Тема Іменник. Урок захисту знань.
Мета: узагальнити і систематизувати вивчене про іменник як частину мови, про ознаки, за якими вона характеризується (морфологічні ознаки, синтаксична роль, лексичне значення); формувати комунікативну компетентність через розвиток орфографічної грамотності та мовлення учнів. Формувати компетентність продуктивної творчої діяльності через мовні завдання та розвивати навички самоосвіти; виховувати любов до рідної мови і української літератури.
Обладнання: презентація, лепбук, лайкхаки
Компетентності: комунікативна, діяльнісна, мовленнєва, самоосвітня, соціокультурна.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
визначати постійні та змінні ознаки іменників;
систематизувати знання про іменник;
робити морфологічний розбір іменника;
пояснювати найважливіші орфограми;
працювати в парі, групі;
аналізувати відповідь товариша;
навчатися перевіряти знання та вміння з теми.
Оголошення епіграфу уроку
…Я на сторожі коло їх поставлю слово
Т.Шевченко
Слово безмежне у своїх можливостях. Воно може піднести , а може боляче вразити. Вживати слова треба помірковано.
Хід уроку
І.Визначення емоційної готовності до уроку
Вступне слово вчителя ( соціальна компетентність).
Коло друзів
Людина ніколи не повинна зупинятися на досягнутому ні в навчанні, ні в творчості. Тому невпинний пошук – це потреба душі.
Простягніть долоньку. Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість і творчість. Простягніть іншу долоньку. На неї я подарую Вам любов, терпіння і повагу.
А тепер обміняймося подарунками (доторкніться долонькою до долоньки). Побажайте один одному добра, старанності, наполегливості і творчості.
ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.
«Бліц-опитування» ( компетентність саморозвитку й самоосвіти)
1).Морфологія вивчає звуки мови чи слово як частину мови? (слово як ч. м.)
2).Скільки всього у нашій мові частин мови? (10).
3). На які групи подіояються частини мови? (самост.,служб.,вигук.)
4).Іменник належить до службових чи самостійних частин мови? (до самостійних).
5).Іменник називає ознаку предмета чи предмет або особу? (предмет або особу).
6). На які питання відповідає іменник? (хто?що?) приклад
7). Іменник означає назви істот і... (неістот). приклад
8). Скільки відмінків має іменник?(сім).
9). Який відмінок називається прямим? (Н.в.)
10). Відмінок і число іменника – це постійна чи непостійна ознака (непостійна).
11). Яким членом речення виступає іменник? (будь-яким)
12). Як називаються іменники, що означають сукупність предметів, що сприймаються як єдине ціле? (збірні). приклад
13). Утворіть від іменника студент – збірний іменник (студентство).
14). Збірні іменники завжди належать до однини чи множини?(тільки до однини).
15). Як можна визначити рід в іменників спільного роду?(за контекстом речення) приклад
16). Скільки відмін мають іменники?(4)
17). Як визначаємо відміну іменника ? (рід і закінчення).
18.) До якої відміни належать іменники с. р. на а, я, у яких при відмінюванні виникає суфікс ат, ят, ен,? (4в).
19). Іменники яких відмін не поділяються на групи? (3 і 4).
20). Які іменники не мають роду? (множинні).
Ну що ж, теоретичний матеріал ви засвоїли, переходимо до практичної роботи.
Вправа «Знайди ключ» (ланцюжкове опитування) – інформаційна компетентність.
Випишіть іменники ІІ відміни.
Підкресліть у кожному слові першу букву і прочитайте слово-ключ: «Кобзар»
Красень ,воля , людина, весна, далечінь, орел , рідня, Україна, брат, люстра, ріка, зима, тиша, зір, калина, доля, ангел, чесність, повага, робітник, краса.
Робота в групах (соціальна компетентність).
Асоціативний кущ
Шевченко поет, письменник, мислитель, пророк, прозаїк, драматург, художник, живописець, гравер, громадський діяч, етнограф, фольклорист
До речі
Парад завдань (комунікативна компетентність)
Перед вами уривки з балади Т.Шевченка «Тополя», яка була
По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.
Стан високий, лист широкий-
Нащо зеленіє?
Кругом поле, як те море
Широке, синіє.
2 група
Защебече соловейко
В лузі на калині,
Заспіває козаченько,
Ходя по долині.
Виспівує, поки вийде
Чорнобрива з хати,
А він її запитає,
Чи не била мати.
Виписати іменники, визначити рід, число, відмінок
Замінити подані вирази одним іменником спільного роду
Людина, що пише лівою рукою
Людина, що багато теревенить, говорить без діла
Людина, яка багато задається
Людина, яка любить довго спати
Людина, яка не любить працювати
Відремонтуй слово
Дай пораду товаришеві щодо правильного написання слова
Петербург, село Кирилівка, збірка «Кобзар», Академія мистецтв, заслання, автопортрет, картина «Катерина», земляк, особистість, поема «Мар’яна – черниця», вірш «Заповіт»
Творча робота
Доберіть іменники до певного кольору, визнач відміну
Голубий: небо, море, озеро, волошка, дзвіночок, кит, виноград
Жовтий: пісок, сонце, зірка, сир, пшениця
«Синтаксична розминка» (компетентність саморозвитку й самоосвіти)
Синтаксичний розбір речення і його характеристика
Відкрите серце народного співця щедро ввібрало в себе могутній волелюбний дух українського народу.
«Морфологічний перехід» (компетентність саморозвитку й самоосвіти)
Морфологічний розбір іменника як частини мови
Серце
Народу
Наші групи мали випереджувальні завдання : створити лепбук , тема іменник
Захист лепбуків
Розгадати кросворд «Сховане слово».
Рефлексія
Продовжіть речення:
«На уроці я навчився…»
«Мені (не) сподобалося?»
«Що було цікавого?»
Оцініть свою діяльність на уроці
Коло друзів (компетентність саморозвитку й самоосвіти)
Сьогодні на уроці ми повторили, узагальнили, систематизували вивчене про іменник (учні стають у коло, по черзі торкаються долонькою до долоньки сусіда, говорячи те, що знають про іменник)
Домашнє завдання: складіть і запишіть лінгвістичну казку про пригоди іменника.