Урок із української літератури для 10 класу на тему " Василь Стефаник "Камінний хрест". Трагедія переселення галицьких селян до Канади.Образи-символи у новелі"

Про матеріал
Цей матеріал допоможе розкрити причини та масштаби масової еміграції галицьких селян до Канади.
Перегляд файлу

Тема. Василь Стефаник «Камінний хрест». Трагедія переселення галицьких селян до Канади. Узагальнюючий зміст образу Івана Дідуха. Образи-символи в новелі Мета: - розкрити ідейно-художній зміст новели «Камінний хрест»; ознайомити учнів із трагедією переселення галицьких селян; закріпити вивчене про твір; розкрити символічну назву твору; прищеплювати любов до рідного краю; виховувати відповідальність за долю своєї держави.

Цілі уроку

Учні повинні знати:

-  причини та масштаби масової еміграції галицьких селян до Канади;

-  ключові події новели, особливості побудови твору;

-  конкретне значення символів у новелі;

-  значення прізвиська головного персонажа (Переломаний), символіку його каторжної праці та причини виїзду.

Учні повинні вміти:

-  аналізувати текст, знаходити в новелі художні деталі, які передають психологічний стан героїв;

-  узагалюнювати зміст образу головного персонажа, аргументуючи свої думки цитатами з твору;

-  пояснювати значення діалектизмів та визначати їхню роль у створенні колориту;

-  висловлювати власне ставлення до проблеми еміграції.

Тип уроку: урок сприйняття і засвоєння нових знань.

Форма проведення уроку: урок-роздум.

Обладнання: портрет письменника, пісня «Чуєш,брате мій», аудіозапис новели «Камінний хрест», ілюстрації до твору, відео про життя та творчість письменника,  словник діалектизмів,  ментальна карта, картки із завданнями.

                                                                            Епіграф.                                                  

                                                                     Можна все на світі вибирати, сину,

                                                                   Вибрати не можна тільки Батьківщину.

                                                                                              Василь Симоненко                                        Хід уроку

І. Організаційна частина.

(Обмін компліментами).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Звучить пісня Б.Лепкого «Чуєш, брате мій».

-Здається, що і кам'яне серце здригнеться, коли почує цю пісню. Скільки в ній невимовного болю, глибокого відчаю. Чому так печально звучить журавлине курликання?            Ця пісня болю й муки прозвучала не випадково. Бо не тільки птахи покидають рідну землю – недоля жене з отчого краю і людей. Такий біль розлуки описав В. Стефаник у своєму творі.

  Бесіда за запитаннями

*Коли відбуваються події, змальовані в новелі В.Стефаника «Камінний хрест»?

*Чому ці події хвилювали В.Стефаника?

*Про кого його твори?

*Хто головний герой, яким ви його уявляєте?

*Чи погоджуєтеся ви з думкою, що В.Стефаник – песиміст?

*Що вас найбільше схвилювало в новелі «Камінний хрест?

*Як ви розумієте значення «нести свій хрест?

ІІІ. Оголошення теми, мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

-Сьогодні на уроці детально розкриємо внутрішній стан головного героя, пов'язаний із переселенням до Канади, з'ясуємо, що спричинило її, попрацюємо над особливостями образів-символів у новелі «Камінний хрест».

(Учні записують тему).

ІV. Сприймання і засвоєння нових знань.

(Колективне складання плану уроку, або створення ментальної карти)

1.«Камінний хрест» - згадка про трудову еміграцію.

а). Іван на прізвисько Переломаний.

б). Прощання.

в). Невеселі думи.

г). Сповідь.

г). Жалібний плач.

д). Божевільний танець.

е).Імена на хресті.

2.Образи-символи в новелі.

3.З рідного гнізда (вражаючі картини тогочасної дійсності).

4.Камінний хрест України і сьогодні кличе до роздумів.

   Дослідницька робота (можна записати відео).

   До Русова ідуть паломники з усієї України, із цілого світу. Припадають серцем до зболеного Стефаникового слова і п'ють цілющу воду із Стефаникової криниці – тієї, що й досі стоїть на подвір'ї в його затишному обійсті. Звідти, де стоїть оселя, видно все село, а на горбі, вдалині, височить камінний хрест – той, який ось уже більше, як 100 років залишив на згадку односелець В.Стефаника – Стефан Дідух.                                                          

Відразу по від'їзді Дідухів до Канади В.Стефаник написав геніальну новелу «Камінний хрест», яка живе й височить і молиться за українську націю. Такого великого символу не має жодна література світу, а створили його В.Стефаник і Степан  Дідух( у новелі- Іван).

Робота в групах.

*Учні всіх груп обговорюють запитання і один представник дає відповідь (від кожної групи), метод «Мікрофон».

Прослуховування монологу Івана Дідуха.

(Учні прослуховують запис).

*Навіщо Дідух поставив на горбі  камінний хрест?  

        Робота над ілюстрацією

*Який епізод із твору ілюструє це зображення?

*Які обличчя в Івана та Катерини?

Робота над образами-символами

*Іван Дідух залишив камінний хрест як пам'ятник на згадку про себе. Із чим у вас асоціюється хрест?

*Новела багата й на інші символи. Назвіть їх. Зобразіть у схемі чи малюнку власні асоціації до образів-символів у цій новелі ( Хрест, горб, листки, могила тощо).

       Мінідиспут

Завдання для групи №1.

-У чому драма людського серця в новелі «Камінний хрест»?

Завдання для групи №2.

-Еміграція була порятунком чи тільки пошуком порятунку?

Завдання для групи №3.

-          Чи є камінний хрест пам'ятником українській нації?

Вправа   «Моделювання можливого розвитку подій».

-          Як, на вашу думку, склалася доля Івана Дідуха, що є прототипом Стефана Дідуха?

(Учні висловлюють припущення).

-          Документальні дані свідчать,  що Стефан Дідух приїхав до Канади навесні 1899 року і прожив там 12 років, але туга за рідним краєм не минала. Помер  він 29січня 1911 року в місцевості Гіллі Ярд на 75 році життя. Тіло його поховане на чужині, а душа залишилася в Україні, біля отого камінного хреста. V. Закріплення вивченого.

Бесіда за запитаннями.

*Як ви вважаєте, чи легкою була дорога перших емігрантів?

( Демонструємо відео).

-          Прослухайте, що писав  В.Стефаник як очевидець до О.Кобилянської: «Нині досвіта на двірці краківськім було 800 душ емігрантів… Поїзд рушає, жінки і чоловіки чіпляються його, поліція і жандарми відкидають їх, як грушки. На пероні лишаються жінки без чоловіків, діти самі без родичів. Шалений плач, ламання рук і прокльони. А поїзд лише димом б'є очі – пішов!».

-А яка робота чекала підкорювачів перших канадських прерій?

(Демонстрація фото).

-          Що було важчим за каторжну роботу?

-          Послухайте, як канадські емігранти відреагували на новелу «Камінний хрест»?, яку їм прочитав український письменник Мирослав Ірчан, перебуваючи в Канаді в 1924 році.    «Читаю новелу «Камінний хрест». Якби був знав, може,  й не читав би. Бо плач такий в хаті, плач такий надбіг, як вітер. А тяжко дивитися як сиві голови хиляться додолу  і старечі очі плачуть. Я знаю, чого вони плачуть. Згадують себе. Вертаються в ті давні літа, як вибиралися за море по щастя».

-          Важкою була еміграція, особливо перша хвиля, а таких хвиль Україна пережила три і переживає ще, найтривалішу і найпотужнішу..

-Що ви знаєте з уроків історії про ці хвилі?

      Вправа «Мозковий штурм»

*У чому полягають причини сучасної потужної еміграції?

*Чи є щось позитивне в цьому процесі?

*Чи є негативне?

*Як повернути сучасних заробітчан в Україну?

*Які прислів'я свідчать, що рідна земля усе ж -  найкраща?

-          Я бажаю вам ніколи не бути тими емігрантами-журавлями, які змушені покидати рідну домівку. Разом мусимо розв'язати проблеми на своїй святій і грішній землі. Для України однаково дорогі всі її діти. 

   Частіше вдивляйтеся в небо, але ноги ваші нехай міцно тримаються рідної землі, не втрачають зв'язку з нею – і ви будете щасливими та сильними.

                                 Робота в групах.

                                        І група

*Опрацювати питання( І,ІІ розділи).

-          Яким був головний персонаж новели(портрет)?

-          Чому не кидав того «тяжкого» горба, який забирав усі сили?

-З якої причини спросив усе село перед від'їздом?

-          Які художні деталі та прийоми передають почуття Івана?

                            ІІ група

*Опрацювати питання(ІІІ розділ)

-          Що стало причиною еміграції Івана Дідуха?

-          Чи вірить Іван, що на чужині знайде щастя?

-          Чим для нього є розлука з рідною землею?

Які слова передають  увесь трагізм невеселих дум емігранта?

                          ІІІ група

*Опрацювати питання (V, VІ,  VІІ розділи).

-          Чому слова Іванової пісні йдуть «через горло з перешкодами»?

-          Що вам вчувається в Івановім співі?

-          Чи легше стало Іванові після пісні й танцю?

-          Від чого зростає напруження серед односельців?

-          Коли отямився Іван?

(Деякі моменти зачитуємо)

    Словник-помічник

Розділ І. Пільна доріжка-польова; лучалося-було; бодяк- бур'ян; не біси- не бійся; політкиурожай: зіцірував- муштрував.

Розділ ІІ. Законтентуйте- запам'ятайте; хлопєнна- міцна; данець-танець; сновалкаверетено; платину-хустину; ціную-поважаю; туск- жаль.

Розділ ІІІ. Вибачні- чемні; напа- карта; киватися- ділитися; зробок- спрацьований; банувати- сумувати; світу неділю - Великдень.

Розділ IV. Грейцір- гроші; баную-тужу; чупер- чуб; не парунтали – не взяли.

Розділ  V. Дарцували- танцювали; секверант- збирач податків.

Розділ VI. Цайповім одінню- одяг.

Розділ VII. Стеклий- оскаженілий; катронє- убрання; віколич- виб'ю.

VI.  Оголошення домашнього завдання

Скласти усний твір-роздум «Камінний хрест України кличе до роздумів».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image 

 

image 

pdf
Додано
28 червня
Переглядів
5
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку