Урок 7
Тема. Сортування та впорядкування об’єктів за деякою ознакою.
Мета:продовжувати навчати виконувати, створювати та записувати алгоритми з розгалуженням та циклами; познайомити учнів з істинними та хибними висловлюваннями; розвивати уважність, пам’ять, мовлення, логічне мислення, навички самостійної роботи на комп’ютері; виховувати самостійність та відповідальність, працелюбність, акуратність роботі.
Обладнання: інструктаж до практичної роботи, презентація, комп'ютер, проектор.
Тип уроку:комбінований.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
1. Привітання
Довгоочікуваний дан дзвінок -
Починається урок.
Кожен день - завжди, скрізь,
На заняттях, у грі,
Сміливо, чітко говоримо
І тихенько сидимо.
2. Перевірка готовності до уроку
- Перевірте, чи все необхідне лежить у вас на парті: зошит, підручник, ручка, олівець.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Повторення правил техніки безпеки у комп'ютерному класі. Гра «Так чині?»
- Роботу за комп’ютером починай, не чекаючи дозволу вчителя. (Ні).
- Стіл завжди тримай у чистоті. (Так).
- Якщо зголоднів, їж і пий за комп’ютерним столом. (Ні).
- Екран витирай лише сухою серветкою. (Так).
- Сміливо берися за розетки і всілякі проводи. (Ні).
- Утомився? Поклади руки на клавіатуру і відпочинь. (Ні).
- З комп’ютером працюй лише чистими руками. (Так).
- Щоб краще бачити, нахиляйся якнайближче до монітора. (Так).
2. Фронтальне опитування
- Що таке алгоритми?
- Хто є виконавцями алгоритмів?
- Які бувають алгоритми?
- Які алгоритми називають розгалуженими?
- За допомогою якої команди можна здійснити повторення у середовищі програмування Scratch?
- В якій фігурі позначається блок схема повторення?
- Що таке алгоритм із заданою кількістю повторень?
3. Інтелектуальна розминка
а)Скільки команд зробив виконавець олівець?
б) Знайдіть спільну назву кожній парі слів.
Наприклад. Шафа, стіл — меблі.
Франція, Італія — країни;
Дуб, береза — дерева;
Київ, Донецьк —міста;
вівторок, четвер — дні тижня;
Симоненко, Олесь —письменники;
Дніпро, Волга - річки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Оголошення теми і мети уроку
- Для того, щоб дізнатися тему нашого уроку потрібно відгадати ребуси.
(Аналіз)
(Сортування)
(Впорядкування)
- На сьогоднішньому уроці ми будемо сортувати та впорядковувати об'єкти за деякою ознакою.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя в супроводі презентації
- Ви вже зустрічалися з логічними задачами на уроках математики та інформатики, наприклад, працюючи з навчальними онлайн-програмами.
- Основним поняттям логіки є висловлювання — речення, у якому щось стверджується або заперечується. Висловлювання може бути тільки розповідним реченням.
- Висловлювання можуть бути: істинними (правильними) та хибними)
- Деякі висловлювання є істинними або хибними залежно від певної умови.
- Те сааме висловлювання може бути істинним за одних умов і хибним — за інших.
- У математичній логіці хибність та істинність висловлювань позначають числами 0 і 1 відповідно.
- Ви, мабуть, неодноразово чули, як маленькі діти заперечують своїм батькам: «їж, це смачна каша». — «Ні, ценесмачна каша»; «На вулиці холодно». — «На вулиці не холодно».
- Висловлювання, в якому заперечується зміст того, про що йшлося у вихідному висловлюванні, називають запереченням.
- Якщо вихідне висловлювання є істинним, то його заперечення є хибним, і навпаки. Наприклад, висловлювання «У квадрата всі сторонни рівні» є істинним, а його заперечення «У квадрата не всі сторонни рівні» є хибним.
- Висловлювання та його заперечення не можуть бути одночасно істинними або одночасно хибними.
- Логіка (відгрецьк. logos — слово, думка, роздум, поняття) — найдавніша наука про мислення. Народилася логіка ще в середині IV ст. до н.е. «Батькомлогіки» вважають великого давньогрецького вченого та філософа Аристотеля.
2. Перевірка первинного усвідомлення
а) Бесіда
- Як вирозумієте, що таке висловлювання?
- Які бувають висловлювання?
- Складіть одне висловлювання та одне заперечення.
б) Сортування та впорядкування об'єктів
- Поміркуйте, які з висловлювань є істинними, а які - хибними.
- Розгляньте малюнки. Коли ті самі висловлювання є істинними, а коли — хибними?
V. Фізкультхвилинка (електронна)
- Ми всі втомилися, тому давайте відпочинемо.
VІ. Практична робота за ПК
1. Інструктаж до практичної роботи
- Сьогодні ми працюватимемо у програмному середовищі Scratch.
- Створимо в даному середовищі програму за сценарієм : тарілка стоїть на столі - збільшується в розмірі - змінює колір та яскравість фруктів.
Алгоритм дій:
1. Завантажте середовище Скретч.
2. Змініть фон сцени.
3. Замініть спрайт Рудий кіт на спрайт (fruit - platter)
4. Складіть програму за зразком.
5. Перевірте роботу програми.
6. Завершіть роботу в середовищі Скретч.
2. Виконання практичної роботи за ПК
- Зараз сідаємо за комп'ютера, та за поданим інструктажем виконуємо практичну роботу. Не забуваємо про правила поводження за комп'ютером.
VІ. Закріплення набутих знань
1. Релаксація для очей
1. По черзі рухай очними яблуками вгору-вниз, вліво-вправо.
2. Швидко заплющуй та розплющуй очі.
3. Постав накінчик носа палець, повільно сконцентруй погляд на ньому.
2. Завдання «Для розумників і розумниць»
а)Створіть малюнок, для якого всі наведені висловлювання були б істинними.
б)Мишко, Сашко та Єгор читали книжки: один — про мандри, другий — про спорт, а третій — про природу. Сашко сказав, що його книжка не про спорт. Мишко сказав, що його книжка ні про природу, ні про спорт. Хто яку книжку читав?
VІІІ. Підсумок уроку
1. Підсумкова бесіда
- Що таке висловлювання?
- Які бувають висловлювання?
- Наведіть приклади істинного та хибного висловлювання.
- Які висловлювання називаються запереченнями?
2. Словесне оцінювання
- Сьогодні на уроці ви гарно попрацювали, найкраще працювали такі учні...
3. Прощання
- На цьому наш урок закінчено.