Урок "Історія як наука. Українські вчені – історики" за новою програмою

Про матеріал

Розробка уроку з історії України за новою програмою для 5 класу з теми "Історія як наука. Українські вчені – історики" за підручником О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко.

Перегляд файлу

Тема уроку: Історія як наука. Українські вчені – історики.

 

Мета: пояснити термін «історія» в різних значеннях (як оповідь, як досвід, як живу пам’ять про життя людей у минулому, як науку);

розкрити зміст поняття «історія», «історик»; мотиви інтересу (звернення) людини до минулого; взаємопов’язаність минулого, теперішнього і майбутнього; завдання історії як шкільного предмета

розвивати вміння працювати з підручником, як джерелом інформації, складати текстові таблиці;

виховувати інтерес до історії як науки

Обладнання: підручник Пометун 5 клас, портрети вчених – істориків ( М. Грушевський, В. Хвойка, Геродот, Б. Мозолевський)

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності:

    Сьогодні ви розпочинаєте вивчення нового для вас предмета, який називається «історія». Предмет для вас новий, але слово, я сподіваюся, ви чули у своєму житті не раз. Давайте спробуємо назвати свої асоціації, коли чуємо слово «історія». Скажіть, на яких уроках у початковій школі вам траплялося слово «історія»?

Діти називають свої асоціації, вчитель записує їх на дошці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу: постановка теми і мети уроку.

План:

  1. Історія як наука.
  2. Хто такі історики.

  Історія не тільки цікава, але й одна з найскладніших наук. А допоможе нам у вивчення історії підручник. Пропоную учням  ознайомитись з підручником, його умовними позначками  і структурою.

   Наш підручник складається з 3 розділів. В кінці вивчення кожного розділу ми будемо закріплювати вивчений матеріал і перевіряти знання, які ви отримали на попередніх уроках. Це будуть уроки узагальнення та тематичного оцінювання. Як ви вже мабуть звернули увагу в кожному розділі є практичні роботи. На практичних уроках ми будемо працювати з різними джерелами інформації -  текстовими матеріалами,  інтернет – ресурсами, місцевими історичними памятками, які будемо оглядати під час екскурсій.  В кожному параграфі є умовні позначки, завдання, які потрібно виконати на початку уроку, завдання, які виконуються під час або після прочитання пункту параграфа; зав дання для самостійної роботи і домашнє завдання. Ще вміщено рубрику для допитливих  та рубрика  історична мозаїка.

  1. Історія як наука

Робота з літературним джерелом

- Прочитайте вірш і дайте відповіді на запитання.

ІСТОРІЯ 


Що таке історія?                             

Ви, щоб не забули,

Знайте, що історія —

Наука про минуле.

А «історія» походить

Із грецької мови,

«Оповіді про події»

Означає це слово.


 

Запитання

1.  Що таке історія?

2.  З якої мови походить слово «історія»?

3.  Що означає «історія» в перекладі з грецької?

  Історія  -  наука, яка вивчає  минуле людства. Слово «історія» з грецької означає «дослідження», «повідомлення», «оповідь про події». Історію називають вчителькою життя.

Завдання 

- З'ясуйте, у якому значенні вжито слово «історія» в нижченаведених реченнях.

1. Історія про капітана Гранта багата на пригоди.

2. Тернистий шлях історії нашого народу.

3.  «Знаєш, друже, — вихопилось в балакучого хлопчика, — ну й історія зі мною сталась».

4. Історія досліджує, яким було життя людей у минулому.

Нас буде цікавити історія як наука.

Запис визначення історія в зошит. С 7.

Історія поділяється на всесвітню і вітчизняну. Робота зі схемою.

 

 

 

 

 

Яке поняття буде ширшим? Чи є історія України-складовою всесвітньої історії?

Як ви гадаєте, з якої події починається вивчення історії? (поява перших людей)

 

 

2.Хто такі історики

Людей, які вивчає минуле називають істориками. «Батьком історії» вважають Геродота, який подорожуючи країнами стародавнього світу, записував побачене і розповіді учасників різних подій. Свої розповіді він назвав «історіями». Всі його записи були складені у 9 книг і містять  опис історії держав стародавнього світу – Греції, Єгипту, Вавилонії і ін. Саме завдяки «Історії» Геродота ми можемо дізнатися про стародавні держави,пам’ятки культури, війни і інші події, відомості про  які не збереглися до нашого часу.

Самостійна робота: опрацювати п 3 § 1.

 Читаючи текст виписати імена учених – істориків і що вони досліджували.

Вчений - історик

Його праця

Геродот

9 т. «Історій»

Нестор

Літопис «Повість минулих літ»

Вікентій Хвойка

Дослідження трипільської культури

Борис Мозолевський

Дослідження життя стародавніх скіфів

Михайло Грушевський

10 – томна «Історія України – Русі».

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу: історичний диктант (усний)

  1.               Історія – це…(наука про минуле людства)
  2. Люди, які вивчають історію називаються (істориками)
  3. «Батько історії» вважають … (Геродота
  4. Писемні джерела, які описували події рік за роком  -  це …(літописи)
  5. Літопис «Повість минулих літ» написав … (Нестор)
  6. Михайло Грушевський написав … (Історія України – Русі)
  7. Трипільську культуру досліджував … (археолог Вікентій Хвойка)
  8. Борис Мозолевський вивчав … (життя скіфів)

V. Домашнє завдання:

  1. Опрацювати § 1
  2. Виконати письмово завдання в зошитах:

Розгадай ребус і пригадай визначення поняття:

 

                                                            _________________

 

 

Заверши речення:

Історія як предмет вивчає _________________________________

Істориками називають ___________________________________

________________________________________________________

Кліо –це ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_______________________________________________

Я вважаю, що професія історика важлива, тому що ________________________________________________________________________________________________________________

Уважно роздивись  та підпиши портрети видатних істориків:

       

_____________   ____________  ____________  _____________

Постав позначку біля портретів українських вчених-істориків.

 

doc
Додано
8 липня 2018
Переглядів
5647
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку