули увагу в ході уроку? Зачитати про абстрактні і конкретні іменники. Навести свої приклади.

 

Проблемна питання:

Чому учням молодших класів не розповідають про конкретні і абстрактні назви?

 

7.Підсумки .

«Мікрофон»

Що ми вже знаємо про іменник?

 

8.Повідомлення домашнього завдання.

 Параграфи і вправа  з підручника  або міні – твір «Мелодії пізньої осені», з використанням конкретних і абстрактних іменників.

 

 

docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
1004
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку