Тема. Іменники власні і загальні. Звукове значення букв є,ю,я.
Вірш Д. Павличка « Два кольори».
Мета: 1.Формування ключових компетентностей:
2.Предметних компетентностей:
Обладнання. Зошит –посібник з «Української мови» 2 клас, карта знань, презентації , цеглинки Lego,музичний супровід для хвилинок відпочинку, портрет Д. Павличка , відоеролик до пісні « Два кольори», https://intellect-ukraine.org/index.php/diski
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Вітання гостей
Раді ми Вас всіх вітати
І урок наш розпочати.
Будемо навчатися гарно,
Швидко, весело, старанно.
2. Перевірка готовності до уроку
Хто вивчати хоче мову українську,
Той швидко приготує до уроку :
Підручник, зошит, ручку, Lego, олівець.
Хто все це має на парті – просто МОЛОДЕЦЬ.
3. Психологічне налаштування на урок
- А ще для уроку нам будуть потрібні :
Голова, щоб думати.
Вушка, щоб чути.
Очі, щоб бачити ,
А серце, щоб все відчувати.
Бажаю всім нам УСПІХІВ!
ІІ. Повторення раніше вивченого
Досліджую медіа, взаємодію усно й письмово, читаю
1.Послухай уривок пісні «Два кольори».
- Поміркуй, чому для героя пісні згорточок полотна залишився дорогим на все життя.
2.Попрацюйте разом. Прочитайте тему уроку. Визначте завдання. З’ясуйте, що ви вже знаєте, обговорюючи домашню роботу.
(Іменник – це самостійна частина мови. Іменник – називає предмет. Відповідає на питання Хто? Що? Назви істот відповідають на питання хто? Назви неістот на питання що?
Букви є,ю,я передають 2 звуки на початку слова, і після букв на позначення голосних звуків та після ь.
Букви є,ю,я позначають 1 звук, якщо вказують на м’якість попереднього приголосного звука).
III. Актуалізація опорних знань.
1. Пригадай головне правило Орфографа та виконай вправу «Фотоапарат».
- Переглянь відео про кольори в українській вишиванці.
- Поміркуй, чому вишиванка здатна захистити людину.
(Бо вишиванка є оберегом. Вишивався комір, манжет, поділ, щоб захистити людину від лихого).
2. Виразно прочитай і вивчи напам’ять за методикою «Блискавка» уривок вірша Д. Павличка « Два кольори».
Мені війнула в очі сивина,
Та я нічого не везу додому,
Лиш згорточок старого полотна
І вишите моє життя на ньому.
Тлумачний словничок(згорточок – що- небудь згорнене. Полотно – тканина).
-З яким почуттям повертається посивілий герой додому?
(Суму і радості. Радості, що повертається додому, а суму спогади про минуле).
3. Рухова хвилинка.
Взаємодію письмово
4.Попрацюй на хвилинці каліграфії
- Пригадай алгоритм написання літер, що містять овал та петлю, переглянувши презентацію. Пошепки проговори і «пиши» в повітрі відповідні елементи.
- Напиши за зразком назву малюнка.(Аладдін із Багдада).
- Прикрась малюнок словами : Аладдін, Багдад, чарівна лампа.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Взаємодію усно, читаю, досліджую мовні явища
1.Попрацюйте разом.
-Прочитайте уривок твору, пригадайте його назву. Дослідіть текст.
-Скористайся картою знань(див.обкладинку), підкресливши в ній олівцем ті моменти правопису, що трапилися в тексті.
-Обведіть потрібні букви в дужках. Які зі слів є іменниками, власними назвами предметів?
-Підкресліть різними олівцями іменники – істоти та неістоти .
(В,в) одному з найбільших міст (І,і)раку (Б,б) агдаді жив собі убогий кравець. (М,м) ав він єдиного сина на ймення (А,а) ладдін.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з навчальною одиницею.
-Прочитай, прискорюючи темп. Відтвори з пам’яті.
- Випиши з тексту попередньої вправи по три іменники в стовпчик( загальні,власні)
Загальні. Місто, кравець, син. Власні. Ірак, Багдад , Аладдін.
Взаємодію письмово
1.Прочитай уривок вірша Д. Павличка. Визнач, чи грамотно й каліграфічно він написаний. Пригадай, яких правил дотримано.
-Створи власну сторінку книжечки до Дня української писемності та мови за зразком, керуючись головним правилом Орфографа.
2. Виконай пальчикову гімнастику.
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Візьми участь у відеогрі «Спіймай букву».
-Познач номери слів, у яких є. ю. я позначають два звуки.
- Зроби перевірку й за необхідності виправ помилки.
2. Прочитай правило , пригадавши пропущене.
-Відтвори з пам’яті.
-Наведи приклади слова, де буква є, ю, я позначає 2 звуки.
3.Прочитай скоромовку В.Браславець, прискорюючи темп. Виправ помилки.
-Досліди вимову слів , у яких є апостроф. Як вимовляють приголосні перед апостофом?
- Потренуйся у вимові складів м’я, п’я, б’ю, р’є.
4.Пригадай слова з презентації.
-Запиши їх із пам’яті в робочий зошит каліграфічно , без помилок і виправлень.
-Перевір себе за презентацією.
-За зразком створи звукову модель слова Дятел.
VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Тренажер з цеглинками Lego «Власні» і «Загальні» іменники.
Винагорода за плідну працю на уроці мотивуючі браслети.