Інтегрований урок у 4 класі
Дата: 07.10.2021
МАТЕМАТИКА
Тема. Нумерація п'ятицифрових чисел. Знаходження значень числових та буквених виразів Творча робота над задачею - С. 50-51, № 267-280
Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ
Тема. Сонце – джерело світла і тепла на Землі – с 42-44
Мета: вчити здобувачів освіти читати і записувати п'ятицифрові числа[4МАО 4.2]; сприяти формуванню вміння визначати розрядний склад багатоцифрових чисел [4МАО4.3], розвивати вміння перевіряти правильність обчислень [4МАО 3.4]; прогнозувати результат[4МАО 1. 3]; пояснювати хід міркування, вміння перевіряти правильність обчислень[4МАО 3.3, 3.4]; вчити розв'язувати сюжетні задачі[4МАО 2.3];
розширити знання про вплив Сонця на нашу планету[4ПРО2.1], про Всесвіт, Сонячну систему[4ПРО1.1], розвивати вміння встановлювати взаємозв'язки між об'єктами та природними явищами[4ПРО3.1], вчити моделювати та прогнозувати[4ПРО1.4]; шукати інформацію з різних джерел про Сонце, опрацьовувати та аналізувати отримані дані, розвивати вміння працювати в групі[4ГІО2.2]; розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес; дотримуватися норм культури спілкування під час дискусії [4МОВ1.7]; критично сприймати усну інформацію, аналізувати та уточнювати її [4МОВ1.1]; узагальнювати та систематизувати почуту інформацію [4МОВ1.4]; сприяти вихованню жаги до знань та потреби вчитися все життя.
Тип уроку: інтегрований урок формування нових знань та практичних вмінь
Обладнання: «6 цеглинок», відео «Сонце» https://www.youtube.com/watch?v=0TjnzdhMW5U&ab_channel=KozakTV,
елементи для інтелектуальної карти «Сонце», геометричні об'ємні фігури, схеми-опори задач, малюнки до теми «Сонце, Сонячна система»
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Щоб записувати діаметри деяких планет нашої Сонячної системи, треба вчитися записувати п'ятицифрові числа. Спробуйте запишіть діаметри планет Марс – 6.800км і Меркурія – 4.880 км. Прочитайте їх.
* Вправа «Передбачення»
- Що б ви хотіли дізнатися на уроці?
- Чому Сонце таке важливе для Сонячної системи?
- Як Сонце допоможе нам вивчати п'ятицифрові числа?
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МОТИВАЦІЯ
- Сьогодні ми поєднаємо вивчення математики і природи, будемо вчитися читати, записувати та розкладати на розрядні доданки п'ятицифрові числа, дізнаємось секрети найближчої до нас зірки.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
А) Каліграфічна хвилинка – цифра 8
- Землю називають блакитною планетою через велику кількість води, але океанів на Землі всього 4. Що ви про них знаєте?
- Щоб дізнатися назву найближчої до нас зірки запишіть правильно числа та розкладіть на розрядні доданки. Кожному числу відповідає літера:
- Найглибша частина Тихого океану - 11.022 м( літера О), середня глибина - 4.300м(літера Е); Атлантичного океану – 8.742м(літера С),
Індійського океану – 7.729м(буква Н);
- Наймілкіший - Північний Льодовитий , його найбільша глибина – 5.527м(буква Ц)
- Яке слово утворилось?(Сонце)
- Що ви знаєте про Сонце?
Висновок: найглибший Тихий океан., найближча до Землі зірка – Сонце.
Б) Вправа «Інтелектуальна карта- «Сонце»»
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
А)Пояснення нового матеріалу – робота з нумераційною таблицею
с. 50 № 273
- Прочитайте і запишіть числа подані у нумераційній таблиці:
13.527 18.306 13042 10.724
- Як розкладете на розрядні доданки ці числа?
Правило: кожні десять одиниць будь-якого розряду утворюють одиницю наступного розряду. Десять тисяч – це одиниця п'ятого розряду.
- Розміри Сонця надзвичайно великі. Порівняно із Землею його діаметр у 109 разів більший, а маса — у 330 тисяч разів.
Б) Опрацювання дій в межах 10000
- Сонце — центральне небесне тіло Сонячної системи.
- Пригадаймо послідовність планет від Сонця.
- Як би розташовувались планети в діаграмі за своїм діаметром, якщо спадання?
Юпітер 140 тис км
Сатурн 116 тис км
Уран 50 тис 8 сот км
Нептун 48 тис 6 сот км
Земля 12тис 742 км - Діма
Венера 12 тис 1 сот км
Марс 6 тис 8 сот км
Меркурій 4 тис 880 км
- Назвіть числа сусідів числа «12 тис 100»
Висновок : десяток тисяч – одиниця розряду десятків тисяч,
одиниця п'ятого розряду
№ с. 50 № 271
– Обчислимо за зразком
- Яке число запишете, якщо до 10 тис + 1, 2,3,4; якщо +20,30,40; якщо +100,200,300
Висновок: дії з розрядними числами п'ятого розряду виконуємо так само, як і з десятками
Людина вагою 60 кг на цій зірці мала б вагу у 28 разів більше, тобто 1680 кг
Від цієї зірки Плутон віддалена на 5900 млн км
Температура на поверхні цієї зірки 6тис градусів за Цельсієм, в глибині 15 млн
Висновок: Сонце - джерело тепла і світла, життя
- Вирази №274, с. 51
- Якщо с=3 тис, 4тис і 10 тис, то 10 тис + с = ?
- Назвіть найбільше(найменше) серед отриманих чисел?
V. ФІЗХВИЛИНКА - «Сонечко»
Для здоров'я та порядку
Дружно робимо зарядку.
В лісі квітнуть квіти й трави.
В небі сонце в нас ласкаве.
VІ. ТВОРЧЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
А) Розв'язування задачі колективно – с. 51, №277
- Задача з непрямою залежністю
І полиця – 46 книжок, це у 2 р більше, ніж
ІІ полиця - ?
В) Самостійне розв'язування задачі у групах:
І група – №279
ІІ група - №276(1)
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ – рефлексія
Вправа «Я зрозумів»
Домашнє завдання , вивчити правило – с. 53; вирази 280 , порядок дій