Урок з математики та української літератури в 5 класі з теми: "У гостях у казки. Ділення натуральних чисел. Ділення з остачею."

Про матеріал

Урок-казка, це урок з математики та украінської літератури для 5 класу, де учні за допомогою казок та вистав з казок розв'язують математичні завдання. Цей урок дуже цікавий для учнів.

Перегляд файлу

1

 

 

Тема: У гостях у казки. Ділення натуральних чисел. Ділення з остачею.

Мета: Узагальнити й систематизувати знання й уміння учнів із теми; закріпити навички розв’язувати задачі і вправи на ділення з натуральними числами; виховувати математичну грамотність, почуття колективізму, відповідальності й доброзичливості; розвивати вміння застосовувати знання в нестандартній ситуації, пізнавальну активність, інтерес до предмета; поглибити знання учнів про казки; навчати оцінювати вчинки героїв; удосконалювати навички виразного читання, вміння висловлювати власні міркування про зміст казки; розвивати логічне мислення; виховувати любов до слова; виховувати бажання творити добро, жити чесно та любов до рідної землі.

Обладнання: виставка казок, аудіо запис мелодій та казок, телевізор, декорації, ілюстрації до казок, чарівні герої.

І хто б там що не говорив,

а згине зло і правда переможе.

Л. Костенко

Математика цікава тоді, коли живить нашу

винахідливість і здатність міркувати.

Д. Пойа.

ХІД ЗАХОДУ

І. Організаційна частина.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

Створення емоційного настрою.

Пояснення епіграфів уроку.

 

Учитель літератури:

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

 

Що ми будемо робити?

Що ми будемо читати?

Ви можете всі сказати,

Як спробуєте ребус відгадати.

 

Кактус      апостроф     з     калина     апостроф

 

                                                                                                                (Казка)

 

Учениця 9 класу:

 

Казка – мудрість людства, найдавніша й найдосконаліша скарбниця знань. Казка – лагідна колиска дитинства. З неї вийшло все людство. З віку до віку, з покоління до покоління зоріли зацікавленні дитячі оченята на цей дивовижний світ, ознайомлюючись із ним через бабусину казку. Затамувавши подих, тулилася маленька дитина до мами і, слухаючи казку, блукала незнаними світами, пізнаючи добро і зло.

 

Учитель математики:

 

А казки були різні – прерізні. Про Курочку рябу, про Котика – воркотика, про Лисичку – сестричку. Росло дитятко, і разом  із ним підростали казки. І ось уже в уяві постає прекрасна фея, яка одягає на бал Попелюшку, по темних лісах блукає царівна, утікаючи від лютої мачухи, а маленькі ельфи приймають до свого товариства лагідну Дюймовочку.

 

Учитель літератури:

 

А ще пізніше приходять легенди рідного краю, що допомагають пізнати минуле й дізнатися, з якого роду - племені ми походимо, хто наші предки, яка їхня культура, звичаї та мова.

 

Учитель математики:

 

Наша Україна багата на казки, легенди й пісні.

 

Учитель літератури:

 

Сьогодні на уроці ми подорожуватимемо країною казок і в цьому нам допоможе Казка, яка має багато таємниць, котрі слід розгадати. Тому, подорожуючи, ми між командами змагатимемося в знаннях літератури й математики. А за кожну правильну відповідь команда буде отримувати Монетку Мудрості, яку вам буде видавати наша Казка, в кінці ми підрахуємо кількість монет і визначимо переможців.

 

Учитель математики:

 

Отож, діти, жив собі маленький хлопчик, який потрапив у країну казок. Ішов він, ішов, аж бачить – посеред шляху камінь стоїть. (Хлопчик іде до каменя). Від каменя дві дороги розійшлися: праворуч і ліворуч. А на тому камені написано:

 

Учень 5 класу: «Ліворуч підеш – відпочивати будеш і не вчитимешся; праворуч підеш – працювати будеш і вчитемешся».

 

Рольова гра. (Вірші у виконанні учнів.)

 

Учень 5 класу перший:

 

Куди ж мені іти?

Література – нелегка наука.

Вчить вірші і читати казки –

Це для мене справжнісінька мука,

Не хочу цим шляхом іти.

Та й математики шлях – справжня мука,

У ній немає живої краси,

Це важка, нецікава наука.

В ній лиш цифри і формул ліси.

Краще вчити нічого не буду:

Ні задач, ні казок, ні віршів,

Всі науки я разом забуду.

Шлях легкий вибрати я захотів.

 

Учень 5 класу другий:

 

Зрозумій: ти не неправий, мій друже,

Не по тому шляху ти пішов,

Із задачами, певно не дружиш,

То й поезії в них не знайшов.

Будеш, друже, навчатись сумлінно –

У науці уникнеш невдач

І розвяжеш на «добре» й «відмінно»

Не десяток, а сотні задач.

Ходімо з нами в країну казок –

Від Діда – Всевіда там буде урок.

Нам вчиться потрібно на «добре» й на «відмінно,

А вчитися цікаво й необхідно.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Учитель літератури:

 

Отож, діти, розпочинаємо наш перший конкурс. Перш ніж дати відповідь, ви повинні обговорити між собою в команді, вирішити, хто буде відповідати на це питання, а потім підіймати руку і давати відповідь.

Щоб подорожувати країною казок, слід пригадати кілька тверджень.

 

  1. Що таке казка?

(Казка – це усне народне оповідання про вигадані події.)

 

  1. Які різновиди казок нам відомі?

(Про тварин, фантастичні й соціально – побутові.)

 

  1. Яка будова казки?

(Зачин, основна частина, кінцівка.)

 

  1. Чим відрізняються між собою казки?

(Казки між собою відрізняються сюжетами, героями, проблематикою та спрямуванням; проте  всі казки нас чогось навчають.)

 

  1. Як ви вважаєте, діти, чого нас навчають казки?

(Довільні відповіді учнів.)

 

Учитель математики:

 

Дуже часто в казках героям необхідно щось поділити між собою.

 

1. Що означає поділити число а на число в?

                                                      (Знайти таке число с, при якому с*в=а.)

 

2. Поділить 57 на 0.

                                                       (На 0 ділити не можна.)

 

3. Як називають числа при діленні?

                                                       (Ділене, дільник, частка.)

 

4. Чи завжди числа діляться націло?

                                                        (Ні.)

 

  1. Назвіть компоненти дії ділення з остачею.

                                                      (Ділене, дільник, неповна частка, остача.)

 

Отримання «Монеток мудрості».

 

IV. Основна частина заходу.

Учитель літератури:

 

Привела нас знань дорога

До казок українських порога.

Від Казки – це перша загадка.

Цю таємницю відрий нам, будь ласка.

 

Таємниця  1.              «Хто-хто в цій казці живе…»

 

Назвіть народну казку, з якої наведено рядки, та її головних персонажів.

За кожну правильну відповідь ви отримуєте одну Монету Мудрості.

 

(Демонстрація уривків мультфільмів.)

 

Учитель математики:

 

Швидко слово мовиться

Та не швидко діло робиться.

Казка наступна чекає в дорозі,

Мудрий дід вже стоїть на порозі.

 

Таємниця 2.               «До якої казки ми прийшли в гості.»

Для цього нам потрібно розгадати математичне лото на ділення.

Учні розгадують лото і відкривають малюнок, захований із правильними відповідями, за першість отримують Монетку Мудрості.

 

Математичне лото

 

1).  3003:39=                                                          (77.)

2).  102:17+300:25=                                               (18.)

3).  1019+(72-784:14)*7=                                      (1201.)

4).  43+27*18:9=                                                     (97.)

5).  х:13=10                                                             (130.)

6).  120:х=40                              (3.)

 

 

 

 

 

1)   77;                             6)  3;                  5)  130;

 

 

 

4)  97;                              3)  1201;               2)  18;

 

 

 

Учитель літератури:

 

З якої казки ця дівчина?                                   («Мудра дівчина».)

Справді до нас сьогодні завітала Мудра дівчина й підготувала запитання, відповівши на які ви отримаєте Монетки Мудрості.

 

Заходить дівчина   ( учениця  9 класу):

 

Добрий день вам, любі діти.

Чи впізнали ви мене?

Мудра дівчина Маруся (всі учні разом).

Я прийшла із казки в клас

Взяла питаннячка для вас.

Відповісти на них прошу,

Вам оцінку дам хорошу.

Запитання я читаю,

На гарну відповідь чекаю.

 

(Дівчина з кошика дістає й зачитує запитання, учні відповідають).

 

  1. Який зачин казки «Мудра дівчина»?

(Були собі двоє братів: один убогий, а інший багатий.)

 

  1. Що стало суперечкою між братами?

(Несправедливе ставлення старшого брата до молодшого.)

 

  1. Як брати вирішили розв’язати складне питання?

(Пішли судитися до пана.)

 

  1. Яку загадку запропонував братам пан?

(Що є у світі ситніше, прудкіше й миліше понад усе?)

 

  1. Хто допоміг молодшому братові?

(Дочка Маруся.)

 

  1. Чим завершується казка?

(Пан побачив, що дівчина розумніша за нього, й відпустив її.)

 

Учитель математики:

 

А наша подорож триває –

Казка таємниці відкриває

І наступна таємниця

На галявині зявилася!

 

Учитель літератури:

 

Таємниця 3                «Галявина казок»

Вам було запропоновано випереджувальне завдання: знайти казки, в яких герої щось ділили. Ці казки слід проаналізувати з погляду математики.

На галявині є річка,

Вона зовсім невеличка,

Та знання глибокі має

Й нам у цьому натякає.

Ось до річки ми прийшли,

Таємницю знов знайшли.

Ти у ній листок піймай

Запитання відгадай.

 

(Діти беруть із річки кленові листочки та відповідають на запитання, написанні на зворотному боці.)

 

Літературні листочки.

 

  1. Якими словами найчастіше починаються казки?

(Жили собі в одному царстві…)

 

  1. Пригадайте, як часто завершуються казки?

(Добро перемагає зло, всі живуть – поживають і добра наживають.)

 

  1. Назвіть головних героїв казки «Про Правду і Кривду»? Про що вони посперечалися?

(Головні герої – дядько та небіж; посперечалися про те, як у світі краще жити: правдою чи кривдою.)

 

  1. Кого дядько й небіж зустріли на своєму шляху? Які відповіді чули від подорожніх?

(Чоловіка із заробітків, пана та попа. Відповіли, що краще жити неправдою.)

 

  1. Чим завершилася суперечка між дядьком та небожем?

(Пан програв суперечку.)

 

  1. Який фантастичний елемент є в цій казці?

(Зустріч із чортами.)

 

Учитель математики:

 

Математика оспівана в віршах,

У гуморесках і казках.

Ії усюди зустрічаємо

І справи з нею завжди маємо.

 

Степан Олійник

Гумореска «Синок математик»

(За народним жартом)

Інсценують учні 5 класу

 

До батьків, до Яблунова,

В рідну хату і садок

З політехніки зі Львова

Гостювать прибув синок.

(На обід прибув, до речі.

Стіл накрили акурат!)

Мати вийняли із печі

Двоє смажених курчат.

Батько всім налив чарчини,

Більшу, звісно, дав синку.

  • А яку науку, сину,

Ти вивчаєш там? Яку?

Син підняв до стелі руку:

  • Мудрість, тату! Висота!

Не збагнуть вам ту науку,

Ви ж, пробачте…темнота!

Ось курчата ці: фактично

Двійко тут, хоч як бери.

А візьми математично,

Помудруй – і вийде три!

  • Не мели дурниці, синку!... –

(І, як видно, розізлив).

Той схопивсь:

  • Одну хвилинку! –

Щось помножив, поділив..

  • Ось вам, - каже, - рівно троє.

Доказ точний і ясний!

І промовив до старої

Сивий батько мовчазний:

  • Якщо так виходить в Петі,

Будуть двоє ці для нас,

Він хай їсть оте вже, третє!

Всім по одному якраз!

 

 

Учитель літератури:

 

І знову дорога нас кличе у путь,

Але своїх знань ти не забудь,

Різні питання на тебе тут ждуть,

Зла Баба Яга загороджує путь.

 

Зявляється Баба Яга зі словами: (учениця 9  класу)

 

Не пущу вас далі, діти,

Заберу у вас всі квіти

В сонечка проміння вкрала

І у торбу ось поклала,

А щоб промінці забрати,

Слід завдання розв’язати.

 

(Діти розв’язують завдання з математики й літератури та чіпляють промінчики до сонечка.)

 

Завдання з математики:

 

1. Чому дорівнює остача від ділення числа 83 на 9?                  (2.)

2. На яке число потрібно поділити 94, щоб остача дорівнювала 4, а неповна частка – 5?                                                                        (18.)

 

Завдання з літератури:

 

  1. Чи на хороші вчинки підбивав вовк Царевича із казки «Про Жар-Птицю та Вовка»?

(Ні, підбивав його на нечесні вчинки, які могли б осоромити молодшого сина царя.)

 

  1. Чи справедливо, на вашу думку, завершуються казка про «Жар-Птицю та Вовка»? Чому?

(Справедливо, бо молодший син добрий, співчутливий, уміє пробачати, не пам’ятає зла.)

 

Учитель математики:

 

Подорож наша триває невпинно,

Але на шляху в нас є відпочинок:

Під деревом знань відпочити зуміємо

Й нову таємницю нелегку відкриємо.

 

Учитель літератури:

 

Діти, вам треба дати відповідь на запитання з літератури та математики на кмітливість, знімаючи яблука з дерева пізнання. Капітан кожної з команд по черзі підходить й знімає яблука з дерева. 

 

Завдання з математики.

 

1. Скільки дециметрових паличок можна вирізати з палки довжиною 1м 75см?                                                                                           (17)

2. Трійка коней, запряжених в екіпаж, пробігла 21км. Скільки км пробіг кожен кінь?                                                                             (21км)

 

Завдання з літератури.

 

  1. Яке магічне число найчастіше трапляється в казках? Наведіть приклади.

(Число 3. Троє братів, три дороги тощо.)

 

  1. За допомогою яких незвичних засобів пересуваються герої в чарівних казках? Наведіть приклади.

(Піч, килим, ядро тощо.)

 

Фізкультхвилинка.

(Проводить учениця 9 класу)

 

Засиділись в царстві казки,

Встали дружно,

Лінь, як пил, струсіть із себе,

Повороти  всі зробили –

Раз, два, три, чотири, п’ять.

Руки – крила піднялися

Разом дружно в небо –

Політали, покружляли,

Дружно сіло й тихо стало.

 

Учитель математики:

 

Легко слово мовиться –

Та нелегко діло робиться.

 

 Учитель літератури:

 

Таємниця жде остання

І цікава, й незвичайна.

Довго, довго  ми брели

Скільки шляху вже пройшли?

 

 Учитель математики:

 

Діти, вам треба розв’язати текстову задачу з математики, хто перший виконає це завдання, виходить до дошки та записує рішення на дошці, за це його команда отримує Монету Мудрості.

 

 Задача:

Шлях, пройдений казковою країною, дорівнює 456 км. Летючий корабель рухається зі швидкістю 152 км/год, чоботи – скороходи – зі швидкістю 114 км/год. Яким транспортом слід рухатися, щоб подорож завершилася швидше?

Розвязання:

  1. Скільки часу триватиме подорож летючим кораблем?

456:152 = 3 (год)

  1. Скільки часу триватиме подорож чоботами – скороходами?

 456:114 = 4 (год)

Відповідь: Летючим кораблем.

 

Учитель літератури:

 

Наша подорож оця

Добігає до кінця.

Таємниці нам відкрила,

Вчитися нас всіх навчила.

 

V. Рефлексійно – оцінювальний етап.

 

Учитель літератури:

 

А зараз, ми подивимось, чому ви навчилися на уроці.

 

1. Чого навчають казки?

2. Що засуджують?

Учитель математики:

 

  1. Чи допомогли вам математичні знання подорожувати країною казок?
  2. Чи сподобалась вам така незвична подорож?

V. Підсумок уроку.

 

Одна учениця 9  класу:

 

Казок чимало є на світі –

І веселих, і сумних.

Хіба зможемо прожити

Ми без них?

 

Друга учениця 9  класу:

 

Герої казок – це втілення мрій народу про захисників рідної землі, борців зі злом, носіїв найкращих рис нації. В образах головних героїв казок втілено думку про те, що головним багатством кожної людини є ії розум та чисте серце.

 

Баба Яга (учениця 9  класу)

 

І неважливо, чи має ця людина багато грошей, бо лише за допомогою основних рис зможе перемогти зло, що панує в світі. Тож пам’ятаймо, що ми повинні творити лише добро і тоді: «Хто б там що не говорив, а згине зло і правда переможе».

 

Учитель літератури:

 

А зараз діти, ми всі разом проспіваємо пісню.

(Учні всі разом співають пісню.)

 

Оцінювання навчальних досягнень учнів.

 

Учитель математики:

Отож, діти, на сьогоднішньому уроці ми з вами переконалися в необхідності математичних знань. А задачі на ділення бувають не тільки в підручнику з математики.

 

Учитель літератури:

 

А й в українських казках, і треба вміти розв’язувати їх. Бо, як сказав Пойа, і ми почули з ваших слів: «Математика цікава тоді, коли живить нашу винахідливість і здатність міркувати».

 

(Полічивши Монети Мудрості, визначають переможця та виставляють оцінки учням з математики й літератури окремо.)

 

Домашнє завдання:

 

Учитель літератури:

 

Написати твір-мініатюру на тему: «Хто б там що не говорив, а згине зло і правда переможе».

 

Учитель математики:

 

Скласти та розв’язати текстову задачу на ділення натуральних чисел.

 

Кінець уроку.

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Павлючик Людмила Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
24 березня 2019
Переглядів
1062
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку