Конспект уроку української мови
Урок № 45 Пишу з великої букви назви гір, річок, озер і морів. Складання речень. Розвиток зв'язного мовлення.
Мета: вчити спостерігати і досліджувати значення слів, розпізнавати слова, які треба писати з великої букви;
Дидактична задача: удосконалювати вміння складати і записувати речення за малюнками та поданими запитаннями; розрізняти загальну і власну назву;
Розвивальна задача: розвивати базові навички і вміння, необхідні для подальшого розвитку комунікативної компетенції, мовлення учнів, збагачувати словниковий запас;
Виховна задача: виховувати спостережливість, інтерес до оточуючого, любов до Батьківщини.
Обладнання: мультимедійний комплект, ЛЕГО, карта України, картки із завданням, підручник К. Пономарьова «Українська мова та читання»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення : інформ-дайджест
Хід уроку
І. Організація класу
З’ясування емоційної готовності учнів.
Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Наш край, що зветься … (Україна).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Мар’яна, Андрій, Софія, Олександр, Богдан – … (імена людей).
Іванівна, Євгенович, Павлівна, Васильович, Юріївна – … (по батькові).
Лиска, Зірка, Лайка, Дружок, Рекс – … (клички тварин).
Головко, Олійник, Коваль, Білик, Шевченко – … (прізвища).
Яка орфограма об’єднує всі ці слова? (Пишуться з великої букви).
Отже, пригадаємо правило.
З великої букви пишуться … імена, прізвища, по батькові людей,
клички тварин.
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
(Одержати більше знань, отримати гарний настрій, дружно працювати, потренуватись писати з великої букви назви міст, сіл, вулиць, річок, …).
Надання необхідної інформації.
Запишемо у зошитах дату нашої мандрівки та місце
Уу Ук краї на Україна
Звуко-буквенний аналіз слова Україна
V. Вивчення нового матеріалу
Демонстрація навчальної презентації.
1. Інформ-дайджест слайд №8
- Друзі хочуть розказати тобі багато цікавого про Україну. Прочитай повідомлення Родзинки. Поясни, чому виділені слова написані з великої букви.
Читання тексту учнями. с. 67 впр. 1
В Україні є мальовничі гори Карпати. Їхні вершини вкриті білими шапками снігу. А на полонинах цвітуть різноманітні трави. Найвища гора в Карпатах - Говерла. Ніби в долонях гір лежить дивовижне озеро Синевир.
2. Інтерактивна технологія «Розвідники»
Слайд 9-12. Знайди в тексті речення-відповіді на запитання Родзинки. Запиши їх. Підкресли назви гір і озера.
У селах Циганівка й Луб'янка протікає річка Терса.
Слайд 13. Рухлива вправа.
3. Вправа «Шпаргалка»
- А чи знаєте ви назви всіх річок?
Слайд 16-18. Прочитай повідомлення від Щебетунчика. С. 68 впр. 5
В Україні є річки з цікавими назвами.
Під Харковом тече річка (малюнок бабки). Біля Житомира є річка малюнок (білки). А коло Львова - (малюнок свині).
Вибіркове списування.
Висновок. Як пишуться назви гір і озер, річок?
Слайд 19. Фізкультхвилинка.
VІ. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
Творче завдання. Робота в парах
Інтерактивна технологія «Шарлок Хомс» від Ґаджика.
Прочитай. Знайди помилку.
Найбільші Ріки україни – дніпро і дністер. дністер бере початок у Горах карпатах. Найбільше й найглибше Озеро синевир.
Перевірка виконаної роботи.
VІІ. Підсумок
Місто, Одеса, гори, Львів, Карпати, річка, Говерла, Запоріжжя, Синевир, Дніпро, озеро, Синельникове, село.
VІІІ. Рефлексія
Пірамідка настрою