КЛІТИНАКлітина (від лат. комірка) – елементарна живабіологічна система - структурно-функціональна одиниця будови і розвитку всіх живих організмів, здатна до саморегуляції, самооновлення, самовідтворення і розвитку.!!! Клітині характерні всі основні властивості живого: обмін речовин і перетворення енергії, живлення, дихання, травлення, здатність до росту, розвитку, руху, збереження і передача спадкової інформації нащадкам, пристосування…
Маттіас Шлейден, Теодор Шванн, 1838 – 1839 рр. Німецькі вчені (ботанік і зоологог)Узагальнили знання про клітину, сформулювали такі основні положення клітинної теорії: всі організми складаються з клітин;клітина є структурною і функціональною одиницею живих організмів;клітини тварин і рослин подібні за будовою. Помилково вважали, що клітини виникають тільки шляхом новоутворень з міжклітинної речовини.
Вплив клітинної теорії на розвиток біологіїЗа визначенням Ф. Енгельса, клітинна теорія, закон перетворення енергії і еволюційна теорія Чарльза Дарвіна є трьома найбільшими відкриттями природознавства XIX ст. На основі клітинної теорії в середині XIX ст. виникла цитологія (від греч. цитос - вмістище, клітина) - наука, що вивчає структуру і функції клітини.
Положення сучасної цитоклітинної теоріїклітина - елементарна одиниця будови і розвитку всіх живих організмів;клітини всіх живих організмів подібні за походженням, будовою, хімічним складом, основними процесами життєдіяльності;кожна нова клітина утворюється тільки в результаті розмноження материнської клітини;у багатоклітинних організмів, які розвиваються з однієї клітини або спори, зиготи, різні типи клітин завдяки спеціалізації протягом індивідуального розвитку особини утворюють тканини.із тканин формуються органи, системи органів, які тісно пов'язані між собою і підлягають нервовим і гуморальним регуляціям.
Складається з клітинних мембран, мікрофіламентів, мікротрубочок і пелікули у одноклітинних. Це клітинний каркас – скелет клітини.1. Клітинні мембрани пов’язані з плазматичною мембраною – це тоненькі плівки ліпопротеїдної, глікопротеїдної природи, які поділяють цитоплазму клітини на компартменти. Компартменти – це функціональні осередки в цитоплазмі, які забезпечують одночасне протікання несумісних хімічних процесів. Цитоскелет
Прокаріоти. До ядерні, просто влаштовані живі організми, зберігають риси глибокої старовини. Тип Дроб’янки: бактерії, ціанобактерії – синьозелені водорості. Археї. Це одноклітинні живі організми, але є і колоніальні форми, які оточені слизовою оболонкою – капсулою. В клітинах прокаріот не має ядра і більшості органел, які притаманні еукаріотам.
Типи дихання бактерійаеробне –для дихання використовуютьатмосферний кисеньанаеробне –живуть у безкисневому середовищі і отримують енергію завдяки бродінню. Азотфіксуючі бактеріїмолочнокисле (Lactobacillus, Bifidobacterium);спиртове (Sarcina, Zymomonas);оцтовокисле (Acetobacter);маслянокисле (Clostridium)
Порівняльна характеристика клітин прокаріот і еукаріот. Структури клітини. Еукаріоти. Прокаріоти. Клітинна стінка. Клітинна мембрана. Ядро. Хромосоми. Спадковий матеріал. ЕПСРибосоми. Відсутня у тварин, є у рослин, грибів, бактерій. ++, містить хромосоми+, лінійні, ниткоподібніДНК + білок, в хромосомах ++ великі, пов’язані з ЕПСЄ, тверда, містить муреїн. + не має не маєКільцева ДНК-нуклеоїд,в цитоплазмі не має+ дрібні, вільні
Порівняльна характеристика клітин прокаріот і еукаріот. Структури клітини. Еукаріоти. Прокаріоти. Комплекс ГольджіЛізосоми. МітохондріїВакуоліВійки, джгутики. Фотосинтез. Фіксація нітрогену + + ++, у рослин великі, у тварин дрібніСкладні, у деяких однокл., містять мікротрубочки. У рослин в хлоропластах. Не здатні не має не має не має не маєПрості, мікротрубочки відсутні. Фотосинтезуючі мембрани. Нітрофіксуючі бактерії