Урок-казка "Число та цифра 0"

Про матеріал
Нестандартний урок. Урок-казка з математики для учнів 1-го класу Нової української школи на тему: "Число та цифра 0"
Перегляд файлу

 

                                                                    Урок-казка.

Тема : Число та цифра 0.

 

Мета: Ознайомити з числом 0, як із характеристикою порожньої множини, результатом віднімання та позначити місце числа 0 у натуральному ряду чисел. Вчити працювати з підручником, зошитом. Підвищувати мотивацію до навчання через казку, розвиваючи уяву та творчість. Виховувати любов до математики, мови, увагу до правил безпеки,

 

Обладнання.

  1. картинки із зображенням героїв казки "Козенята та вовк";
  2. будиночок кози; дерева (ліс);
  3. картки: зображення стільникового телефону із пропущеними цифрами на клавішах.

 

 

Хід уроку

 

1. Організаційний момент.

Вітання.

Придумано кимось просто і мудро: При зустрічі вітатися доброго ранку. Доброго ранку сонцю і птахам, Доброго ранку усміхненим людям!

2. Мотивація навчальної діяльності

- Щоб цікавіше було вчитися, ми проведемо урок-казку "Козенята та вовк"

(на новий лад).

- На уроці можна відповідати з місця та хором. Але цінуються відповіді: повні та за правилами.

3. Актуалізація опорних знань учнів

- Почнемо з веселого рахунку.

-  Веселий рахунок.

- Перерахуйте скільки героїв у цій казці? (На дошці розташовані фігурки).

- Скільки ріжок у козенят?

Співали пісні 2 козеня, 2 козеня, 2 дружки. Тут один з них зник, видно співати він втомився.
Тут підказка не потрібна: Було 2 - лишилося?

(2-1 = 1).

4 козеня гуляли в саду, Один покупатися задумав у ставку. Вирішив із головою він під воду пірнути: А скільки козенят продовжували свій шлях?

(4-1 = 3).

Сім дружних козенят Вранці ходять до дитячого садка. А сьогодні 2 проспали.

(7-2 = 5).

Козенятко у кубики грало, Козенятко кубик загубило.

Закружляла голова: Було 5 - залишилося..?

(5-1 = 4).

- Який висновок зробимо, діти, Весело жили козенята?

4. Розвиток математичних знань

1.Повідомлення теми і мети уроку

2. . Проблемне питання:

Як на письмі позначаємо «немає жодного»

Сім кумедних козенят Підстригатися не хочуть: Всі помчали без оглядки, Засяяли тільки п'яти.

(Жодного).

- Як це позначають під час письма? (Показ цифри 0).

- Що ви знаєте про "0"?

Висновок:

Число 0 ми називаємо, коли немає жодного предмета.

- Казка на новий лад продовжується.

3. Робота над новим матеріалом.

Робота на набірному полотні із картинками. На індивідуальному полотні із цифрами. Один учень записує на дошці дії.

- На обід мама-коза приготувала 4 качани капусти. - Козенята з'їли 1 качан. Як це записати? (3-1 = 2)

- Потім з'їли ще один.

 Запишемо. (2-1 = 1)

- І ще один качан капусти з'їли. (1-1 = 0).

-Мама-коза завжди намагалася вчити козенят чогось нового.

Тому вона сказала про те, що коли немає жодного качана капусти, люди говорять і пишуть нуль. І розповіла віршик.

Це віршик знає Златуся.

Розповідає підготовлена учениця.

 

Цифра схожа на букву О

-Це нуль, чи нічого.

Тоді всі козенята заговорили (коротке інсценування заздалегідь підготовлене, 4 учні говорять по черзі):

Можу назвати його м'ячем,

А хочеш діркою назвемо,

А можна бубликом майже кругленьким.

Але як його не назвем,

Він називається: нулем.

4. Фізкультхвилинка.

Дуже люблять козенятка корисну зарядку.

5. Закріплення матеріалу за підручником.

На десерт коза подала ягоду, на тарілочках із блакитною облямівкою:

  • Як називається ягода?
  • Що показують цифри під картинками?
  • Чи вистачить полуниці всім? (7 козенятам і 1 мамі. Всього: 8).

Найменшим козликам дісталися ще частування: березова гілочка та смородинова.

- Скільки листочків було на березовій гілочці, що написано під першим малюнком?

- Що сталося потім, розкажіть, звертаючи увагу на записи під картинкою.

(На дошці: порівняння відповідей, що більше).

  • Як ви вважаєте, де займе місце 0 у числовому ряду?

 (Перед числом 1, тому що 0 менше 1).

  • Розкажіть про гілочку смородини.
  • Придумайте по стовпчику прикладів, чим ще могла пригостити мама козенят.

6. Фізкультхвилинка.

Це козенятко п'є молоко.

Це козеня пішло далеко.

Це козеня травку жує.

Цей козеня ягоди рве.

7. Підготовка до розв'язання задач.

Після відпочинку козенята вирішували завдання.

Завдання були важкі для дівчаток та хлопчиків.

Допоможемо козеняткам (с.65.)

Завдання 1.

Читання задачі.

  • Скільки великих тарілок вимила Аня?
  • Поруч показано, як їх позначили козенята? (Великими колами).
  • Що позначають малі кола? (Три маленькі тарілки).
  • Скільки всього тарілок вимила Аня?

Робота в друкованих зошитах

-         Іде коза рогата за малими хлоп’ятами,

 Ніжками топ-топ, очима хлоп-хлоп,

Хто задачі  не розв’яже, тому ріжками покаже

10. Вправа на запам'ятовування цифри 0.

- Перевірила мама завдання та в нагороду дала дуже цікаве та легке завдання:

Картка:

ознайомлення із цифрою 0.

1. Співвіднесення цифри та числа.

2. Тренувальні вправи: лист цифр.

4. Заключна частина уроку.

- Поки козенята виконували завдання, коза пішла до лісу.

Ось тут і з'явився вовк. Почули його козенята, злякалися, схопили стільникові телефони, А цифри від страху не бачать.

Допоможіть козеням: напишіть пропущені цифри на клавішах телефону.

Закріплення вивченого матеріалу.

Математичний диктант (усно):

  1. Яке число за рахунку слідує за числом 1?
  2. Яку цифру поставимо перед цифрою 5? Після числа 5?
  3. Після числа 8?
  4. Запишіть сусідів числа 2.
  5. Яку цифру запишіть між 4 та 6?
  6. Між 7 та 9?
  7. За числом 2 йде?
  8. За числом 5 іде, потім? потім?

Виховний момент уроку пов'язані з ОБЖ.:

  1. Які номери на екранах телефонів? (101, 102, 103).
  2. Що вони означають? (101 пожежники, 102 поліція, 103 швидка).
  3. За яким № мають подзвонити козенята?
  4. Що ви повинні обов'язково сказати, якщо дзвоните за цими номерами? (Назвати себе, сказати адресу, повідомити те, що сталося).

- Козенятам пощастило.

Мама прийшла, молочка принесла, застукала копитами.

Вовк злякався і втік. Скільки стало вовків? (0).

Тут і казочці на новий лад кінець, а хто слухав молодець.

Щоб закінчити наш урок, треба підбити підсумок.

5.  Підсумок уроку. Рефлексія

– Що запам'яталося на уроці?

 - Чому навчалися?

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
18 жовтня 2023
Переглядів
300
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку