Урок "Відлік часу в історії"

Про матеріал

Розробка уроку "Відлік часу в історії" для 5 класу з історії України за новою програмою. Містить практичні завдання для кращого засвоєння обчислання історичного часу.

Перегляд файлу

ВІДЛІК ЧАСУ В ІСТОРІЇ

Тема уроку: Історія і час

Мета: сформувати початкові знання про історичний час, історичний простір та одиниці його вимірювання;ознайомити учнів  з поняттями хронологія, дата, лінія часу; розвивати хронологічні просторові вміння; формувати історичну свідомість;

прищеплювати відчуття причетності до минулого України, бажання більше дізнатися про нього.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: кросворд,  ілюстрації до теми.

Поняття: «хронологія», «дата», «лінія часу».

 

Хід уроку:

І.  Організаційний момент

ІІ.  Актуалізація знань учнів:

Розвязуваня кросворду

 

 

1

 

 

 

І

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

С

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

Т

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

І

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

Я

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Що в перекладі означає слово «історія»?
  2. Писемні джерела, які описували події рік за роком.
  3. Складовою якої історії є історія України?
  4. Муза історії
  5. Назва нашої держави.
  6. Чернець Києво-Печерського монастиря Нестор …
  7. Історія – вчителька …

Перевірка домашнього завдання.

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте загадки

  • Ніг не маю, а ходжу, рота не маю, а скажу, коли обідати, коли спати, коли роботу починати. (Годинник)
  • Не старіє, не вмирає, а все нищить, забирає. (Час)

  Як ви вже зрозуміли сьогодні ми на уроці проаналізуємо  як повязані історія і час.  

ІV. Вивчення нового матеріалу: постановка теми і мети уроку.

План уроку:

  1. Чому історію називають наукою у часі.
  2. Як люди вимірювали час.
  3. Що таке календарі і які вони бувають.

1. Чому історію називають наукою у часі

Вивчаючи минуле історики раз по раз змушені відповідати на запитання: коли сталася та чи та подія? Визначити точний час певної події, тобто її дату, допомагає хронологія - наука, що вивчає способи обчислення часу. Кожна з історичних подій має свою дату – рік, місяць, число. Щоб краще розуміти минуле люди запам’ятовували або  записували події в хронологічній послідовності -  послідовність подій за роками.  Наприклад, коли розпочалася якась подія і коли вона закінчилася, що відбувалося напередодні цієї події і що по завершенню.

Учні записують визначення понять у зошити. 

-    Хронологія — наука про час.

-   Дата — це точний час певної події.

-   хронологічна послідовность -  послідовність подій за роками.

Завдання  Назвіть по одній даті зі свого життя.

Дата вашого народження  -  це історичний факт, який належить до минулого. Будь-який історичний факт від­бувся в певному місці або у просторі. Дата нашого народження — це початок вашої історії. День, місяць і рік нашого народження — це час, а місце вашого народження — це простір. Історія містить роз­повіді істориків про дії людей, як вони жили і діяли в певному часі й просторі.

2. Як люди вимірювали час.

Скільки минуло часу, відколи продзвенів дзвінок на цей урок?

Скільки минуло часу відтоді , як ви прокинулися сьогодні?

 Скільки минуло часу від попереднього уроку історії ?

Із бесіди учні роблять висновок про відомі їм одиниці вимірювання часу: секунди, хвилини, години, дні,

Як ви гадаєте, як у давнину люди вимірювали час? По чому вони орієнтувалися? ( по сонячному світлові)

  Робота з підручником. Прочитати с. 13-14.

Початковий момент системи літочислення, а також сама ця система— це ера — наприклад, християнська або нова ера (наша ера). Періодом називають також великий проміжок часу, що має свої особливості, а сам відлік історичного часу від певного історичного моментуліточисленням. У різних народів були різні системи літочислення.

Працюємо зі стрічкою часу

Наша ера бере свій початок від дати народження Ісуса Христа. Отже, зараз 2018 рік від Різдва Христового, 2018 років нашої ери. Час до народження Ісуса Христа – це період до нашої ери . Час від першого року до теперішніх днів називають нашою ерою. Кожні сто років називають століттям, або віком. Тисяча років - це тисячоліття.

Щоб уявити плин часу, намалюймо пряму лінію. На ній позначатимемо один за одним різні роки. Праворуч розташуємо рік, у якому ми живемо, ліворуч - попередні роки або століття.

 

      Працюємо зі схемою «Періодизація всесвітньої історії»

 

 

 

 

 

(Періодизація всесвітньої історії записується в зошит.)

  Позначте на лінії часу періоди всесвітньої історії.              

Позначте на лінії часу:

1) Княжа Русь-Україна- ІХ–ХІІІ ст.; 2) Галицько-Волинська держава- ХІІІ – середина ХІV ст.; 3) Козацька республіка- середина ХVІ – ХVІІІ ст.; 4) творення нової України -ХІХ–ХХ ст.

 Робота з таблицею

Використовуючи наведену таблицю, учитель пояснює, як визна­чаються століття за роками. Якщо в чотирицифровому числі після перших двох цифр стоять два нулі, то перші дві цифри відповідають століттю: 1200 рік — 12 століття, 1300 рік — 13 століття. Але якщо замість нулів буде будь-яка інша цифра, то це дата наступного століт­тя. Наприклад, 1201 рік — 13 століття, 1340 рік — 14 століття. Так само визначається століття за датою з трьох цифр: 800 рік — 8 століт­тя, а 801 рік — 9 століття

 

IX ст.

 

X ст.

 

XI ст.

 

XV ст.

 

XX ст.

 

XXI ст

801— 900 pp.

901 — 1000 pp.

1001 — 1100 pp.

1401 — 1500 pp.

1901 — 2000 pp.

2001— 2100 pp.

 

Робота з хронологією

Усі учні по черзі працюють зі стрічкою часу біля дошки

ІV. Закріплення вивченого матеріалу:

1. Співвіднесіть рік і століття:

1) 5 рік — … століття;

2) 1799 рік — … століття;

3) 1314 рік — … століття;

4) 44 рік — … століття;

5) 700 рік — … століття;

6) 789 рік — … століття;

7) 1501 рік — … століття;

8) 1900 рік — … століття.

 

 

 

2. Співвіднесіть рік та століття, з’єднавши їх стрілками.

V ст. до н. е.

240 р.

ІІІст.

78 р. до н. е.

ХІХ ст.

645 р.

ХХІст.

1582 р.

ХVІст.

1861 р.

Іст. до н. е.

435 р. до н. е.

V.  Домашнє завдання:

  1. Опрацювати §  2, п.1,2.
  2. Виконати завдання в зошиті:

         Запиши римськими цифрами число, місяць і рік     свого дня      народження.

___________              ____________             ____________

 

Побудуй лінію часу свого життя, позначивши  рік народження, рік вступу до школи та рік в якому ми живемо:

 

 

 

Запиши у хронологічній послідовності 4 важливі дати та події  своєї родини, використовуючи таблицю

 

Дата

Подія

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
8 липня 2018
Переглядів
27097
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку