Ділення натуральних чисел. Ділення з остачею. Вирази. Рівняння
Урок – казкова гра
Тема. Ділення натуральних чисел. Ділення з остачею. Вирази. Рівняння.
Мета. Узагальнити знання учнів про ділення натуральних чисел; ділення з остачею; закріпити вміння розв’язувати рівняння; розвивати розумову діяльність; виховувати інтерес до математики, самостійність.
Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
Найвище призначення математики –
знаходити порядок у хаосі, який нас оточує.
Н. Вінер
Урок – гра проводиться на основі казки про Івана Царевича і Кощія Безсмертного.
Клас ділиться на дві команди. Кожна команда обирає свого капітана. Повідомляються правила гри.
Для подорожі потрібно мати стартовий майданчик: запишемо число, класна робота. Подорожувати ми будемо на своїй уяві.
Розповідь.
У деякому царстві, у деякій державі жив собі Іван Царевич. І було в нього три сестри Марія, Ольга і Анна. Батько й мати їхні померли. Видав Іван Царевич сестер заміж за царів мідного, срібного та золотого царств і цілий рік жив один. Засумував він і вирушив у мандри. Дорогою зустрів Олену Прекрасну. Вони покохали один одного і вирішили одружитися. Але злий Кощій Безсмертний викрав Олену Прекрасну. Іван Царевич взяв вірних воїнів і поїхали вони визволяти кохану.
Під'їхали вони до річки, а там величезний камінь перекриває дорогу до мосту. На камені написано вирази, які потрібно спростити. Якщо команди правильно виконають завдання, то камінь «звільнить» дорогу.
(До дошки виходять по одному учню від кожної команди і спрощують вирази, запропоновані вчителем.)
І. 3х + 5х + 4 = 8х + 4; ІІ. 8х + 3х – 7 = 11х – 7;
12х – 5х + 6 = 7х + 6; 14х – 9х + 4 = 5х + 4;
8а + 9 – 3а = 5а + 9; 7а + 6 – 4а = 3а + 6;
11а – 6а + 4а = 9а; 15а + 2а – 8а = 9а.
(Подолання першої перешкоди приносить бали командам, враховуючи швидкість (1 б.) і правильність (4 б.) розв’язку. Учні на місцях розв’язують завдання своєї команди і можуть допомогти своєму «воїну», якщо будуть мати розв’язки завдання другої команди)
Розповідь.
Далі привела дорога Івана Царевича із воїнами до непрохідних хащ. На великому камені записані приклади на ділення з остачею. Якщо воїни правильно розв’яжуть приклади, то хащі розступляться і пропустять подорожуючих далі.
( До дошки виходять представники обох команд і розв’язують приклади на ділення. )
І. 1) 1842 : 36 = 51 ( ост. 6 ); ІІ. 1) 1568 : 19 = 82 ( ост. 10 );
2) 1274 : 17 = 74 ( ост. 16 ); 2) 1439 : 18 = 79 ( ост. 17 );
3) 2763 : 26 = 106 ( ост. 7 ); 3) 2885 : 27 = 106 ( ост.23 ).
( Подолання перешкоди приносить бали командам, враховуючи швидкість (1 б.) і правильність (3 б.) розв’язку. Учні на місцях розв’язують завдання своєї команди і можуть допомогти своєму «воїну», якщо будуть мати розв’язки завдання другої команди. )
Розповідь.
Довго їхали вони лісом, поки дорога не привела їх до хатинки Баби-Яги. Баба-Яга давно ворогувала з Кощієм Безсмертним, і тому погодилася допомогти Івану Царевичу, але тільки за умови, що його воїни розв’яжуть приклади на всі дії, записані на стінках хатинки.
( Кожна команда виконує завдання в зошиті, а біля дошки – по
одному гравцю від команд. Капітан призначає учнів, які по діях будуть розв’язувати приклад на всі дії. )
Завдання 1 команди
5986 : 73 + 66174 : 82 = 889
1) 5986 73 2) 66174 82 3) + 807
584 82 656 807 82
146 574 889
146 574
0 0
Завдання 2 команди
4484 : 76 + 65379 : 93 = 762
1) 4484 76 2) 65379 93 3) + 703
380 59 651 703 59
684 279 762
684 279
0 0
( За правильне розв’язання 3б. і за швидкість 1б. Якщо допомагав капітан, то знімається 0,5 б. за кожну дію).
Розповідь.
На прощання розповіла Баба-Яга Івану Царевичу про силу коренів рівняння. Коли треба якийсь замок відкрити чи закрити міцно, треба вголос сказати корені рівняння, відразу відкриється чи закриється. Але Чорний Ворон підслухав цю розмову і сповістив Кощія Безсмертного про неї. Той підстеріг Івана Царевича та його воїнів, схопив їх і кинув до підземелля. Замкнув він їх на шість замків.
Щоб визволити полонених, треба розв'язати рівняння, корені яких є тими «чарівними словами», які треба назвати Івану Царевичу.
І. 1) 65 – 2х = 57; 2) 30 : х – 3 = 2; 3) 45 х – 64 = 26;
2х = 65 – 57; 30 : х = 3 + 2; 45 х = 64 + 26;
2х = 8; 30 : х = 5; 45 х = 90;
х = 8 : 2; х = 30 : 5; х = 90 : 45;
х = 4; х = 6; х = 2.
ІІ. 1) 24 – 3х = 21; 2) 45 : х + 4 = 13; 3) 21 х – 24 = 39;
3х = 24 – 21; 45 : х = 13 – 4; 21 х = 39 + 24;
3х = 3; 45 : х = 9; 21 х = 63;
х = 3 : 3; х = 45 : 9; х = 63 : 21;
х = 1; х = 5; х = 3.
( Оцінювання – 3 б. за рівняння – 1 б. за швидкість. )
Розповідь.
Іван Царевич сказав «чарівні слова», назвавши корені рівнянь, і воїни вийшли з підземелля. Зупинився Іван Царевич перед брамою палацу Кощія Безсмертного, на якій записані задачі.
Задача для І команди.
У двох ящиках було 195 яблук, причому в другому ящику було в 4 рази більше яблук, ніж у першому. Скільки яблук було в кожному ящику?
Розв’язання.
Нехай х яблук було в І ящику, 4х яблук – у ІІ ящику. В обох ящиках разом було ( х + 4х ) яблук, що за умовою дорівнює 195. Складаємо рівняння:
х + 4х = 195.
Розв’яжемо це рівняння:
5х = 195;
х = 195 : 5;
х = 39.
Отже, у І ящику 39 яблук.
Тоді у ІІ ящику 4х = 4 ∙ 39 = 156 ( яблук )
Відповідь. 39 яблук, 156 яблук.
Задача для ІІ команди.
У двох коробках було 224 мандарини, причому в другій коробці було в 3 рази більше мандаринів, ніж у першій. Скільки мандаринів було в кожній коробці?
Розв’язання.
Нехай х мандаринів було в І коробці, 3х мандаринів – у ІІ коробці.
В обох коробках разом було ( х + 3х ) мандаринів, що за умовою
дорівнює 224.
Складаємо рівняння:
х + 3х = 224.
Розв’яжемо це рівняння:
4х = 224;
х = 224 : 4;
х = 56.
Отже, у І коробці 56 мандаринів.
Тоді у ІІ коробці 3х = 3 ∙ 56 = 168 ( мандаринів )
Відповідь. 56 мандаринів, 168 мандаринів.
( Учні розв’язують задачу. За правильне розв’язування задачі – 3 б. і за швидкість – 1 б. )
Розповідь.
Ворота Кощієвого царства відкрилися. Звільнив Іван Царевич Олену Прекрасну і того самого дня вони одружилися. Після цього Іван Царевич і Олена Прекрасна відвідали сестер, повернулися додому і стали жити – поживати, добра наживати.
Підійшла до кінця наша казка і наш урок. Ми сьогодні з вами не лише допомогли своїми знаннями Івану Царевичу, а й пригадали, як спрощувати вирази; закріпили вміння виконувати ділення натуральних чисел з остачею; розв’язувати приклади на всі дії і рівняння, а також задачі на складання рівнянь.
(Підбиваються підсумки гри, визначаються переможці та оцінюється робота учнів, задається домашнє завдання.)
До зустрічі у новій казці!