Урок-казка "Додавання і віднімання натуральних чисел"

Про матеріал
Урок-казка, підсумковий урок для учнів 5 класу "Додавання і віднімання натуральних чисел"
Перегляд файлу

Додавання і віднімання натуральних чисел

Урок-казка

 

Тема.  Додавання і віднімання натуральних чисел.

Мета. Закріпити вміння і навички учнів додавати, віднімати і порівнювати натуральні числа; розвивати логічне мислення і уяву; виховувати увагу, самостійність, доброзичливість.

Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань.

 

Хід уроку

 

                                                                          Математику не можна вивчати,

 спостерігаючи, як це роблять інші.

                                                                                                         А. Нівен

 

І. Актуалізація опорних знань.

Запитання.

  1. Чи існує найбільше натуральне число?
  2. Що означає порівняти два числа? Наведіть приклади.
  3. Сформулюйте закони додавання.
  4. Що означає відняти від одного числа інше?

 

ІІ. Розв’язування вправ і задач.

 

    Учитель. Сьогодні на уроці ми маємо систематизувати знання, уміння і навички, які стосуються додавання і віднімання натуральних чисел. Для цього ми здійснимо мандрівку в казку „ Снігова королева”.

   Жили-були Кай і Герда. Вони дружили, разом вирощували квіти. Але одного зимового дня Снігова Королева забрала Кая, кинула йому в очі і серце крижинки, заморозивши його так, що він забув про Герду. Довго Герда сумувала за Каєм і вирішила його розшукати.

   І ми з вами допоможемо Герді в пошуках Кая.

   Спочатку Герда побігла до річки запитати, чи не знає вона, де Кай. Річка відповіла: „Якщо ти правильно запишеш цифрами числа, які я тобі продиктую, то я вкажу тобі дорогу”.

 

Завдання.  Записати цифрами числа:

а) чотириста п’ятдесят вісім мільйонів триста дев’ять тисяч шість;

б) двісті один мільйон дев’ятсот тридцять сім тисяч три;


 

в) п’ятдесят мільярдів вісім мільйонів чотири тисячі дев’ятсот двадцять  шість;

г) вісім мільярдів двісті п’ять тисяч сімсот чотирнадцять.

Відповідь.

а) 458 309 006;                   в) 50 008 004 926;

б) 201 937 003;                   г) 8 000 205 714.

 

  Учитель. Герда сіла в човен і припливла до старої чаклунки. Бабусі дуже сподобалась дівчинка, тому вона зачаклувала Герду. Щоб зникли чари, Герді необхідно пригадати назву квітки, яку вони вирощували з Каєм. Для цього треба розгадати математичний кросворд, тоді у виділених клітинках можна прочитати назву квітки.   

 

 

 1

 

 

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3

 

 

 

 4

 

 

 

 

 

 

 5

 

 

 

 

 6

 

 

 

 

 

 

 7

 

 

 

 

  1. Цифра (три ).
  2. Як називається закон додавання а + b = b + a ? ( переставний ).
  3. Найменше натуральне число ( один ).
  4. Найменше чотирицифрове число ( тисяча ).
  5. Знак віднімання ( мінус ).
  6. Компонент дії додавання ( доданок ).
  7. Результат додавання ( сума ).

     Відповідь. Троянда.

 

  Учитель. Герда згадала про Кая і втекла від бабусі. Бігла вона довго, втомилась, сіла відпочити. Прямо перед нею з’явився старий Ворон. Герда запитала, чи не знає він, де Кай. Ворон відповів: „ Я проведу тебе до Кая, якщо ти розв’яжеш чотири рівняння і розмістиш корені цих рівнянь у порядку зростання”.

 

 

 


 

  1.    х + 25 = 60;                     3) 37 – х = 16;

  х = 60 – 25;                          х = 37 – 16;

  х = 35;                                  х = 21;

     

  1.    х – 26 = 14;                     4) 41 + х = 79;

 х = 26 + 14;                          х = 79 – 41;

 х = 40;                                  х = 38.

Відповідь:  21, 35, 38, 40.

 

  Учитель. Ворон привів Герду до принца і принцеси, але принц був не Кай. Дівчинка розповіла їм свою історію і попросила в них карету, щоб вирушити далі у пошуках Кая. Принц і принцеса погодились за умови, що Герда розв’яже приклади найзручнішим способом.

 

Приклади

( 237 + 118 ) – 37 = ( 237 – 37 ) + 118 = 318;

( 439 + 526 ) – 326 = ( 526 – 326 ) + 439 = 639;

928 + ( 524 – 428 ) = ( 928 – 428 ) + 524 = 1024;

749 +( 525 – 349 ) = ( 749 – 349 ) + 525 = 925.

 

   Учитель. Довго їхала Герда в кареті, але в лісі її схопили розбійники, якими верховодила мала жорстока розбійниця. Розповідь Герди, її турбота про товариша розчулили маленьку розбійницю. І вона вирішила відпустити дівчинку, але за умови, що Герда розв’яже задачу.

 

Задача 1.

   Розбійники з’їли за день 145 пиріжків, причому на сніданок вони з’їли 36 пиріжків, на обід – 75. На скільки менше з’їли розбійники пиріжків на вечерю, ніж на обід?

 

Розв’язання.

  1.    36 + 75 = 111 ( п. ) –  з’їли на сніданок і обід;
  2.    145 – 111 = 34 ( п. ) – з’їли на вечерю;
  3.    75 – 34 = 41 ( п. ) – на стільки менше з’їли на вечерю, ніж на обід.

Відповідь. На 41 пиріжок.

 

 


 

  Учитель. Північний Олень відвіз Герду до бабусі Лапландки, яка сказала: „Моя товаришка  Фінка знає, де Кай, але я покажу до неї дорогу, якщо ти розв’яжеш задачу”.

 

Задача 2.

   Лапландка заготовила 75 кг риби, що на 10 кг більше, ніж Фінка. Скільки риби заготовили бабусі Лапландка і Фінка?

 

Розв’язання

  1.    75 – 10 = 65 ( кг ) – риби заготовила Фінка;
  2.    75 + 65 = 140 ( кг ) – риби заготовили Лапландка і Фінка.

Відповідь. 140 кг риби.

 

  Учитель. Фінка показала дорогу Герді до замку Снігової Королеви. Коли Герда побачила Кая, вона кинулася до нього, але Кай стояв нерухомо. В його очах і серці були крижинки. Їх необхідно розтопити. Для цього замість зірочок треба поставити пропущені цифри.

 

      +7*8*5                    Відповідь.        +70855

          3123                                                   3123

        73*7*                                                 73978

 

        9**84                    Відповідь.      92884

23**                                                    2333

        90551                                               90551

 

  Учитель. Крижинки розтанули. Кай упізнав Герду. Вони сміялись і плакали від радості, бо вірність і дружба перемагають всі нещастя. А знання з математики допомогли Герді подолати всі перешкоди.

 

ІІІ. Підсумок уроку.

ІV. Завдання додому.

 

docx
Додано
23 лютого
Переглядів
56
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку