Ознайомити учнів з етапами історичного розвитку держави і суспільства; формувати вміння учнів використовувати наявні знання для аналізу та пошуку нових відомостей; виховувати розуміння логіки історичного розвитку людства та повагу до цієї історії.
Тема: Історичний розвиток держави і права.
Мета: ознайомити учнів з етапами історичного розвитку держави і суспільства; формувати вміння учнів використовувати наявні знання для аналізу та пошуку нових відомостей; виховувати розуміння логіки історичного розвитку людства та повагу до цієї історії.
Обладнання : підручник.
Основні поняття: історичний тип держави
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
Хід уроку.
Бесіда
1.Взаємозалежність між рівнем соціально – економічного розвитку суспільства і державно – правовими інститутами.
Бесіда
2.Влада і соціальні норми первинного суспільства.
Працюючи відразу заповнюємо таблицю «Державне (первісне) суспільство і держава»
Бесіда
Вожді, старійшини обиралися племенем, родом їх авторитет був не заперечним завдяки наявному досвіду, вмінню забезпечити соплемінників усім необхідним для життя. Відсутність відокремленого апарату влади, відсутність правової власності.
Додержавне (первісне ) суспільство |
||
Критерії порівняння |
Додержавне (первісне ) суспільство |
Державне класове суспільство |
Мотиви об’єднання людей |
Кровна спорідненість |
Належність до певної держави, спільна територія проживання |
Опора влади керівника |
Сімейний(родовий) авторитет вождя, його досвід |
Апарат влади, при потребі сили
|
Наявність відокремленого апарату влади |
відсутній |
Наявний |
Прийняття найважливіших рішень |
Народними зборами племені(роду) |
Як правило представницькими органами владми |
власність |
Колективна, всього племені, роду |
Приватна |
Існуючі види соціальних норм |
Звичаї, традиції |
Право, що відіграє провідну роль, звичаї, традиції, корпоративні норми. |
Порядок встановлення соціальних (правових) норм |
Формуються протягом значного часу, стають звичаями |
Приймаються як нормативно – правові акти держави, вступають в силу після прийняття |
Засіб підтримання соціальних(для держави – правових) норм |
Опора на авторитет, розуміння важливості дотримання норм для кожного |
Державна влада |
Застосування сили щодо дотримання соціальних (правових) норм |
Не потрібно |
Часом можливе та потрібне |
Склад колективу, який здійснює управління |
родичі |
Люди, що проживають на певній території(території держави) |
Чисельність колективу, який здійснює управління |
невелика |
Набагато більша, ніж в первісному суспільстві. |
Теорії походження держави.
3.Історичні типи держави, перспективи історичного розвитку.
Вивчення питання в групах
Завдання групам
Визначте характерні риси:
Рабовласницька держава – значна роль держави в регулюванні економічних відносин; переважаюча форма державного устрою – імперія, наявна чітко виражена в правових нормах нерівність людей ( раби не є навіть суб’єктами права, вони були об’єктом), держава виконує роль класу рабовласників:
Феодальна – держава виконує волю класу феодалів, закріплює панування їх над селянами шляхом закріплення та охорони феодальної власності на землю, переважаюча форма державного правління – монархія (переважно абсолютна), значний вплив релігійних норм, правове закріплення рівноправ’я громадян, права приватної власності, проголошення особистих та політичних прав громадян, зниження впливу держави в економічній сфері правління та державного устрою;
Соціалістична держава – домінуючий вплив держави в економіці, проголошення та закріплення соціально – економічних прав.