Урок. Історія вивчення клітини. Методи цитології. загальна характеристика прокаріот.

Про матеріал
Розробка уроку з біології 9 клас, рівень стандарту з теми:"Історія вивчення клітини. Методи цитології. Загальна характеристика прокаріот"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Клітина. Елементарна одиниця живого

Номер слайду 2

КЛІТИНАКлітина (від лат. комірка) – елементарна живабіологічна система - структурно-функціональна одиниця будови і розвитку всіх живих організмів, здатна до саморегуляції, самооновлення, самовідтворення і розвитку.!!! Клітині характерні всі основні властивості живого: обмін речовин і перетворення енергії, живлення, дихання, травлення, здатність до росту, розвитку, руху, збереження і передача спадкової інформації нащадкам, пристосування…

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

РІЗНОМАНІТНІ ФОРМИ КЛІТИНЗІРЧАСТІКУЛЯСТІПРИЗМАТИЧНІДИСКОПОДІБНІКУБІЧНІВЕРЕТЕНОПОДІБНІ, ВИДОВЖЕНІ…

Номер слайду 9

Історія вивчення клітини

Номер слайду 10

Винайдення мікроскопу. На жаль, точно невідомо, хто саме винайшов перший мікроскоп. Одні дослідники вважають, що цей винахід належить батьку і сину Янсенсам (кінець XVI століття), інші - відомому вченому Ґалілео Ґалілею (початок XVII століття).

Номер слайду 11

Роберт Гук, 1665р. Англійський фізик Роберт Гук, розглядаючи за допомогою мікроскопа корок бузини, побачив комірки - це були клітинні стінки. Вони нагадували йому монастирські келії, і він назвав їх англійським словом cell (камера, клітка, клітина).

Номер слайду 12

ЦИТОЛОГІЯ (грецьк. κύτος «клітина» и λόγος — «учення») - наука про клітини, вивчає будову і функції клітин. Малюнок зрізу клітин корка, зображених Робертом Гуком. Відкрив і запропонував термін «клітина» вперше Роберт Гук у 1665 роціМікроскоп Гука. Портрет Роберта Гука

Номер слайду 13

Антоні ван Левенгук Голландець, в другій половині XVII столітті удосконалив мікроскоп і зміг спостерігати живі клітини.  Відкрив і описав одноклітинні організми (інфузорії, бактерії), а також еритроцити і сперматозоїди хребетних тварин.

Номер слайду 14

Карл Бер, 1827 р. Естонський (російський) вчений. Відкрив яйцеклітину птахів і ссавців, довів, що ці тварини розвиваються з однієї заплідненної яйцеклітини - зиготи.

Номер слайду 15

Ян Пуркін’є, 1825 р. Чеський дослідник Вперше спостерігав ядро в тваринній клітині (яйцеклітині курки). Ввів термін «протоплазма» для позначення «живого вмісту клітини» і довів, що саме вона, а не клітина стінка, є живою речовиною.

Номер слайду 16

Роберт Броун, 1831-1833 рр. Англійський ботанік. Описав ядра в клітинах рослин.

Номер слайду 17

Маттіас Шлейден, Теодор Шванн, 1838 – 1839 рр. Німецькі вчені (ботанік і зоологог)Узагальнили знання про клітину, сформулювали такі основні положення клітинної теорії: всі організми складаються з клітин;клітина є структурною і функціональною одиницею живих організмів;клітини тварин і рослин подібні за будовою. Помилково вважали, що клітини виникають тільки шляхом новоутворень з міжклітинної речовини.

Номер слайду 18

Рудольф Вірхов, 1859 р. Німецький лікар. Доповнив клітинну теорію, довівши, що клітини утворюються внаслідок поділу материнської клітини.

Номер слайду 19

Вплив клітинної теорії на розвиток біологіїЗа визначенням Ф. Енгельса, клітинна теорія, закон перетворення енергії і еволюційна теорія Чарльза Дарвіна є трьома найбільшими відкриттями природознавства XIX ст. На основі клітинної теорії в середині XIX ст. виникла цитологія (від греч. цитос - вмістище, клітина) - наука, що вивчає структуру і функції клітини.

Номер слайду 20

Положення сучасної цитоклітинної теоріїклітина - елементарна одиниця будови і розвитку всіх живих організмів;клітини всіх живих організмів подібні за походженням, будовою, хімічним складом, основними процесами життєдіяльності;кожна нова клітина утворюється тільки в результаті розмноження материнської клітини;у багатоклітинних організмів, які розвиваються з однієї клітини або спори, зиготи, різні типи клітин завдяки спеціалізації протягом індивідуального розвитку особини утворюють тканини.із тканин формуються органи, системи органів, які тісно пов'язані між собою і підлягають нервовим і гуморальним регуляціям.

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Форми живого. Клітинні – складаються з клітин. Неклітинні – не мають клітинної будовивірусипріонивіроїдиархеїбактеріїпрокаріоти -без’ядерні організмиеукаріотимають оформлене ядрогрибитваринирослини

Номер слайду 25

Номер слайду 26

К Л І Т И Н АПоверхневийапарат. Ц и т о п л а з м а. Спадковийматеріал Надмембранні структури Підмембранні структури Цитоскелет Плазматична мембрана Гіалоплазма ДНК; Органели РНК Включення Включення

Номер слайду 27

Номер слайду 28

ПОВЕРХНЕВИЙ АПАРАТФункції: Бар’єрна – захисна, відокремлює внутрішнє середовище клітини від зовнішнього. Транспортна – забезпечує обмін речовин між середовищем клітини і зовнішнім середовищем. Рецепторна – сигнальна, сприймає подразнення.

Номер слайду 29

Складається з клітинних мембран, мікрофіламентів, мікротрубочок і пелікули у одноклітинних. Це клітинний каркас – скелет клітини.1. Клітинні мембрани пов’язані з плазматичною мембраною – це тоненькі плівки ліпопротеїдної, глікопротеїдної природи, які поділяють цитоплазму клітини на компартменти. Компартменти – це функціональні осередки в цитоплазмі, які забезпечують одночасне протікання несумісних хімічних процесів. Цитоскелет

Номер слайду 30

ЦИТОСКЕЛЕТ2. Мікрофіламенти (L 5-8нм) - це тоненькі нитки, що містять скоротливі білки актин,міозин; пронизують цитоплазму.3. Мікротрубочки (L 25нм) - це циліндричні порожнисті трубочки, до складу яких входить білок тубулін.4. Пелікула – у одноклітинних – інфузорія,євглена зелена.

Номер слайду 31

Функції: Опорна, підтримує форму клітини;Забезпечує сталість форми Екзо- та ендоцитоз; Забезпечує рух клітини;Забезпечує активний внутрішньоклітинний транспорт речовин;Цитоскелет

Номер слайду 32

Номер слайду 33

Номер слайду 34

Прокаріоти. До ядерні, просто влаштовані живі організми, зберігають риси глибокої старовини. Тип Дроб’янки: бактерії, ціанобактерії – синьозелені водорості. Археї. Це одноклітинні живі організми, але є і колоніальні форми, які оточені слизовою оболонкою – капсулою. В клітинах прокаріот не має ядра і більшості органел, які притаманні еукаріотам.

Номер слайду 35

БАКТЕРІЇ

Номер слайду 36

Номер слайду 37

найбільша із бактерій довжиною 600 мкм(порівняння із кишковою паличкою)найдрібніша бактерія діаметром до 1 мкм. Рекордсмени серед бактерій

Номер слайду 38

Бактерії є всюди:у грунтіу водіу повітрівсередині і на живих організмаху гарячих джерелаху мерзлотіна дніокеану

Номер слайду 39

В 1 г родючого грунту – 2,5 млрд бактерій. В 1 мл свіжого молока - більше 3 млрд бактерій

Номер слайду 40

Форми бактеріальних клітин. Бацили - паличковидніКоки - кулястіСпірили- спіральнозакрученіспірохети. Вібріони-комоподібністрептококистафілококидиплококистрептобацили. Збудник холери. Vibrio cholerae

Номер слайду 41

БУДОВА БАКТЕРІЇ

Номер слайду 42

Типи живлення бактерій

Номер слайду 43

Фототрофи – для синтезу органічних сполук використовують енергію сонця.

Номер слайду 44

Хемотрофи – для синтезу органічних сполук використовують енергію окисно-відновних хімічних реакцій

Номер слайду 45

Гетеротрофи – живляться готовими органічними сполуками

Номер слайду 46

Гетеротрофи

Номер слайду 47

Типи дихання бактерійаеробне –для дихання використовуютьатмосферний кисеньанаеробне –живуть у безкисневому середовищі і отримують енергію завдяки бродінню. Азотфіксуючі бактеріїмолочнокисле (Lactobacillus, Bifidobacterium);спиртове (Sarcina, Zymomonas);оцтовокисле (Acetobacter);маслянокисле (Clostridium)

Номер слайду 48

Розмноження бактерій1. Нестатеве:1. Поділ клітини навпіл(бінарний поділ)2. Фрагментація за рахунок гетероцист3. Множинний поділ у ціанобактерій

Номер слайду 49

2. Статеве відтворення – кон’югація. Кон'югація - обмін генетичним матеріалом (фрагментами молекули ДНК) між бактеріями через міжклітинний контакт.

Номер слайду 50

Особливість бактерій. Циста Спора – захисна оболонка утворюється всередині материнської клітини (витримують високі та низькі t, посушливий період...)Циста – захисна оболонка покриває всю материнську клітину (стійкі до дії радіації, висушування…)

Номер слайду 51

Бактерії Золотистий стафілокок. Збудник правцю. Молочно-кислі бактеріїЗбудник сальмонельозукишкова паличка. Збудник сифілісу

Номер слайду 52

Порівняльна характеристика клітин прокаріот і еукаріот. Структури клітини. Еукаріоти. Прокаріоти. Клітинна стінка. Клітинна мембрана. Ядро. Хромосоми. Спадковий матеріал. ЕПСРибосоми. Відсутня у тварин, є у рослин, грибів, бактерій. ++, містить хромосоми+, лінійні, ниткоподібніДНК + білок, в хромосомах ++ великі, пов’язані з ЕПСЄ, тверда, містить муреїн. + не має не маєКільцева ДНК-нуклеоїд,в цитоплазмі не має+ дрібні, вільні

Номер слайду 53

Порівняльна характеристика клітин прокаріот і еукаріот. Структури клітини. Еукаріоти. Прокаріоти. Комплекс ГольджіЛізосоми. МітохондріїВакуоліВійки, джгутики. Фотосинтез. Фіксація нітрогену + + ++, у рослин великі, у тварин дрібніСкладні, у деяких однокл., містять мікротрубочки. У рослин в хлоропластах. Не здатні не має не має не має не маєПрості, мікротрубочки відсутні. Фотосинтезуючі мембрани. Нітрофіксуючі бактерії

Номер слайду 54

Д/З Скласти план-конспект за темою. Дякую за увагу

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 9 клас, Презентації
Додано
2 листопада 2023
Переглядів
222
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку