Урок "Займенник як самостійна частина мови"

Про матеріал

Конспект уроку складений з використанням матеріалів на екологічну тематику, здебільшого текстів художньої літератури, що сприяють вихованню в учнів бережного ставлення до природи, а також виконують здоров'язбережувальну функцію навчання. Опрацювання теоретичного матеріалу і виконання вправ у посібнику проводиться за чинними підручниками з рідної мови для 6 класу.

Перегляд файлу

 Займенник

 

Тема: Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Написання займенників з прийменниками окремо.

 

 Мета:  поглибити знання учнів про займенник як частину мови, дати відомості про морфологічні ознаки займенників та їх синтаксичну роль, повторити написання прийменників із  займенниками окремо;  формувати вміння правильно вживати займенники у мовленні;

 розвивати  культуру усного і писемного мовлення, логічне мислення, пам'ять;

 виховувати любов до природи.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

Перебіг уроку

«Люблю України коханої небо» (В. Сосюра)

1.Перевірка виконання учнями домашнього завдання.

Учні читають  висловлювання «Моє улюблене місце відпочинку у природі».

 

2.Актуалізація і корекція опорних знань.

Бесіда.

Який розділ мовознавства ми вивчаємо?

Які ви знаєте самостійні частини мови?

За якими ознаками це встановлюємо?

Назвіть іменні частини мови.

 

Практичне завдання.

Виправити мовні недоліки(граматичні помилки) у реченнях.

На даху нашої хати поселились лелеки. Лелеки наносили гілочок,  сухої трави і вимостили собі гніздечко.

Висновок (роблять учні) про те, що тут не обійтись без займенника, який забезпечує граматичний зв'язок між реченнями.

 

3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (формулюють учні при допомозі вчителя). Мотивація учіння.

Скажіть, чому, на вашу думку, в народі люблять лелек?

Спробуйте сказати без займенника я. Вам це сподобалось?

 

4. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Робота з текстом.

Внесок

         Висотний холод пробирав,

         Ми йшли під гору мовчки.

         І раптом, раптом серед трав

         побачили дзвіночки.

Вони дзвеніли, як могли,

Поміж камінням мертвим,

Від снігу білого цвіли

За кілька сотень метрів.

 В пориві дикім вітер тряс,

Та їх не обтрусив він.

Вони іще зігріли нас

Своїм багаттям синім.

Міцні стеблини, хоч тонкі,

І пелюстки не кволі…

Що гори! Люди є такі

В своїй суворій долі:

 Здолають гони вікові

 У довгі дні і ночі.

 Уже і сніг на голові,

 Але в душі – дзвіночки.   (А. Бортняк)

Яка головна думка тексту?

Які теми порушує автор?

Який би заголовок придумали ви.

 

Дослідження мовного матеріалу.

Виписати  займенники із третьої  строфи і   речення Природа має стільки     барв!, поставити питання.

Їх – кого?

Він – хто?

Вони – хто?

Нас – кого?

Своїм – чиїм?

  Стільки – скільки?

Отже, займенники відповідають на питання іменників, прикметників, числівників. 

Серед виписаних  знайти форми Н. і Р. відмінків одного займенника.

Отже, займенники змінюються за відмінками.

Поставити займенник своїм у називному відмінку і визначити рід і число.

Отже, займенники змінюються за родами і числами.

Усно провідміняти словосполучення стільки барв за відмінками.

Висновок (роблять учні) про те, на які питання відповідають, на що вказують і які морфологічні ознаки мають займенники.

Підкреслити члени речення у поданому уривку.

Висновок (роблять учні) про те, якими членами речення бувають займенники.

Загальний висновок.

 

Робота з підручником (учні самостійно читають правила).

Порівняти матеріал підручника з самостійними висновками.

 

5. Застосування знань

Вправа із підручника. Виписати займенники, які вказують а) на предмет; б) на ознаку; в) на кількість, але не називають їх.

 

Словниковий диктант.

До (мене), перед (ним),за (вашими), з (усіма), у (комусь), на (стількох), коло (мене),піді (мною), за (нею), в (нього), поза (тобою), від (такого).

Пояснити написання, сказати, як пишуться прийменники і з займенниками.

З кількома займенниками скласти речення на природоохоронну тематику.

 

Вибірковий диктант.

Виписати займенники.

Чорнобильському буслу

Буслику, чого ти прилетів, -

Рано ще у ці краї вертатися.

Повний найсвятіших почуттів,

Ти й забув, що треба шануватися.

Всупереч недолі та біді

На лужку, край лісу вікового,

Ти ґаздуєш у своїм гнізді,

Нібито й не сталося нічого.

Краще б ти сюди не прилітав,

Переждав би, може, горе наше,

А тоді в безпеці вікував…

Але я , я б теж не міг інакше.

В радісні години і сумні

Будьмо, птахо, в рідній стороні. (М. Луків)

Пояснити основну думку вірша.

 

5. Узагальнення і систематизація знань.

Скласти узагальнюючу таблицю

Займенник

Предмет                        ознаку                               кількість

 

Хто? Що?                     Чий? який?                       Скільки?

 

Рід (не у всіх)               рід, число                                  

Відмінок                       відмінок                            відмінок

 

                              Підмет, додаток. Означення.

 

6.Підсумок уроку.

Зробити огляд роботи на уроці, вказавши найцікавіші і найважчі моменти.

 

 Домашнє завдання: параграф і вправа або за бажанням міні -  твір «Буслику, буслику, прилітай » чи «Про що дзвеніли дзвіночки?»

 

 

docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
1131
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку