Учні мають навчитися : розповідати про виникнення та розвиток села Хорішки в часи козаччини;наводити приклади легенд пов’язаних з історією нашого краю;витлумачувати та доречно вживати терміни і поняття: «козак», «Шар-гора», «козацькі повстання»; давати стислу характеристику історичній особі. Тип уроку: засвоєння нових знань з елементами театралізації та уявної мандрівки.
Номер слайду 3
ГРА «МІКРОФОН»
Номер слайду 4
Номер слайду 5
МІСЦЯ ПЕРШИХ ПОСЕЛЕНЬ
Номер слайду 6
СЕЛА - СУСІДИ ХОРІШОК Хорішки
Номер слайду 7
Експерт з географії
Номер слайду 8
Експерт з ботаніки
Номер слайду 9
Легенда про козака Хороша
Номер слайду 10
ЗАГАДКОВА ШАР -_ ГОРА
Номер слайду 11
СОТНЯ ГОВТВЯНСКАЯСотник наказний Яким Замятня158 Хоружий Игнат Рибалка159 Писар Емелиан Голенковский160 Иван Шепелев161 Козаки[1.] Иван Капуста (Капустян) [2.] Данило Александренко162[3.] Карп Данилено [4.] Антун Волошин[5.] Юско Білограденко [6.] Александр Шингириенко[7.] Яцко Шулидненко [8.] Роман Шингирей[9.] Юско Маценко [10.] Дмитро Заскока[11.] Васил Харченко [12.] Леско Макиенко[13.] Карп Овдіенко [14.] Михайло Михайличенко[15.] Васил Гурин [16.] Мирун Киселенко[17.] Максим Олійник [18.] Леско Зінченко158 Замятня Яким – у цей таки час займав і посаду сотенного отамана(1725-1732). А «повним» сотником говтвянським (1715-1732) був. Остроградський Федір Матвійович, майбутній полковник.
Номер слайду 12
Яків Остряниця (р.н. невід. - 1641)
Номер слайду 13
Юрій Немирич(1612 ‒ 1659)
Номер слайду 14
ІСТОРИЧНИЙ ТЕКСт. Навесні 1638 року розпочалося повстання Я. Остряниці. Запорожці перейшли до активних дій. Під Кременчуком запорожці розбили передову сторожу поляків і реєстровців. Головною метою козацького виступу було « визволення народу нашого православного від ярма, тиранського, ляхівського поневолення і мучительства». На початку квітня повстанці вибили противника з Говтви. Укріпивши місто і замок, вони стали табором між річками Говтвою й Пслом. У 1615 році Говтва вже згадується як слобода на 25 О дворів...
Номер слайду 15
ІСТОРИЧНИЙ ТЕКСт. На початку травня під Говтвою відбулася битва, яка завершилася перемогою козаків (до речі, це єдина переможна битва із декількох, що були в різні часи на території Полтавщини). Говтва – це Острянинова війна. В ХУІІ столітті Говтва була дуже укріплена, місто було обнесено частоколом, в місті була фортеця. Тому Острянин, який ішов походом лівим берегом Дніпра весною 1638 р. і дізнавшись, що назустріч йому виступив з військом Станіслав Потоцький, зайняв для оборони Говтву.
Номер слайду 16
ІСТОРИЧНИЙ ТЕКСт. Перемога під Говтвою була напередодні визвольної війни, очоленої Богданом Хмельницьким. У цій перемозі вагому роль відіграли говтвянські укріплення. Дві величезні могили-кургани на вершинах Шар-гори та сусідньої безіменної, на думку одних дослідників, були спостережними пунктами, за твердженнями інших – груповими похованнями (братськими могилами) загиблих у битвах.
Номер слайду 17
Вправа « Валіза знань»Сьогодні на уроці я :дізнався ( дізналася)…. я думаю, що….мені найбільше запам’яталось…
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Домашнє завдання. Підготувати розповіді про минуле нашого краю, взявши інтерв’ю у старожилів: 1. Що Вам відомо про заснування свого села?2. Що можете розповісти за своє село у роки вашого дитинства та юності?3. Якими були вулиці села?4. Як будували хати?5. На скільки змінилося село з часом?6. Яким би Ви хотіли бачити своє село у майбутньому?