Урок "Історичні джерела та їх різновиди. Робота з історичними джерелами"

Про матеріал
Тема. Історичні джерела та їх різновиди. Робота з історичними джерелами Мета: ознайомити учнів з різновидами історичних джерел; показати, як працюють археологи; вчити працювати з історичними джерелами та розрізняти їх за видами; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власну думку, вміння працювати з підручником; виховувати зацікавленість до вивчення історії. Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:  застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;  називати різновиди історичних джерел;  розповідати, як працюють археологи;  розрізняти історичні джерела за видами;  працювати з історичними джерелами. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: мультимедійна презентація, ілюстративний ряд, роздатковий матеріал, предмети для «розкопок», ребуси.
Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України (Вступ до історії)

для 5-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

 Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Історичні джерела та їх різновиди. Робота з історичними джерелами

Мета: ознайомити учнів з різновидами історичних джерел; показати, як працюють археологи; вчити працювати з історичними джерелами та розрізняти їх за видами; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власну думку, вміння працювати  з підручником; виховувати зацікавленість до вивчення історії.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  •           застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
  •           називати різновиди історичних джерел;
  •           розповідати, як працюють археологи;
  •           розрізняти історичні джерела  за видами;
  •           працювати з історичними джерелами.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: мультимедійна презентація, ілюстративний ряд, роздатковий матеріал, предмети для «розкопок», ребуси.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Актуалізація опорних знань.
  1. Ребуси.
  • Розгадайте ребуси.
  • Поясніть слова-відгадки.

  

                    Письмо                                               мова

   

                   Джерело                                                              речі

  • Яке значення для істориків має кожне з понять?
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Вправа «Загублені речі».

Клас ділиться на кілька груп. Кожна з них отримує посудину з борошном, у якій заховані певні речі. Завдання: якнайшвидше знайти предмети.

  • Опишіть те, що ви щойно робили. (Шукали, знайшли)
  • Як називається цей процес? (Пошук)
  • Чи відомо вам, у якій професії пошук є основним заняттям?
  • Сьогодні ми поговоримо про професію археолога, дізнаємося як вони працюють, що знаходять та що відбувається із їхніми знахідками далі.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте матеріал підручника на с. 36 – 37. Випишіть слова та словосполучення, що відповідають на питання «Що роблять археологи?»
  • Сформулюйте висновок про значення археології.
  1. Робота з ілюстраціями.
  • Розгляньте картинки. Назвіть, що на них зображено.
  • Спробуйте розподілити їх у декілька груп.
  • Якими критеріями ви керувалися під час виконання цього завдання?
  • Доберіть назви до кожної групи.

Картинки по запросу покарані калатьки Картинки по запросу літопис Похожее изображение E:\Работа\Підготовка до уроків\5 клас\Історія\4. Джерела до вивчення історії\1. Історичні джерела та їх різновиди. Робота з історичними джерелами\Birch_bark_N109.jpg

Картинки по запросу листи Картинки по запросу грамота старинная

Картинки по запросу фото пнг Картинки по запросу кассета пнг Картинки по запросу фильм пнг Картинки по запросу диск пнг

Картинки по запросу івана купала Картинки по запросу водохрещаE:\Работа\Підготовка до уроків\5 клас\Історія\4. Джерела до вивчення історії\1. Історичні джерела та їх різновиди. Робота з історичними джерелами\u-rivnomu-paski-osvyachuvatimut-v-subotu-i-nedilyu20180406_7053.jpg

Картинки по запросу мова Картинки по запросу українська народна пісня Картинки по запросу українська народна казка

Картинки по запросу медаль E:\Работа\Підготовка до уроків\5 клас\Історія\4. Джерела до вивчення історії\1. Історичні джерела та їх різновиди. Робота з історичними джерелами\77_ru.png E:\Работа\Підготовка до уроків\5 клас\Історія\4. Джерела до вивчення історії\1. Історичні джерела та їх різновиди. Робота з історичними джерелами\Без названия.jpg Картинки по запросу знаряддя праці з каменю

  1. Вибіркове читання (с. 37 – 38 підручника).
  • Оберіть одну із сформованих груп та знайдіть у тексті речення, у яких про неї йдеться.
  • Чому найбільше археологи знаходять речові джерела?
  • Чому писемних джерел серед знахідок найменше?
  • Яка наука вивчає писемні джерела?
  • Що відносять до етнографічних джерел?
  • Які недоліки мають кінострічки?
  1. Робота зі схемою.
  • Розгляньте схему на с. 37 підручника.
  • У який період з’являються писемні джерела? (античні)
  • Які види історичних джерел з’являються у новітній час?
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте текст підручника та складіть пам’ятку «Як працювати з джерелами».
  1. Аналіз ілюстрації (с. 43 підручника).
  • Розгляньте малюнок сучасного художника, який намагався відтворити деякі заняття представників трипільської культури.
  • Чи вдалося йому це зробити?
  • Які саме заняття він зобразив?
  • Які із зображених на малюнках речових джерел були використані у реконструкції?
  1. Робота в парах.
  • Оберіть одне із джерел на с. 41 – 42 підручника та проаналізуйте їх за запитаннями.
  1. Вправа «Досліджуємо джерела».
  • Ознайомтеся з джерелами. Дайте відповіді на запитання.

Похожее изображение

Картинки по запросу покарані калатьки

Коли створені джерела?

Джерела створено групою авторів чи однією особою?

  1. ___________________
  2. ___________________
  1. ___________________
  2. ___________________

Для кого і з якою метою вони створені? Яку інформацію несуть?

  1. _____________________________________________________________
  2. _____________________________________________________________
  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Робота в малих групах.
  • Згідно з отриманим матеріалом про роботу археологів, проведіть власні розкопки.

У кожної групи посудина є по кілька посудин з піском (в одній захований предмет, інші – лише з піском). Завдання провести та описати повноцінний процес археологічних розкопок.

  1. Підсумки уроку.
  1. Вправа «Три слова».
  • Охарактеризуйте, яким для вас видався цей урок трьома словами-прикметниками.
  1. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати § 6, 7 підручника.

 

docx
Додано
11 грудня 2019
Переглядів
2350
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку