Розробка уроку
з історії для 11 класу
для студентів І курсу
ВНЗ І-ІІ рівня акредитації
На тему «КАНАДА В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ
XX СТОЛІТТЯ»
Розробила викладач суспільних дисциплін Костюченко К. М.
ВП НУБіП України „Немішаївський
агротехнічний коледж ”
2018
Тема. КАНАДА В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ
XX СТОЛІТТЯ
Мета: Охарактеризувати розвиток Канади у повоєнні роки. Розкрити суть проблеми Квебеку. Закріпити навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу, вміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах.
Виховувати студентів в дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.
Тип заняття: комбінований.
Обладнання: підручник, стінна карта «Політична карта світу», атлас.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційна частина (5 хв.)
Тема заняття та план вивчення нового матеріалу записані на дошці. Викладач звертає увагу на завдання даного заняття
ІІ. Актуалізація знань учнів
Перевірка знань. Фронтальне опитування. (15хв.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності студентів (4-5хв.)
Викладач: На сьогоднішньому занятті ми продовжимо вивчати тему — «США і Канада». Охарактеризуємо розвиток Канади у повоєнні роки до сьогодення. Розкриємо суть проблеми Квебеку та економічний розвиток Канади в другій половині XX ст.
IV. Вивчення нового матеріалу.
План
1. Наслідки Другої світової війни. Повоєнне становище Канади.
2. Політичний та економічний розвиток у 50-60-і роки XX ст.
3. Проблема Квебеку. Розвиток Канади у 70—80-і роки.
4. Канада наприкінці XX — на початку XXI ст.
1. Наслідки Другої світової війни. Повоєнне становище Канади.
Розповідь викладача. (5-7 хв.)
Канада, яка була англійським домініоном, взяла активну участь у Другій світовій війні на боці антигітлерівської коаліції. Вона стала справжнім арсеналом Англії. Тут було вироблено понад 800 тис. військових вантажних автомобілів, 50 тис. танків, 18 тис. літаків, 4 тис. військових кораблів. Її війська брали участь у бойових діях майже на всіх фронтах війни. Війна дала поштовх до економічного зростання Канади: за темпами розвитку вона вийшла на перше місце серед західних країн. Канада перетворилась на індустріальну державу. Економічне піднесення, почате у роки війни, продовжилось і у повоєнні роки. Стимулом до цього стало швидке зростання населення (в основному за рахунок емігрантів), та, відповідно, збільшення внутрішнього ринку, освоєння півночі і далекого заходу.
У 1949 р. до складу Канади увійшли Ньюфаундленд і багата на залізну руду північно-східна частина Лабрадору. Було відкрито великі родовища нафти в Альберті і Саскачевані.
Зміцнення економічного і політичного становища Канади послабило традиційні зв'язки з Великобританією. Важливим кроком до ліквідації залишків колоніальної залежності стало прийняття у 1947 р. закону про канадське громадянство та визнання канадського Верховного суду вищою апеляційною інстанцією країни. У 1952 р. губернатором Канади вперше став канадець за походженням В.Мессі.
2. Політичний та економічний розвиток у 50-60-і роки XX ст.
Розповідь викладача (студенти роблять стислий план конспект) (15 хв.)
Проблемне питання. В чому суть внутрішньої політики Канади.
У внутрішньополітичному житті продовжувалось традиційне суперництво провідних політичних партій - ліберальної та консервативної. З 1935 по 1957 рр. при владі незмінно стояли ліберали, політика яких сприяла економічному піднесенню країни (до 1948 р. уряд очолював Маккензі Кінг, а до 1957 р. — Луї Сен Лоран), а також зміцненню стратегічних відносин з США.
Консерватори, прагнучи прийти до влади, вдалися до серйозної реформи всередині партії. З 1956 р. партія почала називатися Прогресивно-консервативною. Партію очолив енергійний політик Джон Дифенбейкер, який став ініціатором зміни програми партії. Нова передвиборча програма передбачала вирішення багатьох економічних і політичних питань: розвитку Півночі, відновленню традиційних зв'язків з Англією та Британською Співдружністю, «канадизації» економіки і культури, ліквідацію безробіття, вдосконаленню взаємовідносин між федеральною владою та провінціями. Завдяки оновленню програми консерватори у 1957 р. перемогли на виборах і створили уряд. Новий уряд збільшив розміри допомоги інвалідам і людям похилого віку, зменшив податки, надав кредити фермерам під майбутній врожай, провів інші соціальні реформи. У серпні 1960 р. був прийнятий «Білль про права громадян». Але виконати більшість передвиборчих обіцянок не вдалось. Зокрема, було не виконано програму освоєння Півночі, «канадизації», ліквідації безробіття. Позиції правлячої партії почали слабшати.
У зовнішній політиці уряд Дифенбейкера продовжував курс на зміцнення атлантичної солідарності в рамках НАТО (Канада з 1949 р. є членом цієї організації). У деяких питаннях її представники мали відмінну думку від позиції США. Так, Канада відмовилась вступити в Організацію Американських Держав (ОАД), не розірвала дипломатичних й торговельних відносин з Кубою, підтримувала вимогу визнання КНР. На початку 60-х років у канадському суспільстві розгорнулась гостра дискусія щодо розміщення американської ядерної зброї в країні і присутності канадських військ у Європі. Прем'єр-міністр Дифенбейкер виступив категорично проти, але більшість міністрів його кабінету висловилась «за». Це викликало урядову кризу, наслідком якої став розпуск парламенту і призначення нових виборів. У політичну боротьбу включились дві нові політичні партії - Нова демократична і Партія соціального кредиту. Хоч вибори 1963 р. виграли ліберали, які набрали 42% голосів, з'ясувалось, що двопартійна система зазнала краху, адже консерватори набрали 32% голосів, а нові партії — 25%.
Новий уряд сформував Лестер Пірсон, який знаходився при владі до 1968 р. Не маючи більшості в парламенті, ліберали змушені були проводити обережнішу політику, обходячи гострі політичні кути. Серед найпомітніших акцій ліберального уряду є прийняття 1965 р. нового канадського прапору з червоним кленовим листком на білому полі та укладення Автопакту, за яким об'єдналася автомобільна промисловість Канади й США.
Завдання на закріплення:
Сформулюйте основні підсумки розвитку Канади у 50—60-і роки XX ст.
3. Проблема Квебеку. Розвиток Канади у 70—80-і роки.
Для висвітлення даного питання доцільно використати додатковий матеріал: «Причини поглиблення проблеми Квебеку». Студенти дивлячись на дані дають прогнозовану відповідь на питання: «В чому полягала проблема Квебеку» (15 хв.)
Таб. «Причини поглиблення проблеми Квебеку»
Причини сепаратистського руху у провінції Квебек:
|
— Відносна національна однорідність населення провінції — понад 80% франко-канадці.
|
|
|
— Соціальна нерівність між англо-канадцями і франко-канадцями.
|
— Сепаратистські прагнення франко-канадської еліти.
|
Схема «Етнічний склад населення Канади»
Прогнозована відповідь та розповідь викладача
Провадячи обережну політику, ліберали не змогли уникнути найгострішої проблеми Канади — національної. Вона була викликана невдоволенням франкомовного населення Канади своїм економічним становищем, соціальним та політичним статусом. Коріння цієї проблеми криється в історії формування канадської держави та особливостях її національного складу. Більшість франкомовного населення Канади проживає у провінції Квебек, де вони становлять 82% населення. Тому франко-ка-надська проблема є передусім «проблемою Квебеку». Провідні позиції в економічному житті провінції належать англо-канадським та американським компаніям. Таким чином, англо-канадці, які становлять тут 10% населення, обіймають 80% всіх керівних посад у промисловості, в той час, як серед робітників їх частка становить лише 7%. Доходи англо-канадців перевищували середній рівень доходів у провінції на 40%. Поряд з цим у Квебеку був найвищий рівень безробіття в країні. Важливим чинником, який став стимулом до сепаратизму франко-канадців, було засилля англійської мови: володіння англійською давало перевагу у прийнятті на роботу і підвищенні соціального статусу в той час, як незнання французької не тягло за собою збитків. Панування англійської мови стало причиною того, що нові іммігранти віддавали перевагу англійській мові і тим самим збільшували частку англоканадців у провінції. Зазначені причини призвели до масового руху франкомовного населення за рівноправність. Небажання урядів вирішити цю проблему зумовило виникнення руху серед франко-канадців за вихід провінції зі складу Канади і утворення незалежної держави. У 1968 р. утворилась Квебекська партія на чолі з Рене Левеком. Ліберали, враховуючи серйозність проблеми, пішли на зміни у керівництві партії (лідером став франко-канадець П'єр Елліот Трюдо) розробили програму реформ у рамках всієї країни.
Домігшись перемоги на виборах у 1969 р., уряд Трюдо через парламент провів закон, який проголошував рівноправність англійської та французької мов у всіх ланках державного апарату та передбачав введення двомовності в регіонах, де меншість, що розмовляє однією з двох офіційних мов, складає не менше 10% населення.
З 1971 р. почалося виконання урядової програми -навчання другої мови у середніх та вищих учбових закладах. Ці заходи дещо змінили ситуацію на краще, але кардинальних змін не сталося. Насамперед, про тест франко-канадців викликала урядова концепція «Одна країна - одна нація». Політичним виразом цього протесту став «Закон №22» (1974 р.) квебекського парламенту, який проголосив французьку мову єдиною офіційною мовою провінції. Ситуація загострилась після приходу у 1976 р. до влади у провінції Квебекської партії, яка проголосила план поетапного виходу Квебеку зі складу федерації. У 1980 р. Квебекська партія організувала референдум з метою домогтися проголошення незалежності Квебеку, але цю ідею підтримали лише 40% виборців. Гасло незалежності було тимчасово зняте, але проблема набула хронічного характеру.
Проблема Квебеку була лише проявом загальної кризи канадської федерації. Значна частина провінцій домагалась обмеження функцій центрального уряду. До того ж, не було чітко розмежовано функції федеральних і провінційних органів влади. Ситуація ускладнювалась тим, що федеральний уряд не мав конституційної можливості обмежувати відцентрові тенденції провінцій, оскільки роль канадської конституції виконував прийнятий британським парламентом ще у 1867 р. Акт про Британську Північну Америку, зміни і доповнення до якого повинні були схвалюватись парламентом Великобританії. Цей анахронізм змусив уряд Трюдо звернутися 1980 р. до Лондону з проханням про надання Канаді повного суверенітету в конституційній сфері. У березні 1982 р. британський парламент прийняв останній закон стосовно Канади —Акт про Канаду, який припинив дію законодавчих повноважень Великобританії щодо цього домініону. 17 квітня 1982 р. канадський парламент прийняв Акт про конституцію. Так на 115 році існування Канада позбулася колоніального минулого. Акт про конституцію значно розширив повноваження провінцій, але не вирішив проблеми статусу Квебеку, що зберегло можливість поглиблення кризи федерації.
На початку 80-х років у Канаді загострилось економічне становище, яке на деякий час відсунуло проблему федерально-провінційних стосунків. Відбувся спад виробництва. Державний дефіцит склав 24 млрд. канадських доларів. 12% працездатного населення опинилось в становищі безробітних.
Економічні труднощі призвели до поразки лібералів і приходу до влади в 1984 р. Прогресивно-консервативної партії на чолі з Брай-аном Малруні. Він здійснив низку реформ у дусі «консервативної революції» і вивів країну з економічної кризи. Одним із основних політичних завдань уряд консерваторів вважав досягнення національної згоди і збереження єдності держави. Найскладнішою знову була «проблема Квебеку», який відмовився приєднатися до конституції 1982 р. і вимагав надання йому особливого статусу. Після тривалих переговорів було підготовлено проект конституційного договору, який визначив особливий статус Квебека. Але і на цей раз деякі англомовні провінції відмовились ратифікувати договір. Проблема знову зайшла у глухий кут, що підняло нову хвилю сепаратизму. Апогеєм її став референдум у листопаді 1995 р. про незалежність Квебеку. Сепаратисти вкотре зазнали невдачі, однак підвищили чисельність прихильників ідеї незалежного Квебеку: за незалежність проголосували 44%, проти — 46%.
4. Канада наприкінці XX — на початку XXI ст.
Розповідь викладача (8-10 хв.) Студенти складають тези до даного питання.
З 1993 р. при владі у країні стоять ліберали на чолі з Жаном Кретьєном (у 2000 р. він втретє обраний прем'єр-міністром), які намагаються вирішити національну проблему.
За період перебування при владі ліберали здійснили цілу низку реформ і перетворень. Так, було оздоровлено фінансову систему країни. Починаючи з 1998 р., фінансовий рік завершується з профіцитом. Додаткові кошти на-првляються на різноматітні програми і погашення боргів. Соціально-економічні програми уряду Кретьєна включали дві програми: «Стратегія рівних можливостей» (розвиток освіти і науки) і «Створення безпечного суспільства» (розширення соціальних програм). Важливим кроком уряду стала податкова реформа: поступове скорочення податків і стимулювання ділової активності. Ці заходи почали давати відчутні результати з 1997 р.: почалось скорочення безробіття, зростання ділової активності. На період правління лібералів припадає період завершення структурної перебудови економіки Канади на наукоємкі галузі виробництва за рахунок скорочення сировинних галузей (лісова, добувна, сільське господарство тощо). Поглибились інтеграційні процеси з США — створення у 1994 р. зони вільної торгівлі НАФТА (США, Канада, Мексика). Процес інтеграції досяг небачених результатів: 40% ВВП Канади йде на експорт, з яких 80% до США. Оборот канадо-американської торгівлі найбільший у світі — 1 млрд. дол. в день. Успіхи Канади у розвитку економіки вражаючі: на теперішній день за рівнем економічного розвитку вона займає сьоме місце у світі за рівнем життя — перше.
У 80-і роки Канада активізувала свою зовнішню політику. Вона виступила з наміром виконувати роль посередника у відносинах між США і СРСР та США з країнами «третього світу». Особливо активну посередницьку діяльність було розгорнуто при врегулюванні регіональних конфліктів. У 1986 р. Канада рішуче виступила за припинення громадянської війни в Нікарагуа, І засудивши втручання в неї інших держав, у тому числі і США. У 1989 р. вона надала практичну допомогу під час проведення загальних парламентських виборів у цій ' країні. Позитивну роль уряд Малруні зіграв в ліквідації режиму апартеїду в Південно-Африканській Республіці. Канада сприяла врегулюванню конфлікту в Кампучії. Військові контингенти Канади беруть участь у миротворчій діяльності ООН.
Після розпаду СРСР Канада вітала утворення нових незалежних держав і сприяла їх вступу в ООН. Однією з перших — 2 грудня 1991 р. — вона визнала незалежність України та встановила з нею дипломатичні відносини. У січні 1999 р. прем'єр-міністр Канади Жан Кретьєн відвідав Україну. Візит завершився підписанням семи двосторонніх угод та меморандумів.
Робота студентів з джерелами (10 хв.)
Виконайте лабораторно-практичну роботу.
Прочитайте нариси про життєвий шлях і політичну діяльність двох прем'єр-міністрів Канади, що обіймали цю посаду у різні часи.
Зробіть порівняльний аналіз їхніх поглядів на проблеми внутрішньої та зовнішньої політики. Визначте, що було в них спільного, а що — відмінного.
П’єр-Елліот Трюдо народився 1919 р. в Монреалі, походженням франко-канадець. З 1968 р. лідер ліберальної партії. За освітою юрист.
У програмі П.-Е. Трюдо містилося багато обіцянок: вирішення кризи федерації, відновлення економічного зростання й піднесення рівня добробуту, ліквідація кризи міст, перегляд основних напрямів зовнішньої політики та ін. Уряди лібералів, що їх у 1968—1984 рр. очолював
П.-Е. Трюдо, прагнули нормалізувати відносини з Європою, у тому числі З СРСР і країнами східного блоку, Японією, Індією, Китаєм, країнами Африки й Латинської Америки та надати їм більшої динамічності, взаємної зацікавленості й самостійності.
З ініціативи Трюдо 1969 р. канадський парламент ухвалив закон про надання французькій мові статусу другої державної мови на федеральному рівні. Проте на шляху досягнення реальної двомовності виникали серйозні перешкоди. Трюдо, намагаючись згуртувати канадців у єдиній державі, прагнув накинути ідею існування в країні однієї нації — канадців. Проти цієї концепції рішуче виступили представники деяких національних івяпшн які намагалися зберегти свою національну ідентичність.
Жан Кретьєн народився 1934 р. у промисловому м. Шавініган, походженням франко-канадець.
Здобувши ступінь бакалавра права у найстарішому канадсько» університеті — Лавальському, Кретьєн декілька років мав адвокатську практику на Батьківщині. На федеральних виборах 1963 р., уперше висунувши свою кандидатуру, він переміг у впертій боротьбі та став одним наймолодших депутатів палати громад. Через ЗО років — прем'єр-міністр Канади.
У відносинах зі США, які залишаються вирішальною, центрально складовою всієї зовнішньої політики Канади, уряд Ж. Кретьєна прагне справжньої рівноправності й подолання залежності від "великого сусіда". Базову роль у торгово-економічних відносинах Канади і США відіграє Північноамериканська угода про вільну торгівлю (НАФТА), якій важливе місце належить також Мексиці.
Канада покріплює багатосторонні зв'язки з країнами "великої сімки" де вона посідає вагоме місце, та з країнами Європейського Союз У грудні 1994 р. Ж. Кретьєн висунув пропозицію щодо складення угоди про вільну торгівлю між ЄС і країнами НАФТА. Уряд лібералів намагається відігравати дедалі активнішу роль в Азійсько-Тихоокеанської регіоні.
ІІІ. Закріплення нових знань:
1. Як змінилося становище Канади після Другої світової війни?
2. Назвіть провідні партії Канади.
3. Коли країна остаточно здобула суверенітет?
4. Яка головна проблема Канади? Чим вона зумовлена? Чи вдалося її вирішити?
5. Дайте характеристику зовнішньополітичного курсу Канади.
IV. Підсумки.
У повоєнні роки Канада пройшла шлях від англійського домініону до суверенної держави, яка для своїх громадян забезпечує достойний рівень життя. Входячи до клубу семи найбільш розвинутих країн світу, Канада з кожним роком відіграє все помітнішу роль у світі.
Проте країні не вдалось уникнути серйозних внутрішніх проблем. Головною з яких є національна (Проблема Квебеку). Проте, завдяки енергійним діяли урядів більшість проблем вдалося зняти.
V. Домашнє завдання.
— К: Генеза, 2006. §11.
сс.88—94.
Підготуватись до тематичного оцінювання по темі «США і Канада»